Pracownik do wynajęcia. Na czym polega leasing pracowników?

leasing pracowników
leasing pracowników

Jeśli w firmie mamy do czynienia z przejściowym zastojem to istnieje dobre rozwiązanie pozwalające uniknąć problemów z niego wynikających. Niestety momenty kryzysowe bardzo często skutkują redukcją etatów. Leasing pracowniczy pozwala nam na wykorzystanie potencjału dobrych pracowników bez potrzeby ich zwalniania. W ten sposób jedna osoba jest w sranie wykonywać obowiązki z różnych dziedzin, bez przerwania ciągłości w pracy. 

W Polsce takie działanie jest jeszcze niewykorzystywane. Dzieje się to z tego powodu, że wiele firm zwyczajnie się tego obawia. Jednak nie warto się bać, gdyż leasing pracowników ma szereg zalet. Będzie idealnym rozwiązaniem w razie konieczności wykonania unikalnego zlecenia. Stanie się także lekarstwem na chwilowe niedobory kadrowe. Zapewne wielu z przedsiębiorców słowo leasing kojarzy raczej z samochodami, lub też sprzętem elektronicznym. Na czym więc polega ten dotyczący ludzi?

Leasing pracowniczy to po prostu wypożyczenie pracownika potrzebującemu pracodawcy. Jednak, by odbyło się to zgodnie z prawem, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze należy udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu, aby mógł w tym czasie wykonywać pracę na rzecz innego podmiotu. Musi być także zawarte porozumienie pomiędzy wypożyczającymi stronami.

Leasing pracowników – porozumienie między pracodawcami

W takim porozumieniu należy przede wszystkim określić długość urlopu, rodzaj obowiązków, które pracownik będzie wykonywał w czasie świadczenia pracy u innego pracodawcy oraz wysokość wynagrodzenia, którą za nią otrzyma. Chociaż nie istnieją żadne zapisy w kodeksie pracy na ten temat, to jednak ważne, by porozumienie zawrzeć na piśmie.

Odrębne porozumienie należy zawrzeć pomiędzy pracownikiem a obecnym pracodawcą. W nim powinno być określone, jak długo będzie na urlopie bezpłatnym, jaki rodzaj pracy będzie wtedy wykonywał oraz wysokość wynagrodzenia za nią. W następnym kroku sporządzamy umowę na czas określony z nowym podmiotem, a więc pracownik tak naprawdę na ten okres pozostaje w dwóch stosunkach pracy. Okres przebywania na urlopie bezpłatnym, w którego trakcie świadczymy pracę podmiotowi innemu, niż nasz pracodawca wlicza się również do stażu pracy. Urlop jest również objęty domniemaniem całości zatrudnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj