Salon jest pomieszczeniem bardzo ważnym w naszym domu. To w nim skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Tu przyjmujemy gości, ale także wspólnie odpoczywamy i spędzamy czas. Warto więc poświęcić uwagę przy wyborze odpowiedniego mebla do siedzenia. Jeśli nasz wybór padnie na narożnik to pamiętajmy o kilku ważnych aspektach, m.in. o tym, że kanapa narożna może służyć nie tylko do siedzenia, ale także do spania.

Rozmiar ma znaczenie

Kupując narożnik zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Im większe pomieszczenie, tym większy model możemy do niego wstawić. Jednak kierujmy się zasadą, że mebel ma się wyróżniać, ale nie przytłaczać. Warto również zastanowić się ilu ludzi będzie z niego korzystać i jak często przyjmujemy gości. Jeśli mamy sporą rodzinę to oczywiście im większy tym lepiej i wygodniej. W naprawdę dużym salonie sprawdzi się wtedy wariant w kształcie litery U, wtedy należy postawić go w centralnym miejscu. Regulowane zagłówki są plusem dla wysokich użytkowników.

Jeśli posiadamy mały salon to opcji do wyboru jest trochę mniej. Zdecydujmy się wtedy na prostotę i minimalizm, zamiast finezyjne wyprofilowanych zagłówków. Narożniki bez podłokietników również pozwolą na zaoszczędzenie miejsca. Niższe osoby powinny zdecydować się na niższy i płytszy mebel, wysokie natomiast na wysokie i głębsze siedzisko. Oparcie może być stałe, jednak czasem powoduje to, że taki narożnik jest zbyt masywny. Wtedy warto wybrać ozdobne poduchy oparte na niewysokiej obitej materacem płycie.

Kanapa narożna z funkcją spania

Narożnik posiadający funkcję spania to idealne rozwiązanie, gdy w naszym domu przyjmujemy gości. Kluczowym elementem w tym przypadku będzie skrzynia na pościel czy koce. Może ona także stanowić dodatkową przestrzeń na przechowywanie innych rzeczy. Najlepiej jeśli po rozłożeniu przestrzeń do spania będzie miała min 120cm.

Rodzaje tkanin

Jeśli w naszym domu są dzieci, czy zwierzęta to obicie narożnika będzie niezwykle istotną kwestią. Warto wybrać dobrej jakości tkaninę, by jak najdłużej była w doskonałym stanie. Zwróćmy wagę na ścieralność tkaniny, gdyż to ona określa jej wytrzymałość. Mierzy się ją testem Martindale’a używając specjalnej maszyny, która pociera materiał do momentu jego zniszczenia. Tkaniny o odporności poniżej 20 tys. cykli są słabe, w związku z tym niepolecane do narożników. Te o wytrzymałości powyżej 40 tys. cykli to tkaniny dobre, godne polecenia, powyżej 60 tys. cykli to tkaniny bardzo dobre, natomiast powyżej 100 tys. cykli uchodzą za prawie niezniszczalne.

Jeśli chodzi o obicia to wykorzystuje się tu: sztruks, szenil, mikrofibra, tkane mikrofazy. Skaj, który jest imitacją skóry jest opcją tańszą jednak dość często ulega zniszczeniu poprzez pęknięcie. Jeśli chcemy by obicie było łatwe w czyszczeniu warto zwrócić uwagę czy ma powłoki hydrofobowe typu Cleanaboo lub MaxiClean. W ich przypadku płyn wylany na tkaninę formuje się w krople i nie wnika w jej wnętrze, dzięki czemu jest łatwo usuwalny np. za pomocą ręczników papierowych.

Jakość i trwałość

Oczywiście nie zapominajmy o jakości wykonania, gdyż to ten czynnik powinien być najważniejszy w wyborze mebla, który ma nam posłużyć jeszcze przez wiele lat od zakupu. W ofercie internetowej sprzedaży występuje dużo różnych modeli i na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Zdecydowaną korzyścią jest także fakt, że taka sprzedaż internetowa jest często korzystniejsza cenowo niż zakup narożnika stacjonarnie. Często trafiają się także dodatkowe zniżki i rabaty. Ważnym jest, by wybierać sprzedawców, którzy posiadają zaufanie wśród klientów i otrzymują od nich pozytywne oceny.