Kupno mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?

Wielu z Was zapewne stanęło kiedyś przed decyzją (lub będzie taką decyzję podejmować) zakupu mieszkania. Na samym początku naszej „zakupowej” drogi mamy bardzo ważne pytanie : Czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy też wtórnego?” Oczywiście oba rozwiązania mają swoje plusy, jak i minusy. Ja dziś spróbuję Wam trochę pomóc – być może po lekturze tego posta będzie Wam łatwiej odpowiedzieć na to pytanie.

 

Dlaczego lepiej jest zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego?  
Przede wszystkim jedną wielką zaletą jest fakt, że wszystko jest nowe. Chodzi tu zarówno o samo mieszkanie jak i budynek. Dokładnie widzimy stan w jakim kupujemy i nie musimy się martwić, że coś nam się zepsuje „ze starości”. Oprócz tego warto jest także zwrócić na wygody, jakie oferuje nowoczesne budownictwo. Przestronne wnętrza, duże tarasy, często recepcja, wygodny parking, czy pełna swoboda w aranżacji mieszkania – nie doświadczymy tego raczej w starym budownictwie na rynku wtórnym. Takie udogodnienia przy budowie nowych nieruchomości znalazłam u www.wan.com.pl
Dużo młodych małżeństw, czy też singli chce również skorzystać z programu MDM, którego założeniem jest pomoc finansowa przy zakupie swojego pierwszego własnego mieszkania. Niestety, na rynku wtórnym bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie nieruchomości pod kątem tego programu. Oznacza to dodatkowe trudności, dla wszystkich osób starających się o wsparcie z tego rządowego programu, a nie chcących kupować mieszkań z rynku pierwotnego.
Warto również dodać kwestię tego, że mieszkania z rynku pierwotnego wiążą się z niższymi kosztami transakcyjnymi. Przy nowych budynkach naszych rachunków nie obarczą wysokie składki na fundusz remontowy, czy horrendalne sumy za ogrzewanie, gdyż są one odpowiednio zaizolowane. Nowe materiały budowlane są zwykle lepszej jakości niż te które były dostępne na rynku kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu. Mają też lepsze właściwości cieplne.
Przy nowym mieszkaniu można też liczyć na bardziej funkcjonalny rozkład – przestrzeń jest lepiej zagospodarowana. Bardzo często jest brane pod uwagę w planie budowy pomieszczenie na garderobę, spiżarnie. Duże okna nadają atrakcyjności całemu lokalowi.
Kolejną zaletą jest także fakt, iż przy zakupie mieszkania od dewelopera możemy liczyć na to, że ewentualne wady
budynku, czy nawet samego mieszkania, zostaną naprawione w ramach gwarancji.
Jeśli chodzi o wady zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to na pewno zaliczy się do nich dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie – jednak pamiętajmy, że nasz wybór dotyczy wielu lat, więc może czasem warto uzbroić się w cierpliwość. Brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie ze względu na konieczność urządzania i wykończenia może być odebrana również jako wada – jednak z drugiej strony jest to ogromna zaleta – wszystko robimy tak jak chcemy. Do minusów dołączymy również mniej korzystne ceny niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.
No więc jakie mieszkanie wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż powinniśmy kierować się kwestią naszych preferencji. Przy wyborze warto wziąć oczywiście pod wagę wszystkie wymienione wyżej zalety jak i wady. Ja osobiście wybrałabym rynek pierwotny – lubię wszystko robić według swojego gustu. Jednak na pewno znajdą się osoby chcące zamieszkać na przykład w starej, uroczej kamienicy. Wybór pozostawiam Wam.

90 KOMENTARZE

 1. Jak dotąd sądziłam, że lepiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego, ale po tym co napisałaś jednak stanowczo zmieniam zdanie. Nie sądziłam,że takie korzyści finansowe możemy mieć z zakupu mieszkania nowego. Co do rozkładu pomieszczeń, zgadzam się w 100%, że w nowych mieszkaniach jest o wiele lepiej. A co do MDM to zgadzam się, sama planuję skorzystać z tego programu i po konsultacji z nimi wiem, że z nowym mieszkaniem jest znacznie łatwiej. Bardzo pomocny post, muszę pokazać go K. sądzę, że on także zmieni zdanie xd

 2. ja wybieram nowe mieszkanie na rynku pierwotnym bo akurat odpowiada mi rozkład pomieszczeń oraz lokalizacja i w końcu cena. chcę urządzić wszystko po swojemu już na etapie budowania- ogrzewanie podłogowe itp.

 3. Sama nie wiem, na co bym miala sie zdecydowac. Ale chyba jednak wole nowe. Wiem, ze moge wszystko zrobic po swojemu. Plus nowy budynek. To dosc trudna decyzja. Wazne dla mnie lokalizacja i tez bezpieczenstwo wokol. Ciesze sie, ze jest mozliwosc skorzystania z programu mieszkania dla mlodych. W dzisiejszych czasach nie jest tak prosto odlozyc tyle budzetu. Decyzja jest na lata!

 4. Jak dotąd sądziłam, że lepiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego, ale po tym co napisałaś jednak stanowczo zmieniam zdanie. Nie sądziłam,że takie korzyści finansowe możemy mieć z zakupu mieszkania nowego. Co do rozkładu pomieszczeń, zgadzam się w 100%, że w nowych mieszkaniach jest o wiele lepiej. A co do MDM to zgadzam się, sama planuję skorzystać z tego programu i po konsultacji z nimi wiem, że z nowym mieszkaniem jest znacznie łatwiej. Bardzo pomocny post, muszę pokazać go K. sądzę, że on także zmieni zdanie xd

 5. Ja kupiłam nowe mieszkanie od dewelopera i to była bardzo dobra decyzja. Budynek jest nowoczesny, zadbany. Mam swoje podwórko, monitoring, garaż – czasami czuje się jakbym mieszkała w domku. Przerażają mnie takie stare blokowiska. Mieszkanie zaaranżowałam od podstaw włącznie z ustawieniem ścian według własnego pomysłu.

 6. ja wybieram nowe mieszkanie na rynku pierwotnym bo akurat odpowiada mi rozkład pomieszczeń oraz lokalizacja i w końcu cena. chcę urządzić wszystko po swojemu już na etapie budowania- ogrzewanie podłogowe itp.

 7. Sama nie wiem, na co bym miala sie zdecydowac. Ale chyba jednak wole nowe. Wiem, ze moge wszystko zrobic po swojemu. Plus nowy budynek. To dosc trudna decyzja. Wazne dla mnie lokalizacja i tez bezpieczenstwo wokol. Ciesze sie, ze jest mozliwosc skorzystania z programu mieszkania dla mlodych. W dzisiejszych czasach nie jest tak prosto odlozyc tyle budzetu. Decyzja jest na lata!

 8. Ja kupiłam nowe mieszkanie od dewelopera i to była bardzo dobra decyzja. Budynek jest nowoczesny, zadbany. Mam swoje podwórko, monitoring, garaż – czasami czuje się jakbym mieszkała w domku. Przerażają mnie takie stare blokowiska. Mieszkanie zaaranżowałam od podstaw włącznie z ustawieniem ścian według własnego pomysłu.

 9. Ja sama nie wiem na jakie wolałabym się zdecydować, puki wynajmuję. Ale jak tak myślę to chyba najpierw mieszkanie z rynku wtórnego, no tańsze. Mieć pewne zabezpieczenie i brać się za budowę wymarzonego domu, zaprojektowanego tak jak ja chcę.

 10. Nie tak dawno musiałam podjąć trudno decyzje w sprawie domu i zdecydowanie wybrałam rynek pierwotny. Nowoczesny dom z ugodnieniami jest lepszy od starego i nie modnego

 11. Hmm… Przyznam szczerze, że zawsze myślałam, że jak będę się decydowała na zakup to tylko z rynku wtórnego, ale teraz to już nie wiem czy to taki dobry pomysł 😉

 12. Ja sama nie wiem na jakie wolałabym się zdecydować, puki wynajmuję. Ale jak tak myślę to chyba najpierw mieszkanie z rynku wtórnego, no tańsze. Mieć pewne zabezpieczenie i brać się za budowę wymarzonego domu, zaprojektowanego tak jak ja chcę.

 13. Nie tak dawno musiałam podjąć trudno decyzje w sprawie domu i zdecydowanie wybrałam rynek pierwotny. Nowoczesny dom z ugodnieniami jest lepszy od starego i nie modnego

 14. Hmm… Przyznam szczerze, że zawsze myślałam, że jak będę się decydowała na zakup to tylko z rynku wtórnego, ale teraz to już nie wiem czy to taki dobry pomysł 😉

 15. Jeśli miałabym się decydować na kupno mieszkania decydowałabym się na zakup nie od developera a na rynku wtórnym lecz nie starego budownictwa. Takie wymagania i to co przekazał mi tata w wyborze opcji 🙂
  Jednak najlepszym pomysłem to budowa swojego małego skromnego domku 🙂

 16. Jeśli miałabym się decydować na kupno mieszkania decydowałabym się na zakup nie od developera a na rynku wtórnym lecz nie starego budownictwa. Takie wymagania i to co przekazał mi tata w wyborze opcji 🙂
  Jednak najlepszym pomysłem to budowa swojego małego skromnego domku 🙂

 17. Osobiście ostatnio zastanawiałam się nad wyborem, gdyż poszukiwalismy mieszkania. Przyznam, ze marzyl mi sie domek z ogródkiem ale w miescie bez swojego gruntu trzeba mieć od 400.000zl – jest to koszt rownoznaczny z kupnem nowego domu od dewelopera ale tu już z dużo mniejszym kawałkiem ziemi. Gdyby nie brak funduszy zdecydowałabym się na budowę pod "siebie" niestety koniec końców stanęło na kupnie mieszkania w kamienicy. Fakt że rynek wtórny ale spory metraż bo aż 90m2 i połowa ceny o której wspomniałam wcześniej.

 18. Dofinansowanie typu mdm niestety na chwilę obecną zakończyło swój żywot. Młodym ludziom problematycznie jest dostać kredyt i wsparcie od Państwa. Dlatego też często decyduj się na mieszkania z rynku wtórnego i to jeszcze pożyjemy na mega okazję.

 19. Dofinansowanie typu mdm niestety na chwilę obecną zakończyło swój żywot. Młodym ludziom problematycznie jest dostać kredyt i wsparcie od Państwa. Dlatego też często decyduj się na mieszkania z rynku wtórnego i to jeszcze pożyjemy na mega okazję.

 20. Osobiście ostatnio zastanawiałam się nad wyborem, gdyż poszukiwalismy mieszkania. Przyznam, ze marzyl mi sie domek z ogródkiem ale w miescie bez swojego gruntu trzeba mieć od 400.000zl – jest to koszt rownoznaczny z kupnem nowego domu od dewelopera ale tu już z dużo mniejszym kawałkiem ziemi. Gdyby nie brak funduszy zdecydowałabym się na budowę pod "siebie" niestety koniec końców stanęło na kupnie mieszkania w kamienicy. Fakt że rynek wtórny ale spory metraż bo aż 90m2 i połowa ceny o której wspomniałam wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj