Jak pielęgnować i czyścić wełniane dywany?

Zakup dywanu wełnianego często  wiąże się ze sporym wydatkiem. I oczywistym jest, że gdy już położymy go u siebie w domu, to chcielibyśmy, aby zachował on swój atrakcyjny wygląd jak najdłużej. Jaka więc jest recepta na odpowiednią pielęgnację i czyszczenie?
Podstawową zasadą jest odpowiednia jego pielęgnacja i czyszczenie. Jeśli chodzi o pielęgnację to oczywiście należy zacząć od odkurzania – róbmy to regularnie. Pamiętajmy przy tym o wymianie worka w odkurzaczu, gdyż zapchany i pełny worek spowoduje, że nie będzie on pracował wydajnie. Największy wybór worków znajdziecie na ŚwiatWorków.pl. Taka systematyczność w usuwaniu kurzu, włosów oraz piasku z runa da nam gwarancję na uniknięcie poważniejszych zabrudzeń.
Przyda się także specjalna końcówka do odkurzacza, wyposażona w szczotkę lub taka z regulowaną długością włosia. Dywan odkurzamy regularnym, posuwistym ruchem. Ważne, aby nie naciskać zbyt mocno, gdyż jest ryzyko uszkodzenia runa. Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z jego kierunkiem układania się na dywanie.
Jeśli mamy w domu dywan o mniejszej powierzchni to warto go także wytrzepać. Gdy na dywanie stoją ciężkie meble, wato je czasem przesunąć, by uniknąć trwałych zagnieceń runa.
Właścicieli nowych wełnianych dywanów często niepokoi zjawisko jakim jest wychodzenie elementarnych włókien. Jednak nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować, gdyż taki proces jest naturalny i wynika on ze specyfiki tkanych z wełny pokryć podłogowych. Takie luźne włókna to zazwyczaj te, które pozostały po procesie cięcia, strzyżenia i podklejania dywanu. Nie zamocowano ich w splotach runa, dlatego też wychodzą na jego powierzchnię. Jednak taki ubytek nie powoduje pogorszenia jakości dywanu. Powierzchnia stopniowo ulegnie naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien ustanie. Metodą na skrócenie tego procesu jest częste i staranne odkurzanie w początkowym okresie zaraz po jego zakupie.
Jeśli na dywanie pojawi się plama lub intensywne zabrudzenie, pamiętajmy aby niezwłocznie je usunąć. Zaschnięte, stare plamy są trudne do wywabienia. Stosujmy przy tym środki odplamiające przeznaczone do czyszczenia dywanów. Najlepiej najpierw przetestować je w mało widocznym miejscu. Tym sposobem sprawdzimy czy nie niszczą naszych włókien oraz nie spowodują przebarwień. Jeśli mamy plamy z płynów to najlepiej osuszyć je najpierw papierowym ręcznikiem. W żadnym wypadku nie trzyjmy, gdyż to tylko powiększy zabrudzenie i zniekształci runo. Taką plamę czyścimy od krawędzi do jej środka. Gdy już zastosowaliśmy odplamiacz, następuje czas na wypłukanie tego miejsca wodą.
Jeśli nasz dywan będzie wymagał czyszczenia na mokro, możemy zastosować tzw. metodę szamponowania. Zabezpiecza ona dywan przed przemoczeniem. Możemy to zrobić za pomocą gąbeczki, lub przy zastosowaniu odkurzacza piorącego, lub oddać dywan w ręce fachowców. Jeśli jednak sami zdecydujemy się to zrobić to pamiętajmy, aby na początku dokładnie odkurzyć dywan i starać się go nie moczyć podczas tego zabiegu. Suszymy dywan tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
A Wy jak dbacie o swoje dywany? Macie sprawdzone sposoby na plamy?

90 KOMENTARZE

 1. Ja mam dywan tkany na płasko, dużo łatwiejszy w czyszczeniu. Jednak syn jest alergikiem i muszę mieć dobre worki do odkurzacza, zamawiam z tej strony którą podałaś bo najlepiej się u mnie sprawdzają.

 2. Mam dywan shaggy, wygląda pięknie, ale w użytkowaniu jest straszny- odkurzam, trzepię a i tak efekt na chwilę. Też używam szczotki do odkurzania, ale muszę znaleźć jeszcze jakąś dobrą piankę, proszek do czyszczenia.

 3. Ja mam dywan tkany na płasko, dużo łatwiejszy w czyszczeniu. Jednak syn jest alergikiem i muszę mieć dobre worki do odkurzacza, zamawiam z tej strony którą podałaś bo najlepiej się u mnie sprawdzają.

 4. Mam dywan shaggy, wygląda pięknie, ale w użytkowaniu jest straszny- odkurzam, trzepię a i tak efekt na chwilę. Też używam szczotki do odkurzania, ale muszę znaleźć jeszcze jakąś dobrą piankę, proszek do czyszczenia.

 5. Ja mam w mieszkaniu 3 dywaniki ozdobne i póki co jedyna moja metoda to trzepanie z włosia piasku 😉 niestety nie mam odkurzacza wiec ta metoda musi wystarczyć 🙂

 6. mój chłopak ma odkurzacz piorący, którym załatwia wszelkie zabrudzenia głównie w samochodach ale także czasami zajmuje się dywanem, już mniej chętnie. jest to jednak konieczne bo jestem alergiczką a w dywanach i wykładzinach łatwo gromadzą się zabrudzenia , roztocza itp.

 7. Ja mam w mieszkaniu 3 dywaniki ozdobne i póki co jedyna moja metoda to trzepanie z włosia piasku 😉 niestety nie mam odkurzacza wiec ta metoda musi wystarczyć 🙂

 8. mój chłopak ma odkurzacz piorący, którym załatwia wszelkie zabrudzenia głównie w samochodach ale także czasami zajmuje się dywanem, już mniej chętnie. jest to jednak konieczne bo jestem alergiczką a w dywanach i wykładzinach łatwo gromadzą się zabrudzenia , roztocza itp.

 9. W moim domu nie ma dywanów, ale odkurzacz chodzi często. Worki kupuję właśnie w sklepie o którym wspomniałaś, bo syn jest alergikiem a widziałam że te worki są bardzo polecane dla alergików właśnie.

 10. Bardzo przydatny wpis 🙂 Chętnie będę do niego wracać. My dywany zawsze odkurzamy specjalną końcówką z włosiem, aby dokładnie go oczyścić. Na plamy niestety nie znaleźliśmy dotychczas skutecznego sposobu, dlatego często oddajemy go do pralni.

 11. W moim domu nie ma dywanów, ale odkurzacz chodzi często. Worki kupuję właśnie w sklepie o którym wspomniałaś, bo syn jest alergikiem a widziałam że te worki są bardzo polecane dla alergików właśnie.

 12. Ja w całym mieszkanku mam tylko jeden malutki dywanik ale z troszkę dłuższym sztucznym włóknem. W czyszczeniu wystarczy odkurzacz a do odświeżania i lekkiego przeprania kawałek starej firanki z płynem. Nie zdarzyły mi się jeszcze żadne plamy.

 13. Bardzo przydatny wpis 🙂 Chętnie będę do niego wracać. My dywany zawsze odkurzamy specjalną końcówką z włosiem, aby dokładnie go oczyścić. Na plamy niestety nie znaleźliśmy dotychczas skutecznego sposobu, dlatego często oddajemy go do pralni.

 14. Ja w całym mieszkanku mam tylko jeden malutki dywanik ale z troszkę dłuższym sztucznym włóknem. W czyszczeniu wystarczy odkurzacz a do odświeżania i lekkiego przeprania kawałek starej firanki z płynem. Nie zdarzyły mi się jeszcze żadne plamy.

 15. Przy dywanach jest strasznie dużo pracy, a zwłaszcza przy takich wełnianych. Ja u siebie w mieszkaniu na szczęście mam tylko płytki i panele, ale jak byłam młodsza i mieszkałam z rodzicami to mieliśmy w największym pokoju ogromny dywan. Szybko się brudził i ogólnie jak coś się wylało czy spadło jakieś jedzenie to trzeba było siedzieć, delikatnie szorować, a potem czekać aż wyschnie. Bardzo tego nie lubiłam, bo często ten obowiązek spadał na mnie, przez to, że zazwyczaj siedziałam w pokoju z moim młodszym rodzeństwem, a oni zawsze coś zmajstrowali 😀 zastąpiliśmy potem go jednak panelami, a te jak tylko się ubrudzą to wystarczy przejechać mopem i po sprawie.

 16. Każdy dywan to dla mnie zmora, ale z racji, że moje dzieciaki są jeszcze małe i dość dużo czasu spędzają na podłodze bawiąc się jestem zmuszona nadal utrzymywać dywany w każdym pomieszczeniu. Czystość dywanu ma dla mnie ogromne znaczenie także dlatego, że mój synek właśnie jest w trakcie nauki raczkowania i muszę przykładać ogromną uwagę czy na dywanie nie znajdują się żadne śmieci bo jak wiadomo każdy mały dzieciaczek jest niczym odkurzacz, co zauważy od razu pakuje do buzi. Dlatego nie tylko wygląd ogólny ma teraz dla mnie ogromne znaczenie, ale i bezpieczeństwo mojego synka by przypadkiem nie pochłoną niechcianych śmieci. Odkurzam często, a według męża nawet za często. Niedawno właśnie zamówiłam w świecieworków worki, a także filt hepa, mam nadzieję, ze zda swój egzamin 😀

 17. Przy dywanach jest strasznie dużo pracy, a zwłaszcza przy takich wełnianych. Ja u siebie w mieszkaniu na szczęście mam tylko płytki i panele, ale jak byłam młodsza i mieszkałam z rodzicami to mieliśmy w największym pokoju ogromny dywan. Szybko się brudził i ogólnie jak coś się wylało czy spadło jakieś jedzenie to trzeba było siedzieć, delikatnie szorować, a potem czekać aż wyschnie. Bardzo tego nie lubiłam, bo często ten obowiązek spadał na mnie, przez to, że zazwyczaj siedziałam w pokoju z moim młodszym rodzeństwem, a oni zawsze coś zmajstrowali 😀 zastąpiliśmy potem go jednak panelami, a te jak tylko się ubrudzą to wystarczy przejechać mopem i po sprawie.

 18. Każdy dywan to dla mnie zmora, ale z racji, że moje dzieciaki są jeszcze małe i dość dużo czasu spędzają na podłodze bawiąc się jestem zmuszona nadal utrzymywać dywany w każdym pomieszczeniu. Czystość dywanu ma dla mnie ogromne znaczenie także dlatego, że mój synek właśnie jest w trakcie nauki raczkowania i muszę przykładać ogromną uwagę czy na dywanie nie znajdują się żadne śmieci bo jak wiadomo każdy mały dzieciaczek jest niczym odkurzacz, co zauważy od razu pakuje do buzi. Dlatego nie tylko wygląd ogólny ma teraz dla mnie ogromne znaczenie, ale i bezpieczeństwo mojego synka by przypadkiem nie pochłoną niechcianych śmieci. Odkurzam często, a według męża nawet za często. Niedawno właśnie zamówiłam w świecieworków worki, a także filt hepa, mam nadzieję, ze zda swój egzamin 😀

 19. Dywany w domu nie posiadam, ale wiem, ja ważne jest częste odkurzanie. Odpowiednie worki pozwolą na dokładniejsze odkurzanie. A ich częsta wymiana zapewni nam długą żywotność naszego odkurzacza:)

 20. Mam tylko jeden mały dywan z syntetycznym włosiem, więc nie mam szczególnych sposobów na jego pielęgnację. Stosuję do niego tylko specjalną szczotkę od odkurzacza, bo lubią się na nim zbierać włosy, które ciężko wyczyścić.

 21. Dywany w domu nie posiadam, ale wiem, ja ważne jest częste odkurzanie. Odpowiednie worki pozwolą na dokładniejsze odkurzanie. A ich częsta wymiana zapewni nam długą żywotność naszego odkurzacza:)

 22. Mam tylko jeden mały dywan z syntetycznym włosiem, więc nie mam szczególnych sposobów na jego pielęgnację. Stosuję do niego tylko specjalną szczotkę od odkurzacza, bo lubią się na nim zbierać włosy, które ciężko wyczyścić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj