Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawia, że wiele osób jest zmuszonych do przebranżowienia się. Może być to nie tylko przykra konieczność, a szansa na znalezienie atrakcyjnej posady i samorozwój. Nie musisz jednak poświęcać wielu lat na studiowanie, by stać się cenionym specjalistą. W tym artykule przedstawimy Ci przyszłościowe i poszukiwane przez pracodawców zawody. Przeczytaj do końca, a dowiesz się jak w 1,5 roku uzyskać niezbędne uprawnienia.
Technik energii odnawialnej
Ze względu na kończące się zasoby paliw kopalnych oraz wprowadzenie zielonej polityki odnawialne źródła energii stały się przyszłością energetyki całego świata. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się urządzeniami i systemami OZE będzie nieustannie rosło, a według danych już dziś ilość techników na rynku jest niewystarczająca. Dlatego, jeśli szukasz zawodu, który da Ci stabilne zatrudnienie na lata, warto wziąć pod uwagę technika lub instalatora OZE.
Zajmuję się on projektowaniem, produkcją, montażem, a także eksploatacją pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy kotłów na biomasę. Po zdobyciu uprawnień możesz znaleźć zatrudnienie m.in. w firmach budowlanych lub instalacyjnych, hurtowniach i koncernach zajmujących się produkcją i sprzedażą urządzeń wykorzystujących energetyka odnawialną, a nawet w biurze projektowym. Jako technik OZE możesz podjąć się także pracy handlowca lub doradcy klienta, który posiada gruntowną wiedzę na temat oferowanych przez siebie urządzeń.
Technik chłodnictwa i klimatyzacji
To kolejny deficytowy zawód, który daje szansę na rozwój. Zapotrzebowanie rynku jest obecnie niewspółmierne do ilości specjalistów, dlatego pracodawcy muszą zaoferować potencjalnym pracownikom konkurencyjne warunki, by znaleźć wyszkolony personel. Dlaczego tak się dzieje? W Polsce przez wiele lat nie kształciło się specjalistów chłodnictwa w szkołach publicznych, a kierunek wrócił do techników zaledwie w 2014 roku. To zbyt krótki okres na wykształcenie odpowiedniej ilości fachowców, ponieważ chłodnictwo jest niezbędne do funkcjonowania wielu sektorów gospodarki. Jednak usługi techników chłodnictwa są wykorzystywane nie tylko w przemyśle. Coraz więcej klientów indywidualnych decyduje się na założenie instalacji klimatyzacyjnych w swoich domach, a coraz bardziej dotkliwe upały w Polsce sprawiają, że trend ten z pewnością się utrzyma. Dlatego zleceń i ofert pracy w branży chłodniczej nie brakuje.
Jak zostać profesjonalnym fachowcem?
Aby uzyskać uprawnienia technika chłodnictwa i klimatyzacji lub technika OZE należy zdać egzaminy państwowe. W obu przypadkach niezbędna będzie nie tylko wiedza teoretyczna, ale również umiejętności praktyczne. Jak je zdobyć? Najlepiej zapisując się na kurs, który zapewni nie tylko gruntowne przygotowanie do egzaminów, ale także umożliwi Ci profesjonalne wykonywanie usług w codziennej pracy. Jeśli zależy Ci na zajęciach na dobrym poziomie oraz doświadczonych prowadzonych, wybierz Szkoły Partnerskie Viessmann. Program kursu obejmuje zajęcia praktyczne odbywające się w oddziałach firmy. Natomiast teoria jest realizowana w 100% przez internet, by zapewnić kursantom wygodę i oszczędzić ich cenny czas. Obecnie trwają zapisy, więc to idealny czas na rozpoczęcie nowej ścieżki kariery.