Książka Notatki samobójcy z początku wydawała mi się niezbyt ciekawym tytułem i pozostawiłam ją w kolejce do czytania. Jak się okazało, książka ta nie jest ani wymagająca ani trudna, mimo tak poważnej tematyki. Znajdziemy tu przewijający się przez prawie wszystkie strony czarny humor bohatera – Jeffa. To sprawia, że tekst jest urozmaicony a nawet wywołuje uśmiech czytelnika.
Nazywam się Jeff. Mam siostrę i rodziców, którzy nadal ze sobą wytrzymują. Cała nasza czwórka mieszka w prześlicznym domku w prześlicznej okolicy w prześlicznym mieście podobnym do milionów innych miast. Rodzice nigdy nas nie bili, nie molestował mnie żaden ksiądz, koledzy w szkole nie dokuczali jakoś szczególnie. Nie słucham death metalu, nie mam obsesji na punkcie brutalnych gier wideo i nie odcinam głów małym zwierzątkom.

 

Piętnastoletni Jeff trafia do szpitala psychiatrycznego po nieudanej
próbie samobójczej. Ma spędzić czterdzieści pięć dni na oddziale dla
nastolatków i wziąć udział w terapii grupowej. Chłopak jednak uparcie
odmawia rozmawiania o tym, co się wydarzyło. Nie jest szczery nawet z
samym sobą. Czego wstydzi się tak bardzo, że nie chce dalej żyć?

 

 

Na pewno wielu z Was stwierdzi, że ciężko jest czytać o samobójstwie, prawda? Zwłaszcza, kiedy obraz przedstawiony przez autora książki jest wyjątkowo mroczny i skupia się wokół tego jednego tematu. Pytania, niedowierzania i zaprzeczanie… Jednak książka ta to lektura bogata w przemyślenia nastolatka, ale nie skupia się głównie na tym, jakby tu poprawić to, czego się nie skończyło. Pełno w niej czarnego humoru i ironii – „Zrobiłem to, bo… (…)Bo nie mogę żyć na tym świecie co Paris Hilton(…)”.
Widzimy w niej świat oczami nastolatka, który nie radzi sobie dobrze w życiu. Autor do końca trzyma w niepewności, dlaczego chłopak chciał popełnić samobójstwo, ujawniając powód dopiero na końcu. Dzięki temu przez całą lekturę skupiamy się na obserwacjach chłopaka, jego punkcie widzenia i postrzegania innych, oraz zachowań w różnych sytuacjach. Dzięki temu czytelnik może dojść do pewnych wniosków, które układają się w logiczną całość w podsumowaniu książki.

 

 

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Książki