KsiążkiNews

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Kładąc córkę spać nie raz słyszałam pytanie o tym, co dzieje się w nocy gdy śpimy. Oczywiście od razu udzielałam jej odpowiedzi, jednak jak się domyślacie łatwej przychodzi tłumaczenie wtedy, gdy możemy odpowiedź zobrazować. Taką możliwość podsuwa nam książka wydawnictwa Nasza Księgarnia  – Po ciemku czyli co się dzieje w nocy.

Kiedy moja córeczka była mała, często budziła się w nocy. Musiałam do niej wstawać, karmić ją i tulić, by ponownie usnęła. Początkowo takie pobudki nie przychodziły mi łatwo. Z czasem zaczęłam się jednak przyzwyczajać, a nawet dostrzegać pewne plusy – mogłam bowiem obserwować, co się dzieje na świecie, gdy wszyscy smacznie śpią.
Zauważyłam, że w oknach pobliskiego biurowca do późnej nocy pali się światło, choć pracownicy dawno już wyszli do domu – to sprzątaczki porządkowały gabinety. Że gdy wszyscy odpoczywają, na ulicach pustego miasta ciężko pracują polewaczki czyszczące jezdnie. Że sąsiad ślęczy przy biurku i coś pisze. Że przez trawnik przebiegła mysz. I że już o piątej pod okoliczne sklepy podjeżdżają pierwsze samochody załadowane pod dach świeżym chlebem. Słowem, zrozumiałam, że noc skrywa mnóstwo tajemnic, których nigdy bym nie odkryła, gdybym nie musiała wstawać do córki. Chcecie dowiedzieć się, co jeszcze dzieje się po ciemku? To posłuchajcie.

Główni bohaterowie książki to dwójka rodzeństwa  – chłopiec i dziewczynka. Poznają oni w nocy różne miejsca. Dostarczając przy tym wielu interesujących faktów na temat tej pory dnia.

Ważną rolę odgrywa także białouchy królik, który co rusz dzieli się z nami ciekawostkami pochodzącymi ze świata nauki. W jego komentarzach znajdujemy sporo dat, nazwisk i trudniejszych pojęć. To wszystko zdecydowanie poszerza naszą wiedzę, ale także dziecięca wyobraźnię.

Książka ta to taka mała skarbnica z różnych dziedzin nauki – astrologia,  biologia,  historia, ekologia. Znajdziemy tu sporo ciekawostek z każdej z nich. Dowiemy się czym jest zegar biologiczny, w jaki sposób ciało przygotowuje się do snu, kim są nocne marki, a kim skowronki, jakie zawody wykonuje się nocą oraz wiele, wiele innych.

Może wydawać się,  że pozycja ta skierowana jest do starszych dzieci, jednak jest ona napisana w bardzo przystępnym języku. Wszystko zostało opisane w sposób niezwykle ciekawy i wciągający. Książkę można także stosować jako lekturę na dobranoc – dzięki sile sugestii i wielu wątkom związanym ze spaniem.

A jeśli chodzi o to co się u nas dzieje w dzień to właśnie jesteśmy w trakcie urządzania ogródka oraz dodatkowym pomieszczeniem przy domu na kwiaty. Oczywiście będzie to oranżeria. To idealne pomieszczenie, w którym kwitnie życie niezależnie od pory roku, czy pogody za oknem. Uwielbiamy odpoczywać w otoczeniu kwiatów i wijących się pnączy a niestety do tej pory ograniczała nas sezonowość. Jednak już za parę miesięcy powstanie piękny przydomowy ogród.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Książki