W Polsce ogromną popularnością cieszy się olej rzepakowy, jego uprawy można spotkać niemalże na każdym kroku na terenach wiejskich. Jeżeli olej rzepakowy jest tłoczony na zimno, ekologiczny, to warto po niego sięgać. Jest skarbnicą witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Niestety zwykłe uprawy są obficie pryskane chemią, co nie ma niczego wspólnego ze zdrowiem, a proces rafinacji niszczy wszystko, co dobre w oleju. Warto wobec tego poszukać smacznych i zdrowych zamienników typu masło klarowane ghee, oliwa z oliwek czy olej kokosowy.
Zdrowe tłuszcze, czyli jakie?
Jeśli ktoś lubi smak i zapach kokosa, to z pewnością posmakuje mu olej kokosowy, pozyskiwany z tłoczenia na zimno miąższu orzecha kokosowego. Niezwykle cennym składnikami są w nim kwasy MCT, które stanowią źródło szybkiego zastrzyku energii. Olej kokosowy działa bakteriobójczo i grzybobójczo, wspiera układ krążenia, obniża poziom cholesterolu w krwi, łagodzi nawet PMS i ból, działa przeciwzapalnie, reguluje poziom cukru we krwi. Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wspaniale sprawdza się na skórę i włosy. Kolejną godną polecenia propozycją jest olej konopny, czyli z konopi siewnych. Obfituje on w witaminy, minerały, sterole roślinne, aminokwasy, fosfolipidy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej konopny działa przeciwnowotworowo, zapobiega chorobom układu krążenia, wzmacnia układ odpornościowy, niweluje stany zapalne w organizmie, łagodzi bóle stawowe i mięśniowe. Można go nie tylko jeść, ale też traktować jako naturalny kosmetyk.
Godny polecenia jest również olej z pestek dyni, bogaty w mikro- i makro elementy, witaminę A i E, fitosterole, kwas linolowy i oleinowy. Działa przeciwpasożytniczo, przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów i rozdwajaniu się ich końcówek. Wpływa korzystnie na stan skóry i włosów, walczy z cellulitem, pomaga przy reumatyzmie, chroni układ krążenia i wpiera prace układu nerwowego. Ma tez korzystny wpływ na narząd wzroku i łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Warto włączyć do jadłospisu olej sezamowy o charakterystycznym, intensywnym smaku. Wspaniale sprawdza się przede wszystkim jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej. Świetnie odnajdzie się w sałatce, można go dodać do domowych smarowideł naukowych, polać warzywa. Olej sezamowy jest bogaty w witaminy i minerały, lignany, sezamolinę i sezamol. Spożywając go, można obniżyć ciśnienie krwi, wzmocnić kości, przeciwdziałać zaparciom i rozwojowi próchnicy, usprawnić pracę układu krążenia. Olej sezamy poprawia wygląd skóry i włosów, działa przeciwgrzybiczo i antynowotworowo. Pomaga nawet złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy czy PMS.
Zdrowe zamienniki oleju rzepakowego znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Krukam