DzieckoNews

Jak działa aspirator elektryczny i kiedy się go stosuje?

Aspirator elektryczny jest najlepszą alternatywą dla tradycyjnych gruszek, które wykorzystywane są do odciągania kataru. Nowoczesne aspiratory są bardzo poręczne, cicho pracują, a co najważniejsze są skuteczne.

Jakie zastosowanie?

Nos małego dziecka jeżeli chodzi o budowę znacząco różni się od nosa dorosłego człowieka. Przewody nosowe u niemowlaków są dość wąskie, dlatego też często ulegają zatykaniu. Wszelkie infekcje mogą doprowadzić do mniej lub bardziej kłopotliwych komplikacji. Pamiętać należy także o tym, że małe dzieci nie potrafią smarkać i samodzielnie oczyszczać swój nos, dlatego też tym bardziej warto zapewnić im odpowiednią opiekę. Problemy z niedrożnością nosa można rozwiązać za pomocą aspiratorów do nosa, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Na rynku dostępne są cztery najpopularniejsze wyciągacze wydzieliny z nosa:

– gruszka
– aspirator manualny
– aspirator do odkurzacza
– aspirator elektryczny

Jak działa aspirator elektryczny?

Aspirator elektryczny w przeciwieństwie do konkurencyjnych urządzeń nie jest podłączony do specjalnego odkurzacza, który oczyszcza nosek za pomocą siły ssącej. W elektrycznych modelach moc zasysania wytwarza samo urządzenie. Olbrzymia popularność aspiratorów elektrycznych wynika z bardzo atrakcyjnej ceny oraz z tego, że są one bezpieczne dla niemowlaka. Przed skorzystaniem z aspiratora elektrycznego warto zwilżyć śluzówkę nosa. W zadaniu tym pomóc może na przykład woda morska. Dla rodziców dużym atutem aspiratorów elektrycznych może okazać się również to, że cały zabieg odciągania zalegającej w nosie wydzieliny trwa bardzo krótko. Kluczem do sukcesu jest to, aby wybrać ciche w pracy urządzenie, które nie będą niepokoić dziecka podczas pracy.

Na co zwrócić uwagę?

Przeglądając dostępne na rynku aspiratory elektryczne warto zwrócić uwagę na moc ssania. Najlepsze urządzenia wyposażone są także w specjalny system, który umożliwia regulację mocy. Jak łatwo się domyślić noworodek będzie wymagał znacznie delikatniejszego zabiegu niż na przykład kilkuletnie dziecko. Bardzo ważne jest także to, aby aspirator elektryczny był łatwy w czyszczeniu. U małych dzieci wydzielinę z nosa usuwa się nawet kilka razy w ciągu dnia, dlatego też warto postawić na higieniczny i niezawodny sprzęt. Najbezpieczniejszym wyborem będzie zawsze oryginalny aspirator elektryczny dla dziecka, który posiada stosowne certyfikaty. Atestowane urządzenia od renomowanych producentów są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż na przykład tanie aspiratory chińskie, których jest pełno na aukcjach internetowych.

Ergonomiczny kształt

Aby wybrać porządny aspirator warto zwrócić uwagę również na jego kształt. Z kompaktowymi i lekkimi urządzeniami poradzą sobie nawet początkujący rodzice. Olbrzymim atutem mobilnych aspiratorów elektrycznych jest to, że doskonale sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w podróży. Ergonomiczne kształty znacząco podnoszą funkcjonalność sprzętu. Pamiętać należy również o tym, że małe dzieci mogą bać się dużych urządzeń zwłaszcza, że generować będą one nieprzyjemny dźwięk. Mniejsze i kolorowe aspiratory mogą okazać się zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem.

Dodatkowe wyposażenie

Producenci aspiratorów elektrycznych chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też co roku unowocześniają swoje urządzenia o nowe funkcjonalności i dodatkowe wyposażenie. Jeżeli aspirator będzie użytkowany przez różne dzieci to warto wybrać modele w których można nie tylko ustawić odpowiednią moc, ale również przydać mogą się końcówki zamienne. W gotowych zestawach oprócz zamiennych końcówek znaleźć można również dodatkowe zbiorniczki. Dzięki wymiennym końcówkom nie ma potrzeby kupowania nowego urządzenia, gdy dziecko nieco podrośnie. Zestaw mniejszych i większych nakładek pozwoli korzystać z aspiratora nawet przez kilka lat. Jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno bardzo szybko się zwróci. Pamiętać należy także o tym, że każde dziecko ma nieco inną budowę noska, dlatego też przydać mogą się węższe i szersze nakładki.

Sposób zasilania ma znaczenie

Mobilne aspiratory elektryczne zasilane są zazwyczaj za pomocą zwykłych baterii AA. Najmocniejsze urządzenia są w stanie wygenerować nawet 60 kilopaskali (0,6 Bara). Pamiętać należy również o tym, że akumulatory o większej mocy wyróżniają się znacznie krótszą żywotnością. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną efektywność ciśnienia zasysanego, ale również na poziom ciśnienia akustycznego. Większość producentów maksymalną efektywność ciśnienia zasysanego podaje w kPa, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku urządzenia. Jeżeli chodzi o poziom ciśnienia akustycznego to najlepszym wyborem są aspiratory od 70 do 80 DB.

O czym należy pamiętać?

Końcówki szerokie do aspiratora doskonale sprawdzą się przede wszystkim przy usuwaniu dość gęstej wydzieliny. Węższe końcówki zdecydowanie lepiej sprawdzą się z kolei przy usuwaniu wodnistej wydzieliny. Godne polecenia są urządzenia, w których można zdemontować poszczególne elementy. Wynika to oczywiście z tego, że zdecydowanie łatwiej będzie dokładnie umyć i zdezynfekować aspirator. Wiele konstrukcji jest wodoodpornych, dzięki czemu bez problemu można sprzęt myć pod wodą. Aby nie uszkodzić aspiratora podczas czyszczenia i użytkowania warto dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną przeze producenta. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby po użyciu aspiratora nawilżyć śluzówkę, dzięki czemu będzie można uniknąć nieprzyjemnym podrażnieniom. Aby nawilżyć nosek niemowlaka warto skorzystać z pomocy roztworu soli fizjologicznej. Profesjonalny aspirator elektryczny znacząco poprawia komfort oddychania nie tylko podczas przeziębienia.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko