DzieckoNews

Czym są zęby natalne? Co to są zęby wrodzone

Zęby rodne to zęby, z którymi rodzi się dziecko. Ten stan jest rzadki. Uzębienie noworodka od urodzenia jest nieszkodliwe, ale może stwarzać problemy dla matki podczas karmienia piersią.

Zęby rodne różnią się od normalnych zębów. W większości nie są w pełni rozwinięte i mają słabe korzenie. Stan ten nie wymaga pomocy medycznej, ale możesz poprosić pediatrę dziecka, aby obejrzał zęby.

Czym są zęby natalne?

Zęby natalne są również znane jako zęby mleczne. Te zęby to jednak nie to samo co zęby noworodków, które wyrzynają się w ustach dziecka w pierwszych miesiącach życia. Główny powód tego stanu jest nadal nieznany. Możesz również zidentyfikować te zęby po ich wyglądzie. Są małe, luźne i słabe z powodu wczesnego przybycia. Często są przebarwione. Około jedno na 2000 dzieci rodzi się z zębami wrodzonymi. Stan ten nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych u dziecka urodzonego z zębami, ale niektórzy lekarze mogą zalecić ich usunięcie, jeśli powodują jakiekolwiek problemy.

Jakie są przyczyny wrodzonych zębów?

Do tej pory nie jest znany powód, dla którego dziecko może urodzić się z zębami wrodzonymi. Niektórzy eksperci uważają jednak, że zęby wrodzone u dzieci są powiązane z problemami zdrowotnymi, które wpływają na ich wzrost. Problemy zdrowotne mogą obejmować zespół Sotos i zespół Ellis-van Creveld (dysplazja chondroektodermalna). Inne schorzenia mogą obejmować zespół Hallermanna-Streiffa i wrodzoną pachyonychię.

Jak wyglądają zęby wrodzone?

Zęby rodne czasami wyglądają jak zwykłe zęby. W takich przypadkach nie można ich odróżnić od normalnych zębów. Często zęby rodne są małe, słabe, luźne i odbarwione na żółto lub brązowo.

Czy zęby wrodzone powodują jakieś komplikacje?

Zęby natalne nie stanowią zagrożenia medycznego, ale mogą powodować pewne komplikacje w miarę wzrostu dziecka. Te powikłania mogą również wpływać na matkę wraz z dzieckiem.

Jak diagnozuje się zęby urodzeniowe?

W celu postawienia diagnozy lekarz pyta o pełną historię medyczną dziecka, a następnie przeprowadza badanie fizykalne. Zęby są zwykle widoczne gołym okiem, dlatego lekarz diagnozuje je na podstawie badania fizykalnego. Dentysta Twojego dziecka może również potrzebować zdjęcia rentgenowskiego, aby uzyskać wyraźniejszy obraz. Lekarz użyje prześwietlenia jamy ustnej noworodka, aby potwierdzić diagnozę zębów wrodzonych. Jeśli zidentyfikują przebarwiony i nierozwinięty ząb, bardziej prawdopodobne jest, że jest to ząb wrodzony.

Lekarz zadecyduje wtedy, czy należy usunąć zęby, czy nie. Jeśli zdecydują się na ekstrakcję, procedura powinna być dość prosta, ponieważ zęby te można usunąć za pomocą palców lub kleszczyków.

Co to jest leczenie zębów wrodzonych?

Leczenie zębów natalnych zwykle zależy od objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia dziecka. Będzie to również zależało od ich stanu. W większości przypadków nie ma potrzeby leczenia. W niektórych sytuacjach mogą jednak zasugerować usunięcie zębów. Ta procedura pomaga zmniejszyć ryzyko połknięcia zęba przez dziecko. Może również pomóc w zapobieganiu problemom, które możesz napotkać podczas karmienia piersią.

Zęby natalne mogą również uszkodzić język dziecka, więc usunięcie może być dobrą opcją leczenia. Z drugiej strony lekarze mogą również zalecić wygładzenie górnych krawędzi zębów. Może to zapobiec uszkodzeniu języka Twojego dziecka.

Skoro mowa o zębach to warto taķże zadbać już za wczasu o ich stan i przyzwyczaić dziecko do wizyty w centrum stomatologicznym. Warto odwiedzic gabinet z dobrym sprzętem zaopatrującym się w LUBDENT. Od lat dostarczają na rynek najwyższej jakości materiały, a także artykuły stomatologiczne. I to właśnie je możemy znaleźć w gabinetach dentystycznych w całym kraju.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko