Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego zupełnie sprawy, to jednak wokoło nas obecna jest ogromna ilość różnego rodzaju sznurków. Wiele osób uważa, że w obecnych czasach, które przepełnione są wysoko zaawansowaną technologią coś tak prymitywnego, jak sznurek już dawno temu odeszło w zapomnienie. Oczywiście jest to ogromny błąd, ponieważ sznurki powszechne są w wielu dziedzinach naszego życia. Warto się w tym wypadku przyjrzeć jednemu z ciekawszych przedstawicieli, czyli sznurkowi poliestrowemu. Czym jest sznurek poliestrowy, jak się go produkuje, a co najważniejsze, jakie jest jego zastosowanie? Oczywiście pomocne w określeniu możliwego zastosowania będzie poznanie jego najważniejszych zalet.
Czym jest sznurek poliestrowy?
Podstawową sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, jeśli planuje się szczegółowo poznać wszystkie najważniejsze cechy poliestrowych sznurków, to oczywiście zrozumienie tego, czym tak właściwie one są i w jaki sposób się je produkuje.
Jak można się z łatwością domyślić, sznurki poliestrowe produkowane są z poliestru, czyli materiału sztucznego. Jest to tworzywo wynalezione w latach 30 ubiegłego stulecia, a za jego powstanie odpowiedzialni są brytyjscy naukowcy. Poliester jest materiałem syntetycznym, który powstaje na bazie ropy naftowej. Jego cechą charakterystyczną jest specjalna budowa, która oparta jest na wiązaniach estrowych.
Jak konkretnie dochodzi do powstania sznurka wykonanego z poliestru? Jak się okazuje, jest to stosunkowo prosty do zrozumienia proces. Podstawową formą poliestru są specjalne płatki, które należy odpowiednio przetworzyć, aby możliwe było uzyskanie z nich sznurka. W tym celu poddawane są one działaniu bardzo wysokiej temperatury, która je topi. Sprawia to, że możliwe jest uformowanie ich przez maszynę we włókna. Te z kolei z odpowiednią siłą nacisku są rozciągane, aby powstał w efekcie sznurek. Co ciekawe, pomimo tego, że sznurek poliestrowy to produkt całkowicie sztuczny, jego produkcja nie oznacza wcale tego, że może on być szkodliwy dla środowiska. Jak się bowiem okazuje, do jego powstawania może być wykorzystywanych wiele dodatków pochodzących z recyklingu. Warto tu wspomnieć przede wszystkim o licznych produktach włókienniczych, które mogą być dodane do sznurka na etapie jego produkcji, czy też o różnego rodzaju produktach plastikowych, takich jak np. butelki, które również mogą zostać przetopione i wejść w skład sznurka.
Najważniejsze zalety sznurka poliestrowego
Jak więc widać po powyższym opisie, historia sznurka wykonanego z poliestru jest naprawdę długa i niedługo świętować on będzie swoją setną rocznicę. Warto się więc teraz zastanowić, co kryje się ciekawego w tym produkcie, skoro tak chętnie używany jest on od prawie stu lat. Jakie są najważniejsze zalety poliestrowego sznurka, które sprawiają, że od tylu lat nie został on zastąpiony nowszym, bardziej nowoczesnym i wykonanym przy użyciu nowszych technologii rozwiązaniem? Jakie korzyści daje użytkownikowi korzystanie z takiego rodzaju wyrobu?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą, którą charakteryzuje się taki rodzaj sznurka, jest jego bardzo niska cena. Z uwagi na to, że jest to produkt, który nie wymaga specjalistycznych maszyn, bardzo drogiego tworzywa, czy też wyrafinowanych technologii produkcji, powstawanie sznurka poliestrowego jest naprawdę bardzo tanie, co rzecz jasna przekłada się na jego niezwykle niską cenę.
Kolejną ciekawą zaletą takiego produktu jest niska higroskopijność. Co to konkretnie znaczny? Sznurek tego typu charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wody. Oznacza to, że jeśli wystawi się go na działanie wody, w bardzo krótkim czasie materiał ten wyschnie.
Dodatkowo bardzo ważną zaletą jest fakt, że taki materiał jest bardzo odporny na plamienie. Z racji tego, że poliester nie przyjmuje łatwo wody i szybko się go suszy, wpływa również na to, że trudno jest zabrudzić jego włókna. Sprawia to, że produkty wykonane z takiego materiału trudno jest zaplamić nawet tak niebezpiecznymi dla innych tworzyw płynami, jak wino czy też kawa.
Oczywiście trzeba jeszcze wspomnieć, że pomimo trudności w zabrudzeniu sznurek tego rodzaju bardzo łatwo poddaje się barwieniu. Dzięki temu na rynku można znaleźć ogromną liczbę różnych wersji kolorystycznych, co pozwala łatwo dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb.
Na sam koniec pozostaje dla wielu osób najważniejsza kwestia, czyli to, że taki sznurek bardzo dobrze imituje wygląd, lecz również fakturę sznurka bawełnianego. Sprawia to, że niskim kosztem można uzyskać produkt równie ładny, jak model bawełniany, a jednocześnie o wiele od niego odporniejszy na zniszczenie. Stopień podobieństwa w wielu przypadkach jest tak duży, że często nawet specjaliści mają problem z odróżnieniem jednego modelu od drugiego, co rzecz jasna jest ogromną korzyścią dla sznurka poliestrowego.
Sznurki poliestrowe zastosowanie
Jak zatem widać, sznurek poliestrowy, który może wydawać się na pierwszy rzut oka produktem niskiej jakości i prymitywnie wykonanym, jest naprawdę wartym uwagi rozwiązaniem. Wymienione powyżej jego zalety sprawiają, że można go znaleźć w naprawdę wielu miejscach i najróżniejszych zastosowaniach. Do czego może być wykorzystywany sznurek poliestrowy?
W pierwszej kolejności warto tu wspomnieć o różnego rodzaju produktach, które stale narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych lub też często mogą być prane. Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na częste działanie na nie wilgoci. Co więc można w tym zakresie wymienić? Sznurki poliestrowe znaleźć można w różnego rodzaju dywanikach, podkładkach, lecz także w parasolach ręcznych i reklamowych oraz w urządzeniach ogrodowych.
Kolejną bardzo często wykorzystującą sznurki poliestrowe branżą jest meblarska. Z tego rodzaju sznurków powstawać bowiem mogą najróżniejsze meble np. pufy czy też leżaki, a nawet hamaki.
Niezwykle często spotykanym wykorzystaniem sznurków tego rodzaju jest rękodzieło, a w szczególności produkowanie z nich biżuterii. Dzięki temu, że są to sznurki o bardzo wysokiej odporności na zniszczenie, a także niezwykle odporne na działanie wilgoci, wprost idealnie nadają się one do tego, aby produkować z nich np. bransoletki lub też naszyjniki.
Partnerem artykułu jest sklep pasmanteriapasja.pl.