DomLifestyleNews

Słuchanie muzyki w domu – jaka akustyka pomieszczeń?

To prawda, iż dla każdego muzyka może brzmieć inaczej. Jednak tylko prawdziwy jej miłośnik jest w stanie docenić walory akustyczne. By to zrobić należy pamiętać o zapewnieniu, jak najlepszych warunków do jej słuchania. Warto podkreślić, że nie tylko sam sprzęt decyduje, o tym w jaki sposób brzmi. Dostosujemy także warunki panujące w pomieszczeniu przeznaczonym do słuchania muzyki.

Na początek zanim zajmiemy się samym sprzętem, który już być może teraz nam nie odpowiada, skupmy się na sprawach bardzo prostych. Problemem niezadowalającego nas efektu dźwiękowego najczęściej nie są urządzenia grające, a nieodpowiednie okablowanie audio. Okazuje się, że użytkownicy bardzo często narzekają na kable RCA, czyli popularne „czincze”. Zazwyczaj są one po prostu wadliwe lub uszkodzone. Znaczącą poprawę odsłuchu możemy uzyskać także dzięki ustawieniu mebli, które znajdują się w pomieszczeniu w najbardziej optymalny sposób. Często pomaga także inne rozmieszczenie głośników.

Odpowiednia aranżacja pomieszczenia

Możemy pozbyć się problemu zniekształconego dźwięku, jeśli zastosujemy odpowiednią aranżację pomieszczenia. Panele dźwiękochłonne są bardzo dobrym wyborem. Jednak należy wybrać je kierując się wysoką jakością wykonania. Akustykę możemy również polepszyć innymi łatwymi sposobami. Pamiętajmy o eliminacji fal stojących, powstają one w narożnikach, jednak łatwo się ich pozbyć stawiając tam kwiaty. Kolejną inwestycją jaką powinniśmy poczynić to panel sufitowy odpowiedniej jakości. Jeśli stawiamy meble to najlepiej wybrać te obite materiałem.

Odtwarzane dźwięki będą wysokiej jakości, jeśli w domu zastosujemy odpowiednie materiały do budowy ścian. W zależności od naszego upodobania mamy do wyboru różne warianty, które w różny sposób pochłaniają i odbijają dźwięki. Niestety może nastąpić także ich zniekształcenie. W gotowym domu nie mamy zbytnio możliwości ich zmiany, gdyż musielibyśmy wyburzyć ściany. Jednak są na to sposoby.

Ustawienie sprzętu grającego

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać to stworzenie dobrych warunków przestrzennych dla zakupionego sprzętu grającego. Najważniejsze elementy, czyli kolumny głośnikowe, nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu, niczym przysłonięte. Kolejna rzecz to ustawienie ich równolegle, tak aby do uszu słuchacza ze wszystkich stron mógł dotrzeć nieprzesunięty dźwięk, na żadnej płaszczyźnie. Dlatego kolumny należy rozmieścić w takiej samej odległości. W przypadku kina domowego zasada jest całkiem inna, rozstaw powinien być bardziej przestrzenny.

Jeśli chodzi o ustawienie kolumn to także ważne jest by znalazły się w równej odległości od podłogi. Dźwięki wysokotonowe będą odtwarzane na wysokości naszych uszu, gdy siedzimy. Basy powinny być proporcjonalnie odsunięte od tylnej ściany. Jeśli tego nie zrobimy muzyka nie będzie grała a dudniła. Zresztą ta zasada tyczy się każdej kolumny, nie powinno ich być w sąsiedztwie bliskim ścian bocznych. Najlepiej zachować dwa metry odstępu.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom