Całkiem niedawno w Polsce weszła nowa ustawa dotycząca porządku i czystości. Nie narzuca ona jeszcze obowiązku segregacji śmieci, jednak przewiduje niższe opłaty dla osób, które zdecydują się to robić. Za wywóz posegregowanych odpadów zapłaci się mniej, niż w przypadku wrzucania wszystkich śmieci do jednego worka.
Jakie pojemniki są potrzebne do prawidłowej segreacji śmieci?
Segregując śmieci w swoim domu, powinniśmy na początek przygotować odpowiednie kosze do segregacji oraz worki. To ważne, gdyż do każdego wrzucamy coś innego: do jednych szkło, do innych plastik i makulaturę. Odpady zmieszane, które nie należą do żadnej z wyżej wymienionych grup i nie są odpadami niebezpiecznymi, np. bateriami czy sprzętem elektronicznym, trafiają z reguły do innego pojemnika. Warto pomyśleć o segregacji, gdyż jest to nie tylko ochrona o nasze środowisko naturalne, ale również dodatkowa korzyść dla nas w postaci zaoszczędzonych pieniędzy.
Oczywiście przy segregacji, pamiętajmy także o odpowiednie dbanie o czystość nie tylko pojemników, do których wrzucamy śmieci, ale także odpadów, jakie tam wrzucamy. Jeśli tylko mamy taką możliwość to powinniśmy umyć butelki, czy inne brudne opakowania. Nie jest to obowiązkowe, jednak na pewno ochroni przed wydobywającym się zapachem z koszy. Ma to duże znaczenie, ponieważ przy segregacji odpadów pojemniki ze śmieciami opróżniamy rzadziej, niż w sytuacji, gdy wszystko trafia do jednego kosza.
Czy trzeba oddzielać surowce wtórne?
Odpady suche zapewne nie stanowią żadnego problemu jeśli mówimy o segregacji. Dobra organizacja pracy pozwoli nam na bezproblemowe oddzielanie szkła, plastiku i makulatury. Nie musimy ustawiać czterech pojemników na odpady. Można zdecydować się na częstsze wyrzucanie śmieci, do odpowiednich pojemników. Najlepiej ustawić je tuż pod naszym domem, czy też blokiem. Możemy także wygospodarować miejsce na odpady zmieszane, niesegregowalne oraz inne, na surowce wtórne, które będziemy rozdzielać na odpowiednie pojemniki bezpośrednio przed wyrzuceniem.
Jakie śmieci do przetworzenia?
Podzielenie śmieci na te nadające się do recyklingu i nienadające może być problemem dla wielu osób, które rozpoczynają dopiero segregowanie odpadów. Należy napewno oddzielić takie surowce jak:
- tworzywa sztuczne i metale,
- papier,
- opakowania szklane.
Niektóre gminy wprowadziły zarządzenie, że wszystkie odpady suche gromadzimy jako jeden rodzaj w pojemnikach. Śmieci te następnie trafiają do firmy recyklingowej, gdzie na linii produkcyjnej są od siebie oddzielane. Oddzielnie trzeba jednak zbierać odpady biodegradowalne.
Przy segregacji należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych, czyli zużytych bateriach i akumulatorach, żarówkach, lekarstwach, czy chemikaliach i zepsutym sprzęcie RTV i AGD. Nie wyrzucajcie ich do śmieci zmieszanych. Konieczne jest oddawanie takich odpadów w specjalnie wyznaczonych miejscach; w sklepach lub w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.