Zbiliża się Wielkanoc. Choć to święto rodzinne i zazwyczaj każdy spędza je z najbliższymi to jednak tym razem będzie inaczej. Dlaczego?
Oczywiście wszystko przez panującą pandemię koronawirusa. Choroba zawładnęła dosłownie całym światem. Chociaż robimy, co możemy i Rząd wprowadził tymczasowe restrykcje w postaci ograniczania poruszania się i zamknięcia różnych placówek, to sytuacja jest niepewna. Dlatego te święta będą inne niz dotychczas nam znane, jednak to nie znaczy, że mamy rezygnować z ich obchodów czy zupełnie poddać się i nie organizować nic. Warto, chociażby dla dzieci i dla nas samych.
Co powinno znaleźć sie na Wielkanocnym stole?
Wielkanoc dla każdego zapewne kojarzy się przede wszystkim ze święconką i oczywiście chyba jednym z najbardziej obfitych śniadań w ciaągu roku. Jeśli chodzi o zawartość koszyczka to ta może różnić się w zależności od tradycji danego regionu. Jednak niezależnie od miejsca gdzie się znajdujecie na świątecznym stole zawsze znajdą się jajka, chrzan, wędliny, chleb, kiełbasę.
Wielkanocny koszyk – co włożyć do wielkanocnego koszyczka?
W wielkanocnym koszyczku, który będzie poświęcony w Wielką Sobotę powinno się znaleźć przede wszystkim:
- Jajko, które symbolizuje życie oraz podobnie jak baranek ideę, że życie zwycięża śmierć. Jedną z pięknych, polskich tradycji jest dzielenie się jajkiem przy wielkanocnym stole z najbliższymi.
- Sól i chrzan – sól symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Chrzan – ludzką siłę.
- Wędlina – symbolizuje płodność oraz dostatek w rodzinie.
- Chleb – symbolizuje pomyślność i dobrobyt. Jest symbolem Wielkiego Czwartku, kiedy to Chrystus przemienił w chleb swoje ciało.
- Baranek – symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Baranek wielkanocny przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią
- Ciasto – do koszyczka można włożyć babeczkę. Ciasto zapewni nam dostatek, pomyślność oraz nowe umiejętności.
- Bukszpan – symbolizuje nadzieję chrześcijan na zmartwychwstanie i życie wieczne.
Jaki koszyczek na Wielkanoc?
Choć tradycyja mówi o tym, że koszyczek powinien być wiklinowy to przecież nie jest to obowiązkiem. Fajnym pomysłem na włączenie w przygotowania świąteczne dzieci jest wykonanie takiego koszyczka DIY właśnie z nimi. To nie jest trudne i nawet osoby bez zdolnosci manualnych spokojnie poradzą sobie z tym zadaniem. Dokładną instrukcję znajdziecie na jamama.pl ozdoby wielkanocne DIY.
Na koniec pamiętajcie o tym, żeby koszyczek wyścielić białą serwetką. Wiele osób do koszyczka dokłada rzeżuchę, której delikatne, pachnące listki są znakiem odradzającego się życia i sił witalnych.
Zachecam Was wszystkich do wspólnego przygotowania koszyczka, gdyż ozdoby wielkanocne diy to również świetne zabicie czasu podczas domowej kwarantanny.