Masło shea jest składnikiem bardzo dobrze znanym w kosmetologii. Jego naturalne pochodzenie sprawia, że idealnie nadaje się do wszechstronnego zastosowania. Ma bardzo dobre właściwoci pielęgnacyjne. Stosowane jest bardzo często w kosmetykach do twarzy, ciała oraz włosów. Z powodzeniem może być również stosowane na skórę samodzielnie. Jak działanie ma masło shea?
Czym jest masło shea i skąd się je bierze?
Masło shea pochodzi oczywiście wprost z natury. Pozyskuje się je z owoców z drzewa shea — Masłosz parka, inna jego nazwa to drzewo masłowe. Rośnie na sawannach w Afryce Zachodniej i Centralnej, osiągając nawet 15 metrów wysokości. Znajdują się na nim białe kwiaty o zapachu heliotropu oraz owoce przypominające orzechy, w których środku znajduje się nasiono otoczone miąższem. To właśnie z niego powstaje masło shea o stałej konsystencji i jasnożółtym kolorze. Topi się zaraz po zetknięciu ze skórą, pod wpływem jej ciepła.
Jednak, aby drzewo wydało owoce, potrzeba dużo czasu — aż 20 lat. Wtedy to rocznie możemy zebrać około 20 kilogramów owoców, z których produkuje się około 1.5 kilograma cennego masełka. Z racji tego, że drzewo shea jest rośliną dziką, owocuje nieregularnie co 2-3 lata.
Jakie masło shea lepsze — rafinowane czy nierafinowane?
Proces rafinacji to proces, w którym oczyszczany jest produkt metodami fizycznymi lub chemicznymi. Podczas niego masło traci swój charakterystyczny zapach i kolor oraz część cennych substancji. Jednak znacznie wydłuża się termin jego przydatności. Jednak jeśli chodzi o wartości pielęgnacyjne, to zdecydowanie cenniejsze jest masło shea nierafinowane i tłoczone na zimno. I takiego właśnie należy szukać w sklepach, na przykład ecoflores.eu
Właściwości kosmetyczne masła shea
Masło shea to bogate źródło kwasów tłuszczowych. Zaliczamy do nich m.in. oleinowy, linolenowy, stearynowy i palmitynowy. Dodatkowo posiada w swoim składzie witaminę A i E, polifenol i fitosterol, kwas galusowy, kwas cynamonowy.
Jeśli chodzi o właściwości, to jest ich niezwykle dużo, postaramy się więc przytoczyć, chociaż niektóre z nich:
- działa odżywczo i nawilżająco,
- regeneruje wysuszony naskórek,
- zmiękcza, wygładza oraz uelastycznia skórę,
- chroni przed wpływem czynników zewnętrznych (takich jak promieniowanie UV, mróz, czy wiatr),
- jest również naturalnym filtrem UV, jednak w celu większej ochrony należy stosować z odpowiednim kremem z filtrem,
- składniki w nim zawarte, wzmacniają cement komórkowy i poprawiają funkcje barierowe skóry,
- masło shea opóźnia procesy starzenia się skóry,
- zapobiega powstawaniu rozstępów,
- pomaga zwalczać cellulit,
- przynosi ulgę skórze po oparzeniach słonecznych, ukąszeniach owadów, koi podrażnienia i egzemę,
- ma działanie antybakteryjnie.