NewsUroda

Masło shea – właściwości i zastosowanie

Masło shea jest składnikiem bardzo dobrze znanym w kosmetologii. Jego naturalne pochodzenie sprawia, że idealnie nadaje się do wszechstronnego zastosowania. Ma bardzo dobre właściwoci pielęgnacyjne. Stosowane jest bardzo często w kosmetykach do twarzy, ciała oraz włosów. Z powodzeniem może być również stosowane na skórę samodzielnie. Jak działanie ma masło shea?

Czym jest masło shea i skąd się je bierze?

Masło shea pochodzi oczywiście wprost z natury. Pozyskuje się je z owoców z drzewa shea — Masłosz parka, inna jego nazwa to drzewo masłowe. Rośnie na sawannach w Afryce Zachodniej i Centralnej, osiągając nawet 15 metrów wysokości. Znajdują się na nim białe kwiaty o zapachu heliotropu oraz owoce przypominające orzechy, w których środku znajduje się nasiono otoczone miąższem. To właśnie z niego powstaje masło shea o stałej konsystencji i jasnożółtym kolorze. Topi się zaraz po zetknięciu ze skórą, pod wpływem jej ciepła.

Jednak, aby drzewo wydało owoce, potrzeba dużo czasu — aż 20 lat. Wtedy to rocznie możemy zebrać około 20 kilogramów owoców, z których produkuje się około 1.5 kilograma cennego masełka. Z racji tego, że drzewo shea jest rośliną dziką, owocuje nieregularnie co 2-3 lata.

Jakie masło shea lepsze — rafinowane czy nierafinowane?

Proces rafinacji to proces, w którym oczyszczany jest produkt metodami fizycznymi lub chemicznymi. Podczas niego masło traci swój charakterystyczny zapach i kolor oraz część cennych substancji. Jednak znacznie wydłuża się termin jego przydatności. Jednak jeśli chodzi o wartości pielęgnacyjne, to zdecydowanie cenniejsze jest masło shea nierafinowane i tłoczone na zimno. I takiego właśnie należy szukać w sklepach, na przykład ecoflores.eu

Właściwości kosmetyczne masła shea

Masło shea to bogate źródło kwasów tłuszczowych. Zaliczamy do nich m.in. oleinowy, linolenowy, stearynowy i palmitynowy. Dodatkowo posiada w swoim składzie witaminę A i E, polifenol i fitosterol, kwas galusowy, kwas cynamonowy.

Jeśli chodzi o właściwości, to jest ich niezwykle dużo, postaramy się więc przytoczyć, chociaż niektóre z nich:

 • działa odżywczo i nawilżająco,
 • regeneruje wysuszony naskórek,
 • zmiękcza, wygładza oraz uelastycznia skórę,
 • chroni przed wpływem czynników zewnętrznych (takich jak promieniowanie UV, mróz, czy wiatr),
 • jest również naturalnym filtrem UV, jednak w celu większej ochrony należy stosować z odpowiednim kremem z filtrem,
 • składniki w nim zawarte, wzmacniają cement komórkowy i poprawiają funkcje barierowe skóry,
 • masło shea opóźnia procesy starzenia się skóry,
 • zapobiega powstawaniu rozstępów,
 • pomaga zwalczać cellulit,
 • przynosi ulgę skórze po oparzeniach słonecznych, ukąszeniach owadów, koi podrażnienia i egzemę,
 • ma działanie antybakteryjnie.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News