Dietetyk jest specjalistą, który zajmuje się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Dobiera on dla nas odpowiednią dietę oraz uczy nas zasad zdrowego odżywiania. Do jego zadań należy opracowanie zaleceń żywieniowych dla osób zdrowych, oraz dla tych z różnymi chorobami, czyli m.in. nadwagą lub otyłością.
Kim jest dietetyk?
Dietetyk jest specjalistą z obszaru ochrony zdrowia, którego domeną jest żywienie człowieka w zdrowiu i w chorobie. Specjalista powinien nadzorować wybór oraz metody przygotowywania żywności i potraw. Może on także brać czynny udział w programach żywieniowych i edukacji społecznej.
O dietetyku mówi się, że jest specjalistą interdyscyplinarnym, bo posiada wiedzę także z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii. Główne zadania dietetyka:
- określa wpływ składników pokarmowych na działanie organizmu człowieka
- bada produkty żywnościowe – ich pochodzenie oraz skład
- udziela porad żywieniowych
- ocenia stan oraz sposób odżywiania pacjenta
- ustala jadłospisy oraz diety żywieniowe
Gdzie pracuje dietetyk?
Profesjonalny oraz dobry dietetyk pracuje m.in. w szpitalach, przychodniach i poradniach specjalistycznych lub dietetycznych, czy klinikach medycyny estetycznej. Zdarza się jednak, że dietetyka zatrudniają placówki żywienia zbiorowego, czyli np. domy opieki, przedszkola czy żłobki. Pracę dietetyka można napotkać także w placówkach związanych ze sportem czy rekreacją. Głównie chodzi tutaj o ośrodki rehabilitacyjne, gabinety SPA, kluby fitness czy nawet siłownie.
Jak wygląda wizyta u dietetyka?
Zakłada się, że konsultacja z dietetykiem powinna przebiegać według pewnego wzorca. Wszystko po to, aby pacjent miał pewność, że ma do czynienia z osobą kompetentną i profesjonalną. W ciągu niecałej godziny specjalista powinien przeprowadzić dokładny wywiad. Zawarte powinny w nim być pytania na temat naszego problemu, trybu życia i nawyków żywieniowych. Choć w celu dobrania odpowiedniej diety zapyta również o przebyte choroby, alergie czy przyjmowane leki. Zlecone powinny być także badania ogólne, o ile nie posiadamy aktualnych badań przy sobie.
Podczas wizyty, ekspert przeprowadzi także pomiary obwodów ciała. Następnie przychodzi czas na dobór odpowiedniej diety. Ważne, żeby uwzględnił tam wiek, płeć, masę ciała oraz rodzaj wykonywanej pracy. Są to elementy niezbędne do dobrania odpowiedniej dla nas diety. Na kolejnych wizytach przychodzi czas na weryfikację naszego stanu zdrowia oraz ewentualne modyfikacje w diecie.
Jak wybrać dobrego dietetyka?
Poradnie dietetyczne są bardzo łatwo dostępna, jednak ich jakość nie zawsze zachwyca. Powodem jest fakt, że zawód dietetyka nie jest w Polsce do końca uregulowany prawnie. Niestety, ale dyplom dietetyka jest w zasięgu ręki. Można zdobyć go nie tylko poprzez uczelnie wyższe czy szkoły policealne, ale także dzięki kilkutygodniowym kursom.
Jeśli chcemy trafić na osobę kompetentną powinniśmy dobrze zorientować się co do jej wykształcenia. Niezbędna w tym przypadku będzie opinia ludzi, którzy z usług owego dietetyka korzystali. Jeśli to nam nie wystarcza, możemy śmiało zapytać o jego wykształcenie. W Warszawie możemy znaleźć wielu dobrze wyedukowanych dietetyków, którzy swoją pracę wykonują w sposób profesjonalny oraz kompetentny.