CiekawostkiNews

Równoległy świat stworzony w laboratorium AI? Może już niedługo

Idea wszechświatów równoległych od dziesięcioleci urzeka wyobraźnię naukowców, powieściopisarzy i scenarzystów. Badacze pracują obecnie nad obliczeniami do tworzenia nowych wszechświatów. Jednak energia potrzebna do stworzenia go jest poza zasięgiem nawet najpotężniejszych i najdroższych maszyn. Wszechświaty potomne mogą powstawać z temperatur rzędu 1000 bilionów stopni.

Choć to dla nas jest poza zasięgiem, ale może nie dla bardziej zaawansowanej cywilizacji. Na razie to tylko teoria, jednak być może stanie się zagadką dla przyszłych pokoleń. Badania pokazują, że stworzenie równoległego wszechświata być może jest teraz możliwe dzięki laboratorium AI. Przyjrzyjmy się roli AI w eksploracji kosmosu.

Laboratorium AI a równoległy wszechświat

Sztuczna inteligencja towarzyszy astronautom w ich energicznych podróżach kosmicznych i pomaga w realizacji misji kosmicznych, które byłyby nie do pomyślenia, gdyby tylko polegały na ludzkich możliwościach. AI dowiodło swojego ogromnego potencjału i jest przełomem w eksploracji kosmosu, takim jak tworzenie map niezauważonych galaktyk, gwiazd i czarnych dziur oraz badanie zdarzeń kosmicznych, a także komunikacja, autonomiczna nawigacja statków kosmicznych, monitorowanie i sterowanie systemem.

Kraje na całym świecie od stu lat ścigają się w wyścigu o eksplorację kosmosu. Co ciekawe, nie ma w tu wygranego. Ponieważ wysyła się w kosmos coraz więcej rakiet i satelitów, uzyskuje się też więcej informacji o jego elementach. Podobnie jak w wielu innych branżach, proces eksploracji kosmosu również wykorzystuje sztuczną inteligencję i robotykę, aby przyspieszyć swoją misję. To prowadzi nas do wielkich odległości i nigdy niezbadanych miejsc.

Eksploracja kosmosu z AI nie taka tania

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w eksploracji kosmosu wyceniane jest na oszałamiające 2 miliardy dolarów i wciąż rośnie. Rozwój sztucznej inteligencji ma wpływ na misje badawcze zarówno ludzkie, jak i naukowe. W 2020 r. i później naukowcy wyznaczają misję zbadania Księżyca, Marsa, asteroid i komet. Można je szybko śledzić i rozwijać za pomocą technologii. Niektóre zastosowania sztucznej inteligencji w misjach kosmicznych to autonomiczne śledzenie lokalizacji, nawigacja i budowanie map, technologia SLAM, wykrywanie usterek, metody izolacji i odzyskiwania, przetwarzanie obrazu, identyfikacja obiektów, wykrywanie cech, planowanie zadań i harmonogramowanie.

Roboty wspomagają proces eksploracji kosmosu poprzez mechaniczne projektowanie łazików planetarnych, mechaniczne projektowanie manipulatorów kosmicznych, siłowników i czujników robotów kosmicznych, efektor/narzędzia robotów kosmicznych, roboty rekonfigurowalne i mobilność robotów. Nie tylko badacze kosmiczni i naukowcy, ale nawet rządy na całym świecie wykazują zainteresowanie przyjęciem sztucznej inteligencji i robotyki, aby stać się potężnym.

Niektóre najnowsze osiągnięcia w kosmosie przy użyciu sztucznej inteligencji

NASA planuje zwiększyć wydajność i niezawodność sieci komunikacyjnych za pomocą kognitywnego wideo, które może wykrywać obszary „białego szumu” w pasmach komunikacyjnych i wykorzystywać je do przesyłania danych. Funkcje te pomagają zminimalizować czasy opóźnień i zmaksymalizować wykorzystanie ograniczonych dostępnych pasm telekomunikacyjnych.

NASA planuje również w przyszłości bardziej zaawansowane misje w celu zbadania głębokiego kosmosu. Organizacja kosmiczna planuje zaprojektować bardziej autonomiczne statki kosmiczne i lądowniki, aby decyzje można było podejmować na miejscu, eliminując opóźnienia w czasie przekazywania komunikacji. NASA wykonuje również ruch wraz z Google, aby wyszkolić swoje drogie algorytmy sztucznej inteligencji, aby skutecznie zmiękczyć dane z misji Kepler, aby szukać sygnałów z egzoplanety przechodzącej przed jej gwiazdą macierzystą.

Zbierając dane z NASA, projekt AIDA (Artificial Intelligence Data Analysis) finansowany w ramach European Horizons 2020 opracowuje inteligentny system, który będzie odczytywał i przetwarzał dane z kosmosu w celu odkrywania nowych rzeczy, ujawniania anomalii i rozpoznawania struktury. Program NASA dotyczący eksploracji Marsa ma zastosowania AI, które mogą stanowić kamień milowy w AI na osi czasu w przestrzeni. Inicjatywa AEGIS (Autonomous Exploration for Fathering Increased Science) wystartowała w 2020 r. i jest ustawiona na Marsie i pomaga łazikowi w zakresie kamer i zbierania okazów.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Ciekawostki