DzieckoNews

Kaszel u niemowlęcia – jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

Kaszel u niemowlęcia zazwyczaj wynika z infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Kasłanie wpływa na oddychanie i blokuje możliwość spokojnego snu. Wprawia rodziców w niezłe zmartwienie. Czy Twoje dziecko również kaszle? Poznaj sposoby, by wyzdrowiało.

Kaszel jest niebezpieczny u wszystkich dzieci, jednak szczególnie u tych najmłodszych. Zazwyczaj jest to sygnał, że coś się zaczyna dziać w organizmie — często jest to przeziębienie. Starsze dzieci i dorośli mogą poradzić sobie z nim szybko, jednak mniejsze dzieci już niekoniecznie. Nieleczone może przerodzić się w zapalenie oskrzeli albo płuc, które wymaga najczęściej hospitalizacji. Wyróżniamy kilka rodzajów kaszlu, a każdy z nich świadczy o innej chorobie. Chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny kaszlu i kiedy należy udać się do pediatry?

Skąd się bierze kaszel?

Kaszel to naturalny odruch organizmu, który próbuje pozbyć się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny. Najczęściej gromadzi się ona w konsekwencji zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Flegma spływa z nosa do gardła oraz tchawicy. Powinna wydostać się na zewnątrz jak najszybciej, inaczej mogą rozwinąć się w niej bakterie, a te z kolei mogą spowodować, że dziecko zachoruje na zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc. Kaszel jest narzędziem pomocnym przy leczeniu organizmu.

Kaszel może być również spowodowany obecnością ciał obcych, które są obecne w drogach oddechowych. Mogą to być połknięte elementy zabawek, alergeny, takie jak drobinki kurzu czy pyłki rośli oraz jedzenie, którym może zadławić się maluch.

Zobacz również sapka u noworodków.

Jakie są rodzaje kaszlu u niemowlaków?

W zależności od tego, jaki dźwięk wydaje kasłające dziecko, możemy wyróżnić takie typu jak:

  • suchy, zwany też nieproduktywnym;
  • mokry, zwany też wilgotnym lub produktywnym;
  • szczekający;
  • napadowy;
  • przewlekły kaszel suchy;
  • przewlekły kaszel mokry.

Kaszel suchy i kaszel mokry. Jak je odróżnić?

Te dwa rodzaje kaszlu towarzyszą nam najczęściej. Występują razem z innymi objawami takimi jak: katar, gorączka, chrypka, kichanie czy ból gardła. Suchy kaszel to często pierwszy etap przeziębienia i po kilku dniach przeobraża się on w mokry, kiedy to zaczynamy odkrztuszać wydzielinę. Słychać wtedy charakterystyczną chrypkę i charczenie w klatce piersiowej. Maluch połyka oderwaną wydzielinę, często zdarzają się również wymioty. Ostatnim stadium takiej choroby też jest często kaszel suchy, zwany poinfekcyjnym, który może trwać do dwóch tygodni.

Poznaj najczęstsze przyczyny kaszlu u niemowląt

Jednym z powodów suchego kaszlu u niemowlaka może alergia, oraz rozwijająca się astma, czy mononukleoza. Może również nasilać się, gdy dziecko przebywa w zbyt suchych i niewietrzonych pomieszczeniach. Kaszel alergiczny ma to do siebie, że trwa kilka tygodni i nie towarzyszą mu żadne inne objawy przeziębienia. Powodem męczącego kaszlu szczekającego może być podgłośniowe zapalenie krtani, inaczej krup wirusowy. Może to być również zakażenie pałeczkami krztuśca. Jest to niebezpieczna choroba, która może prowadzić do duszności. Długotrwały mokry kaszel może występować, jako objaw refluksu żołądkowego.

Kiedy pójść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli Twoje dziecko ma poniżej roku i ma kaszel oraz gorączkę to należy bezwzględnie udać się do lekarza. Niegroźna pozornie infekcja czy zachłyśniecie się, często są wstępem do zapalenia płuc. Napadowy suchy kaszel sprawia, że krtań się zwęża i dochodzą do tego duszności. Leczenie domowymi sposobami niemowlaka jest wręcz zabronione. Nie każdy syrop na kaszel jest przeznaczony dla tak małych dzieci, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak wygląda wizyta u pediatry?

Lekarz zbada dziecko i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat objawów. Zapyta o rodzaj kaszlu — kaszel suchy czy kaszel mokry. Musi potwierdzić bądź wykluczyć stany zapalne oskrzeli oraz płuc. Następnie zajrzy w gardło i oceni jego stan. Możesz wykonać test z krwi, który powie czy dana infekcja jest bakteryjna, czy wirusowa. Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykiem. Kaszel wirusowy można łagodzić za pomocą syropów przeciwkaszlowych, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Jak wyleczyć kaszel u niemowlaka?

Sposoby leczenia są dobrane do rodzaju choroby i o tym zadecyduje lekarz. Należy zawsze kierować się tym, co zostało przez niego przepisane, gdyż posiada niezbędną wiedzę medyczną w tym temacie i nie zaszkodzi dziecku. Jeśli nie pomoże nic to powinniśmy być przygotowani na leczenie szpitalne, bądź dożylne antybiotyki, które działają szybciej. Zastrzyki i czopki najskuteczniej działają w przypadku takich maluchów, gdyż od razu dostają się do organizmu, bez ryzyka ich wyplucia.

Poznaj domowe sposoby na kaszel u dzieci

Domowe sposoby mogą uzupełniać leczenie od pediatry. Można stosować różnego rodzaju olejki, a gdy kaszel nasila się w nocy, to dobrym sposobem jest mocne wietrzenie pomieszczenia, a nawet spanie przy otwartym oknie. Oczywiście w zależności od panujących na dworze warunków atmosferycznych. Lekarze zalecają też oklepywanie plecków dziecka. Ma to na celu ułatwienie oderwania się flegmy. Jednak po takim oklepywaniu dziecko może mocnej kasłać, co jest naturalnym odruchem.

Maści rozgrzewające, syropy i częste picie

Znaną metodą jest też smarowanie klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi. Tak leczyły nas nasze babcie oraz mamy. Warto też pamiętać o ciepłych napojach, w celu nawilżenia gardła. Nie powinno być również za ciepło w miejscu, w którym niemowlę śpi. Optymalna temperatura w pomieszczeniach to 18-20°C . Nie podawaj dziecku przed snem syropu na mokry kaszel, bo będzie kasłało jeszcze bardziej. Maluszki do roku nie powinny go zażywać w ogóle, gdyż zaleją się w nocy flegmą i nie poradzą sobie.

Kaszel u niemowlaka. Czy można mu zapobiec?

Niektórym z infekcji można zapobiec, na przykład unikając przebywania z maluchem w tłumie ludzi, czy też odwiedzania chorych członków rodziny. Nie przyjmowania nikogo w czasie sezonu grypowego, szczególnie dotyczy to nowo narodzonych dzieci. Warto, aby chorzy domownicy izolowali się od maluszka, dopóki nie wyzdrowieją. Jednak pamiętajmy też o tym, że nie uchronimy dziecka przed wszystkimi chorobami i musi ono również nabrać odporności, a droga do niej niestety wiedzie przez choroby.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko