
Kąpiele siarczkowe pomagają na wiele różnych dolegliwości i są w stanie złagodzić pewne przykry objawy chorobowe. Sprawdzają się przy leczeniu schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa, schorzeń reumatycznych, ale także chorób skórnych. Jednakże, aby móc cieszyć się z zadowalających efektów leczenia, należy poddać się minimum kilku zabiegom.
Kąpiele siarczkowe są to kąpiele lecznicze, w których wykorzystuje się naturalną solankę siarczkową, zawierająca w składzie: makro i mikroelementy (jod, fluor, brom, bor) oraz aktywne związki siarki. Kąpiel trwa około 10-15 minut, a temperatura wody wynosi ok. 36 stopni Celsjusza.
Wpływ siarki na ludzki organizm
Siarka jest to niemetaliczny pierwiastek chemiczny, który zlokalizowany jest we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu, zwłaszcza jest to bardzo ważny składnik struktury białkowej. Organizm dorosłego człowieka ma w sobie około 100 g siarki, jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Do objawów niedoboru siarki można zaliczyć: łamliwość paznokci, łuszczycę, brak jędrności skóry, osłabienie i wypadanie włosów. Co ważne, niedobór tego pierwiastka oddziałuje również na samopoczucie człowieka, jej niska zawartość w organizmie prowadzi do wystąpienia dolegliwości stawowych, zaburzeń widzenia, zmęczenia i niepokoju. Siarkę można w bardzo prosty sposób dostarczyć organizmowi, zażywając kąpieli siarczkowych. Takie kuracje są bardzo popularne w naszym kraju, korzysta się z nich już od wieków w uzdrowiskach na całym świecie.
Kąpiele siarczkowe
W procesie leczenia wykorzystuje się zabiegi balneologiczne, najpowszechniejsze stały się unikalne kąpiele siarczkowe w wodzie o najwyższym stężeniu związków siatki, jakie można stosować w uzdrowiskach. Co ważne, są one całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Siła działania tych zabiegów uzależniona jest od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej oraz od wielkości powierzchni wchłaniania (powierzchni ciała). Według badań wchłonięciu ulega 10 procent siarki znajdujące się w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Oczywiście im wyższy stopień stężenia roztworu tym jest większa jego wchłanialność. Zastosowanie w procesie leczenia źródeł wód leczniczych mających w sobie wysokie stężenie czynnych związków siarki gwarantuje bardzo dobre efekty leczenia uzdrowiskowego. Aby uzyskać zadowalające efekty leczenia, konieczne jest poddanie się całej serii zabiegów, a rezultaty kąpieli siarczkowych utrzymują się do roku od zakończenia procesu leczenia. Woda siarczkowa ma bardzo wszechstronne działanie i można ją stosować do leczenia wielu dolegliwości i schorzeń.
Wskazania do kąpieli siarczkowych
Kąpiele siarczkowe okazują się skutecznością w leczeniu wielu dolegliwości. Wykazują się właściwościami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, z tego względu polecane są przede wszystkim do wszelkiej maści zwyrodnień kręgosłupa, neuralgiach, dyskopatiach, rwie kulszowej. Oprócz tego kąpiel siarczkowa oddziałuje na tkankę łączną, wpływa na przyspieszenie jej regeneracji, z tego względu warto ją zastosować u pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi (zesztywniałego zapalenia stawów kręgosłupa, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, łuszczycowego zapalenia stawów). Według przeprowadzonych badań znajdujące się w siarce składniki aktywne doskonale przenikają przez skórę, przez co poprawiają mikrokrążenie, regulują poziom glukozy we krwi, obniżają poziom cholesterolu, regulują poziom kwasu moczanowego. Kąpiele polecane są pacjentom borykającym się z dną moczanową, cukrzycą i miażdżycą naczyń tętniczych.
Autor artykułu Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój |