DomNews

Higiena w domu i w łazience – ważna sprawa do rozwiązania

Higiena w domu i w łazience
Higiena w domu i w łazience

Koronawirus dotyka na wszystkich. Ostatnie miesiące uświadomiły nam, jak ważne jest dokładne i częste mycie rąk oraz zachowanie odpowiedniej higieny w przestrzeniach publicznych (maseczki, rękawiczki, dezynfekcja rąk, dystans). Dodatkowo coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę, że domowe porządki to nie tylko kwestia ładnego i schludnego mieszkania, ale i forma walki z wirusem.

Higiena w domu – zalecenia

Okazuje się zatem, że regularna higiena w domu to wyjątkowo ważna sprawa. Zaleceń dotyczących porządków w domu jest sporo i to właśnie systematyczność ma tu kluczowe znaczenie. Będą tu między innymi takie czynności jak:

  • codzienne mycie i dezynfekcja klamek czy blatów kuchennych,
  • regularna dezynfekcja kluczy, telefonów i innych sprzętów często przez nas dotykanych
  • częste zmywanie podłóg,
  • pranie w wysokich temperaturach,
  • właściwe mycie naczyń,
  • wybór skutecznych środków czyszczących i dezynfekujących.

Czym sprzątać, by skutecznie walczyć z wirusem?

W porządkach sprawdzi się na pewno (podobnie, jak w przypadku mycia rąk) ciepła woda z mydłem. Pamiętać tu jednak należy, że po umyciu danej powierzchni takim preparatem koniecznie należy ją spłukać.

Inną substancją służącą do dezynfekcji będzie spirytus medyczny. Można nim przecierać różne powierzchnie – klamki, blaty kuchenne, a nawet meble. Na podobnej zasadzie działa, o czym nie wszyscy wiedzą, wybielacz. Tu jednak, przed użyciem, zawsze warto zapoznać się z etykietą i sprawdzić, jak dana powierzchnia reaguje na taki preparat. W innym wypadku ryzykujemy, że uszkodzimy czyszczoną powierzchnię.

Planując codzienne porządki w walce z COVID-19 warto też wyposażyć się z chusteczki antyseptyczne.

Sprzątanie łazienki

Osobną sprawą jest zachowanie odpowiedniej higieny w łazience i czyszczenie jej. To w niej najczęściej przecież myjemy ręce po powrocie do domu, zatem jest ona swego rodzaju murem między światem zewnętrznym, a naszym domem.

Zwróćmy zatem szczególną uwagę na odpowiedni sprzęt do mycia rąk. Dobrym pomysłem na pewno będzie mydło w płynie, bezdotykowy dozownik na mydło, a nawet, jeśli mamy taką możliwość, bezdotykowa bateria umywalkowa. Warto też ustawić obok mydła płyn do dezynfekcji rąk.

Regularnie powinna też być czyszczona sama umywalka i blat wokół niej. Pod tak zwaną ręką, powinny zatem znajdować się płyny i ściereczki (najlepiej jednorazowe) do czyszczenia umywalki oraz baterii. Dzięki temu, łatwo można po nie sięgnąć i przetrzeć całą czyszczoną powierzchnię, co znacznie ułatwia takie szybkie, codzienne sprzątanie.

Mycie prysznica, czy wanny oraz kafelków nie wymaga aż takiej częstotliwości, jak umywalka. Niemniej jednak, warto to robić dokładnie i częściej niż przed epidemią koronawirusa. Wszystkie zatem techniki i pomysły ułatwiające tę procedurę będą bardzo pomocne, zwłaszcza, gdy z jednej strony przyczynią się do skrócenia czasu, jaki zwykle poświęcaliśmy na sprzątanie domu, a z drugiej pomogą w jego dezynfekcji.

Środki czystości do domu powinny być przede wszystkim skuteczne. Łatwiej dbać o czystość, kiedy wiemy, że nie wymaga to od nas godzin spędzonych na szorowaniu brudnych powierzchni. Takie produkty znajdziesz na stronie voigt.pl.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

1 Comment

  1. Ja często korzystam ze ekologicznych środków np ocet lub soda. Czasami sięgam po już gotowe środki z dodatkiem octu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom