DzieckoNews

Kąpiel noworodka. Jak wykąpać maluszka?

Kąpiel noworodka
Kąpiel noworodka

Nie musisz codziennie kąpać maluszka, ale codziennie dokładnie myj twarz, szyję, dłonie i pupę. Wybierz czas, kiedy Twoje dziecko nie śpi i jest zadowolone. Upewnij się, że w pomieszczeniu jest ciepło. Przygotuj wszystko wcześniej.

Pierwsza kąpiel po narodzinach

Potrzebujesz wanienki z ciepłą wodą, ręcznika, wacików, świeżej pieluszki i, jeśli to konieczne, czystych ubrań. Przydatny może być następujący przewodnik krok po kroku.

Jak się przygotować do pierwszej kąpieli noworodka?

Trzymaj dziecko na kolanach lub połóż je na macie do przewijania. Zdejmij z niego całe ubranie, oprócz podkoszulka i pieluszki, i zawiń je w ręcznik. Zanurz wacik w ciepłej wodzie (upewnij się, że nie jest zbyt mokry) i delikatnie przetrzyj wokół oczu dziecka od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Użyj oddzielnego wacika na każde oko. Ma to na celu zapobieganie przenoszeniu lepkości lub infekcji z jednego oka na drugie.
Delikatnie wytrzyj wokół każdego nozdrza, aby pozbyć się śluzu.

Nie wkładaj niczego do nozdrzy dziecka (w tym patyczków kosmetycznych). Może to uszkodzić wyściółkę nosa i spowodować krwawienie. Użyj świeżego kawałka waty do czyszczenia za uszami dziecka i wokół nich, ale nie wewnątrz. Nie próbuj czyścić wnętrza uszu dziecka, ponieważ bardzo łatwo jest go uszkodzić. W ten sam sposób umyj pozostałą część buzi dziecka, pod brodą, szyją i rączkami, a następnie delikatnie osusz ręcznikiem. Zdejmij pieluszkę i umyj pupę i okolice narządów płciowych dziecka świeżą watą i ciepłą wodą. Wysusz bardzo dokładnie, w tym między fałdami skóry, i załóż czystą pieluchę. Mówienie, śpiewanie lub uśmiech podczas mycia pomoże Twojemu dziecku się zrelaksować.

Jak często kąpać noworodka?

Niemowlęta potrzebują kąpieli tylko 2 lub 3 razy w tygodniu, ale jeśli Twoje dziecko naprawdę to lubi, możesz kąpać je codziennie. Nie kąp dziecka bezpośrednio po karmieniu lub gdy jest głodne, lub zmęczone. Dobrym pomysłem jest wykąpanie dziecka na koniec dnia. Pomaga to ustawić rutynę przed snem. Upewnij się, że w pomieszczeniu jest ciepło. Miej pod ręką wszystko, czego potrzebujesz: wanienkę lub miskę do mycia naczyń wypełnioną ciepłą wodą, ręcznik, mydło dla dzieci, balsam lub szampon, czystą pieluchę, czyste ubrania i myjkę.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

Połóż antypoślizgową matę łazienkową na podłodze, a drugą w wannie. Upewnij się, że masz w pobliżu wszystko, czego potrzebujesz, i wyłącz telefon, aby nie rozpraszać się.
Woda powinna być ciepła, niegorąca (37 do 38°C). Zakręć wodę, sprawdź temperaturę i dobrze wymieszaj, aby nie było gorących miejsc. Napełnij wannę do około 8 cm.
Trzymaj dziecko na kolanach i oczyść mu buzię.

Delikatnie opuść dziecko do miski lub wanny, trzymając jedną ręką ramię i podtrzymując głowę i ramiona. Uklęknij lub usiądź na niskim stołku, aby nadwyrężyć pleców. Trzymaj głowę dziecka z dala od wody. Drugą ręką delikatnie spryskaj dziecko wodą bez rozpryskiwania. Umyj włosy szamponem na końcu (wystarczy robić to raz lub dwa razy w tygodniu).

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie, nawet na sekundę. Ważne jest, aby przebywać z dzieckiem przez cały czas, gdy jest ono w wannie i mieć go zawsze na oku. Delikatnie wyjmij dziecko z wanny i owiń je miękkim, suchym ręcznikiem. Jeśli Twoje dziecko boi się kąpieli i płacze, spróbuj kąpać się razem. Upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca. Łatwiej jest, gdy ktoś inny trzyma Twoje dziecko, gdy wchodzisz i wychodzisz z wanny.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko