NewsPorady

2. trymestr ciąży – jak długo trwa i od kiedy się zaczyna. Jakie zmiany zachodzą w ciele matki i dziecka

Jeśli aktualnie wchodzisz w drugi trymestr ciąży to wiedz, że nareszcie Twój organizm otrzyma dawkę energii. Pierwszy trymestr, gdzie Twoje ciało przyzwyczajało się do ciąży, mija. W końcu nabierasz sił i nie zasypiasz już w każdej pozycji, np. z głową na klawiaturze. Bardzo ważną informacją jest to, że nareszcie możesz odczuć ulgę, gdyż ryzyko poronienia ulega znacznemu zmniejszeniu. Dowiedz się, jak długo trwa ten przyjemny okres i od kiedy się zaczyna? Zobacz, co dzieje się w 2 trymestrze ciąży.

Ciąża to piękny i radosny czas oczekiwania na dziecko. W czasie tych dziewięciu miesięcy wiele się zmienia. Nie tylko w naszym życiu, ale również zmienia się także nasze ciało. Rosnący w brzuszku maluszek coraz bardziej daje o sobie znać. Drugi trymestr ciąży to czas, który rozpoczyna się po czternastym tygodniu ciąży i kończy z upływem jej dwudziestego siódmego tygodnia. Przypada więc od czwartego do szóstego miesiąca ciąży.

2. trymestr ciąży: jakie zmiany zachodzą u mamy i dziecka

W 15. tygodniu ciąży nasz bobas, na którego z niecierpliwością oczekujemy, staje się już płodem posiadającym sprawnie funkcjonujące prawie wszystkie narządy. Jego nabyte umiejętności to między innymi reakcja na światło, słyszenie różnych dźwięków np. głosu mamy, czuje także smak wód płodowych, które połyka podczas przebywania w brzuchu. W tym czasie struny głosowe bobasa także się rozwijają.

Nie bój się jeśli w czasie swoich aktywności fizycznych, czy innych czynności zapewnisz mu lekkie wstrząsy. Płód jest zanurzony w płynie owodniowym, który daje mu odpowiednią amortyzację. Oczywiście wszystko w miarę rozsądku. Wszelkie ćwiczenia warto konsultować z lekarzem prowadzącym. W czasie drugiego trymestru zaczynasz także dokładniej czuć ruchy maleństwa. Jeszcze nie są tak wyraźne jak w ostatnim trymestrze, jednak już potrafią być mocno wyczuwalne. Maluszek nie siedzi już w miejscu, potrafi przekręcać się, kręcić głową, zginać rączki, a nawet przemieszczać się.

Zmiany dotyczą również samej mamy i jej ciała. Ciąża staje się już coraz bardziej widoczna. U kobiet, które są w kolejnej ciąży, brzuszek pojawia się zazwyczaj nawet wcześniej, a wynika to z rozciągniętych już poprzednią ciążą mięśni. Drugi trymestr to także czas intensywnej pracy hormonów. Nie dziw się, jeśli wzruszy Cię reklama proszku do prania ;). Oprócz typowych dolegliwości, czyli zaparć, zgagi czy boli głowy, możesz również zacząć odczuwać pierwsze skurcze macicy. To nic niebezpiecznego, o ile nie trwają one zbyt długo. Te powyżej 4h powinnaś skonsultować z lekarzem.

W tym okresie może być Ci również ciężej złapać oddech, nawet przy niewielkim spacerze, czy dojściu do toalety. Wszystko to poprzez hormony ciążowe. Jak wiesz, podczas porodu ważne jest odpowiednie oddychanie i głębokość samych oddechów, dlatego już teraz Twój organizm jest stymulowany, w celu nabycia tych umiejętności odpowiednio wcześniej. Niestety wiążę się to często z utrudnianiem w nabieraniu powietrza.

Drugi trymestr to czas intensywnego wzrostu Twojego dziecka w brzuszku. Zadbaj więc o to, aby miał dostarczoną odpowiednią ilość witamin wspierających jego rozwój. Pamiętaj o dawce kwasów DHA, gdyż mają one wpływ na prawidłowy rozwój mózgu i wzroku.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News