HobbyNews

Jak założyć akwarium morskie?

Jak założyć akwarium morskie?

Stojąc przed dylematem, na jakie akwarium się zdecydować mamy do wyboru akwarium słodkowodne lub słonowodne. To pierwsze jest łatwiejsze nie tylko w założeniu, ale również w utrzymaniu. I oczywiście zdecydowanie tańsze. Jednak trzeba to przyznać, jest też nudne. Powtarzamy wciąż te same czynności i nic w zasadzie nas nie zaskoczy. Wybierając akwarium morskie, wydamy na nie więcej, jednak również będziemy mieli więcej satysfakcji z jego prowadzenia. Jak założyć akwarium morskie?

Jak założyć akwarium morskie

Ważne, abyśmy przed zakładaniem akwarium zdobyli, chociaż podstawową wiedzę teoretyczną, a także odpowiednie środki finansowe. Niestety trzeba przygotować się na większy wydatek, jednak zdecydowanie warto. Oczywiście na początek należy określić skład gatunkowy, jaki będziemy mieli w zbiorniku. Gdyż to on decyduje o tym, jakie sprzęty są potrzebne. Jeśli zastanawiacie się, jak drogie jest założenie akwarium morskiego, to niestety nie otrzymacie tu jednoznacznej odpowiedzi. Porównując koszt do słodkowodnego, jest on kilkukrotnie wyższy. Liczcie się z wydatkiem rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Jednak wrażenia, jakie później daje obserwacja podwodnego życia, bywają bezcenne.

Jak założyć akwarium morskie?

Usytuowanie akwarium morskiego w domu powinno być dobrze przemyślane. Jeśli w Waszym domu są dzieci, weźcie pod uwagę ich bezpieczeństwo przy różnych domowych zabawach. Najlepiej jeśli będzie stało przy ścianie, w miejscach mało uczęszczanych. Jednak ważne, by nie stało bezpośrednio przy oknach, gdyż w okresie upałów ograniczy to problem z przegrzewaniem i nadmiernym nasłonecznieniem.

Pierwsze kryterium wyboru to najczęściej wielkość zbiornika. Mamy tu do wyboru gotowe zestawy z pokrywą i oświetleniem, bądź możemy zdecydować się na akwarium klejone specjalnie na nasze zamówienie. Wszystko zależy od zasobności portfela i naszych potrzeb. Jednak ważne jest, by dobierane późniejsze oświetlenie zapewniało 0,7 KW na litr wody. To jak wielki ma być zbiornik, determinuje także rodzaj jego aranżacji, oraz życie, jakie mamy w nim zamiar umieścić. Zwróćmy uwagę na wysokość oraz szerokość. Im większa powierzchnia dna i skał, tym lepiej. Optymalne parametry wody otrzymuje się w zbiornikach, nie mniejszych niż 100 litrów. Oczywiście wszystko wiąże się z ceną.

Jakiej wody oraz jaki sprzęt użyć?

W przypadku akwarium morskiego woda morska jest jedynym słusznym wyborem. Aby ją otrzymać, należy rozpuścić w zwykłej wodzie odpowiednią ilość soli morskiej, dostępnej w sklepach akwarystycznych. Zawiera ona nie tylko sól, ale również niezbędne witaminy oraz wapń, które mają korzystny wpływ na mikroklimat wewnątrz zbiornika. Jeśli chcemy znać poziom zasolenia, to potrzebujemy hydrometr.

Odpieniacz białek to urządzenie niezbędne w akwarium morskim, gdyż oczyszcza nam wodę, wychwytując spienione nieczystości. Na rynku dostaniecie sporo modeli różnych firm, jednak z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym wyborem będzie ten oferowany przez aquael.pl . Odpieniacz stosuje się z reguły w akwariach przekraczających 40litrów. Mniejszych po prostu nie warto zakładać.

Obieg wody w akwarium morskim zapewnia jedna lub więcej odpowiednich pomp. Oczywiście te także znajdziecie na stronie aquael. Pompę umieszczamy w specjalnie wydzielonym miejscu, nazywanym sumpem, wraz z odpieniaczem, materiałami filtrującymi oraz zaworami. Nie zapomnijcie o grzałce, gdyż to ona zapewnia wymaganą temperaturę wody. Jeśli chodzi o zbiornik morski, to optymalną jest ta w granicach 24-26 stopni Celsiujsza. Ważne by była na stałym poziomie. W upalne dni przyda się więc zamontowanie chłodzenia. U nas są to wiatraczki zamontowane pod lampą.

Oczywiście wodę w akwarium należy systematycznie wymieniać. Do przygotowania podmianki potrzebować będziemy filtra odwróconej osmozy RO. Jeśli natomiast chodzi o aranżację, to możemy tu wykorzystać skały oraz kamienie do akwarium. Dobrym materiałem służącym do budowy struktury rafy są różnego rodzaju wapienie oraz dolomity.

Nasze akwarium morskie – zasiedlanie

Nigdy nie wpuszczajcie zwierząt zaraz po zalaniu zbiornika. Należy odczekać około 4-6 tygodni, w celu ustabilizowania się w nim równowagi biologicznej. Oczywiście w tym czasie uruchamiamy wszystkie sprzęty. Pamiętajcie, że w Waszym akwarium znajdą się nie tylko ryby, ale także koralowce, kraby, krewetki itd. Mamy tu ogromny wybór gatunków, co daje nam wiele możliwości. Ogranicza nas tylko i wyłącznie powierzchnia zbiornika oraz zasobność portfela.

Wpuszczając pierwsze żywe zwierzęta, monitorujmy na bieżąco ich stan i dbajmy o potrzeby. Nie zniechęcajmy się w przypadku małych niepowodzeń. Ważne jest, by utrzymać równowagę ekosystemu, dzięki temu będzie on cieszył nasze oko przez wiele lat. Sposobów na założenie akwarium morskiego może być wiele, jednak w tym przypadku najlepszą radą będzie cierpliwość. Gdy będziemy ją mieli to na pewno efekty naszej pracy pozytywnie nas zaskoczą.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Hobby