NewsPoradyZwierzęta

Jak najlepiej zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne. Niestety potrafią być niebezpieczne, gdyż przenoszą śmiertelne choroby. Ich aktywność jest zależna od warunków klimatycznych. Przeważnie sezon na nie rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy kończą się mrozy. Od tego momentu można je zauważyć i tak aż do późnej jesieni. Im cieplej i na dworze a wilgotność otoczenia jest większa, tym więcej się ich pojawia. Najbardziej niebezpieczne osobniki budzą się przy temperaturze 7-10 stopni.

Do hibernacji odpowiednia temperatura to +5 stopni, dlatego też ze względu na zachodzące zmiany w naszym klimacie (ciepłe zimy jak to mamy teraz, czy wilgotne lata) powinniśmy tak naprawdę nasze psy zabezpieczać przez cały rok. Służą do tego specjalne preparaty przeciw kleszczom dla psów.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Sklepy zoologiczne są bardzo bogate w ofertę wiele różnego rodzaju preparatów przeciw kleszczom. Te on-stop mają postać płynu w małej tubce. Zawartość tubki wyciskamy bezpośrednio na skórę psa. Najlepiej zrobić to na karku lub grzbiecie, pamiętajmy, aby starannie odgarnąć sierść. Po takiej aplikacji ważne jest, aby nie kąpać naszego czworonoga przez dwa, trzy dni. Preparaty on-spot działają zazwyczaj przez około miesiąca. Dostaniemy je w czterech różnych rodzajach : dla psów małych, średnich, dla psów dużych i dla psów olbrzymich. Różnica między nimi to ilość substancji aktywnej, która jest przystosowana do masy ciała czworonoga. Jest to niezmierne ważne przy doborze odpowiedniego preparatu, aby był dostosowany do wagi.

Obroże przeciw kleszczowe dla psów (osobiście je preferuję bardziej) działają na zasadzie podobnej jak preparaty on-spot. Są z reguły w wyższej cenie, ale spowodowane jest to tym, że wystarczają na zdecydowanie dłuższy okres ochrony – zazwyczaj około 6miesięcy. Podobnie jak preparaty w tubce, obrożę dobieramy do wielkości psa. Aplikacja jest niezwykle prosta. Możemy spać spokojnie, a nasz pies jest odpowiednio chroniony.

Pamiętacie o ochronie przeciw kleszczowej u swoich pupili? Jeśli zależy Wam na bezpieczeństwie czworonoga warto także zainwestować w smycz dla psa 10m. Pozwoli mu ona biegać w odległości od Was, jednak wciąż nie pozwoli na ucieczki.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News