NewsPorady

Jaki alkomat wybrać? Sprawdź, który opowiada Twoim potrzebom

Aktualnie nie ma odgórnych norm, które pozwoliłyby na podział alkomatów, tak by można było przyporządkować je do kategorii jako prawdziwy alkomat bądź urządzenia służące tylko do testów. Dlatego wybór odpowiedniego staje się czasami dość trudny. Tym postem postaramy się pomóc w dokonaniu dobrego zakupu.

Jaki alkomat wybrać?

Na początku warto zaznaczyć, że stężenie alkoholu w organizmie jest dynamiczne. Jego zawartość zmienia się w zależności od czasu, jaki upłynął od jego spożycia. Dlatego zalecane jest, by wykonać więcej niż jeden pomiar alkoholu. Optymalna ilość, jaką należy wykonać to dwa lub trzy. Dlatego jeśli przy zakupie bierzemy pod uwagę kryterium kosztowe, należy sprawdzić, jaka jest cena jednego badania w porównaniu do ceny całości urządzenia.

Alkomat jednorazowy

Alkomat jednorazowy jest przeznaczony do jednokrotnego użycia. Znajdują się w nim związki chemiczne, które powodują zmianę barwy jako wynik reakcji chemicznej, która zachodzi z alkoholem. Jeśli spożywaliśmy alkohol, to substancja zmieni barwę. W zależności od intensywności koloru zawartość procentowa będzie się różnić. Należy ją sprawdzić na wzorniku dołączonym do alkomatu. Jednak warto zauważyć, że właściwa ocena może sprawić sporo kłopotów. Dlatego też należy zachować ostrożność i nie wsiadać za kółko jeśli barwa zmieniła się w jakikolwiek sposób.

Alkomaty elektroniczne

Te urządzenia dzielimy na dwie kategorie wg technologii: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze mają większy błąd pomiaru i trzeba je dość często kalibrować. Elektrochemiczne są dokładniejsze i nie wymagają tak częstej ingerencji użytkownika.

Alkomaty bezustnikowe

Należą do najbardziej higienicznych urządzeń, jeśli chodzi o pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomaty bezustnikowe, jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebują ustnika i kontaktu z buzią badanego. Są one bezdotykowe i pomiar odbywa się zdalnie. Warto podkreślić, że mimo tego całe badanie jest niezwykle miarodajne i dokładne. Dlatego w dobie pandemii koronawirusa i innych chorób zakaźnych warto zdecydować się właśnie na taki typ urządzenia.

 

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News