DzieckoNews

Jak efektywnie spędzić czas w domu z dziećmi? Poznaj 5 naszych sprawdzonych sposobów

czas w domu z dziećmi
czas w domu z dziećmi

Z powodu koronawirusa większość rodziców ma więcej czasu dla swoich pociech. Ale bądźmy szczerzy, po wielu dniach dzieci potrafią dać już w kość, przez co niektórzy opiekunowie marzą, aby powrócić już na etat i zaczynają w pełni rozumieć nauczycieli, którzy chcą podwyżek. Jeżeli także jesteście w tej grupie, która swoją drogą jest bardzo spora, to koniecznie przeczytajcie nasz poradnik, jak efektywnie spędzić czas w domu z dziećmi. Poznacie 5 naszych sprawdzonych sposobów. Oto poradnik dla rodziców, którzy chcą zachować swoje zdrowie psychiczne.

Sposób 1: gry planszowe

Z powodu ograniczeń nie można zbyt często wychodzić na spacery, a jak wiadomo, dzieci bardzo szybko się nudzą. Dlatego też warto zaserwować im właściwą rozrywkę. Ciekawym wyborem jest wspólne granie w gry planszowe, oczywiście stosowne do wieku. Nie tylko świetnie i miło spędzicie czas, ale co ważne także razem. Możecie przy tym porozmawiać, pożartować i zwyczajnie świetnie się bawić. Jeżeli nie macie gier, to nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu je wymyślić. Przyda się Wam duży brystol i flamastry, a także głowa pełna pomysłów, zatem kreatywność jest jak najbardziej wskazana. Pamiętajcie, aby wspólnie z dzieckiem wymyślać grę, nawet jeżeli jej fabuła nie będzie powalać, to nadal efektywnie spędzicie czas, a to przecież jest tak ważne.

Sposób 2: pieczenie ciasta

Nasz drugi pomysł to wspólne pieczenie ciasta. Oczywiście w tym przypadku będzie dwa razy więcej bałaganu, ale także dwa razy więcej radości i śmiechu. Na samym początku warto wybrać łatwy przepis, który zawsze się udaje. Możecie przygotować prosty tort z owocami. Tak tort! W misce ubijamy 4 białka z połową szklanki cukru, następnie dodajemy żółtka oraz szklankę mąki tortowej, oraz 4 łyżki tej ziemniaczanej. Naszym tajemnym składnikiem jest barwnik spożywczy. Dzięki temu ciasto nabierze wyjątkowych kolorów. Możecie także podzielić masę na 3 części i do każdej dodać barwik spożywczy w innym kolorze. Jeżeli będziecie piec jeden biszkopt, to należy nastawić piekarnik na 180 stopni i piec go około 30 minut, z kolei w przypadku cienkich blatów wystarczy piec około 20 minut. Teraz czas na przygotowanie kremu. Możecie iść na łatwiznę i posmarować ciasto nutellą albo przygotować owocowy mus. Wystarczy tylko zblendować truskawki, a następnie dodać ubitą śmietanę (jeden kubeczek) oraz galaretkę. Pozostaje już tylko poczekać aż stężeje i nałożyć między blaty ciasta. Oczywiście koniecznie angażujcie we wszystkie czynności dziecko, dzięki temu będzie się świetnie bawić, choć wy będziecie się mniej bawić sprzątając, ale i do tej czynności możecie je zaangażować.

Sposób 3: muzykowanie

Nasz trzeci pomysł to wspólne muzykowanie. Wychowanie przez muzykę jest bardzo ważne i uczy dzieci kreatywności, ale i wzmacnia pamięć. Wystarczy tutaj użyć cymbałek, fletu i uczyć się najłatwiejszych piosenek. Możecie także wspólnie śpiewać i także świetnie się bawić. Choć Wasi sąsiedzi mogą już nie pałać taką radością…

Sposób 4: wspólne czytanie

Warto, aby czas wolny od szkoły nie był traktowany jak „koronaferie” czy „koronawakacje”. Dlatego też ważne jest, aby dziecko uczyło się i spędzało czas na zdobywaniu wiedzy. Możecie więc zachęcić je do czytania książek, warto także wspólnie czytać i urządzać sobie zabawę w bibliotekę, czyli dziecko ma czytać i być cicho. To dobra opcja, gdy już nie możecie słuchać krzyków po całym dniu zabawy. Jeżeli Wasza pociecha jest za mała, to możecie wybrać słuchowiska bądź też czytać na głos bajki.

Sposób 5: gdy już nie dajecie rady

Oczywiście następuje taki dzień, że już zwyczajnie nie dajecie rady i macie ochotę, choć chwilę odpocząć, a nie biegać po domu i bawić się w „Psi Patrol”. Mamy dla was radę. Choć nie jest ona zbyt pedagogiczna, to jednak warto jej spróbować. Otóż wystarczy tylko dać dziecku tablet czy smartphona i włączyć grę bądź bajki. Oczywiście byle nie za długo, jednak bądźmy szczerzy, raz na jakiś czas to nie zaszkodzi – a Wam pomoże, przynajmniej Waszemu zdrowiu psychicznemu.

Koniecznie pamiętajcie jeszcze o spacerach, tym bardziej że już można iść do lasu czy parku. Jeżeli macie ogródek, to organizujcie zabawy na świeżym powietrzu.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko