Legenda o złotym pociągu w Wałbrzychu wciąż jest żywa. Każdy, kto choć trochę lubi wątki detektywistyczne, powinien udać się do tego miasta — kamień po kamieniu — przeszukać znajdujące się tam tunele. Jednak Wałbrzych to nie tylko złoty pociąg. Sprawdźmy, co jeszcze ma do zaoferowania?

Zamek Książ

Trzynastowieczny Zamku Książ króluje nad miastem. I słusznie, gdyż jest on trzeci pod względem wielości w Polsce, a dodatkowo ma miano najbardziej malowniczego spośród innych budowli. To tu odbywa się Festiwal Kwiatów pod koniec kwietnia, na który zjeżdżają się goście z całej Europy.

Jednak należy pamiętać, aby osoby o słabym sercu zdążyły opuścić jego mury przed zajściem słońca. Noc należy tylko do śmiałków, którzy zwiedzają twierdzę pod czujnym okiem przewodnika. Wielu z nich na pewno zabije mocniej serce, gdy zauważą cień księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless – ostatniej z właścicielek zamczyska, zwanej przez bliskich „Daisy”, czyli „Stokrotką”. To dla niej Jan Henryk XV stracił głowę. Ów dama obdarowywała miłością kwiaty, dlatego władca nakazał służbie zbudować imponującą, ogromną Palmiarnię. Można ją zwiedzać po dziś dzień.

Miasto w dole

Wyjątkowe położenie Wałbrzycha jest idealne do nocnych wypraw. Wyjeżdżając na obrzeża przy pomocy taksówki w Wałbrzychu, ujrzymy spektakl miastowych światełek, niezwykle uroczy i romantyczny pokaz. Możemy również wybrać się na spacer ulicami po zmroku, najlepiej z osobą towarzyszącą. Okolica należy do bezpiecznych i cichych, a większość budynków została pięknie oświetlonych. Warto odwiedzić ratusz, pałac Albertich, Tielscha, Stara Kopalnia i Zamek Książ.

Atrakcje w okolicach Wałbrzycha

Na północny wschód od Wałbrzycha można odwiedzić na przykład piękne miasto Świebodzice. Ono również posiada długą historię oraz uroczy ryneczek. To miejsce, które warto zwiedzić. Oprócz tego na początku każdego miesiąca ma tu miejsce Giełda Staroci i Różności, idealna dla amatorów sztuki.

Na południe zaś mamy Szczawna-Zdrój, znane uzdrowisko posiadające lecznicze wody. Przez miasto biegnie także pieszy szlak górski, o nazwie Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Dojdziemy nim do góry Chełmiec, która liczy 851 m n.p.m. Z jej szczytu możemy podziwiać piękne widoki.

Dolny Śląsk zaprasza nas do siebie mnóstwem atrakcji oraz pięknych miejsc. Wybudowano tu wiele twierdz, w tym Zamek Bolków oraz ruiny Zamku Cisy.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Ciekawostki