Jeśli czujesz, że Twoje małżeństwo dobiegło już końca i chcesz definitywnie rozstać się ze swoim partnerem, musisz wnieść pozew o rozwód. Według prawa polskiego przesłanką do takiego stanu jest trwały i zupełny rozpad małżeństwa. Jak napisać pozew rozwodowy i gdzie go złożyć?
Rozwód z orzekaniem i bez orzekania o winie
Rozwód ma na calu zakończenie trwającego małżeństwa. Oprócz niego zakończyć je mogą śmierć współmałżonka, uznanie go za zmarłego lub też unieważnienie małżeństwa. W przypadku rozwodu możemy wyróżnić dwa jego typu, o które możemy wnieść przed sądem:
– rozwód z orzekaniem o winie polega na orzeczeniu zakończenia małżeństwa z winy jednego bądź też obojga małżonków. Sąd w tej sytuacji może zasądzić alimenty osobie, która została pokrzywdzona od drugiej strony.
– rozwód bez orzekania o winie, czyli inaczej za porozumieniem stron. W tym przypadku oboje małżonkowie nie roszczą praw w stosunku do drugiej strony.
W jakich sytuacjach nie można udzielić rozwodu?
Zapewne niewiele osób o tym wie, ale są sytuacje, w których sąd może nie orzec rozwodu. Do takich należą wyjątki, gdy z jego powodu ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci, lub też jego udzielenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 56 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Może również nie dojść do niego, gdy tylko jeden z małżonków wnosi o rozwód, natomiast drugi nie chce, by go orzeczono.
Pozew rozwodowy — jak wygląda
Pozew rozwodowy może złożyć jeden z małżonków, któremu zależy na tym, aby zakończyć małżeństwo na drodze sądowej. W sytuacji, kiedy to powód jest winny rozpadu pożycia małżeńskiego, aby uzyskać rozwód, musi mieć zgodę drugiego małżonka. Jednak i tu jest wyjątek, który mówi o tym, że nie potrzebuje on zgody jeśli jej brak jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Najlepiej w kwestii tej udać się do osób zajmujących się na co dzień rozwodami. Kancelaria https://rozwodznim.pl/ zrobi to na pewno w jak najlepszy sposób.
Pozew rozwodowy – koszt
Jeśli chodzi o koszt pozwu rozwodowego, to samo złożenie pozwu jest kwotą stałą i płaci się ją jednorazowo. Wynosi ona 600 zł. Warto dodać, że przypadku niekorzystnej sytuacji finansowej wnioskodawca może wnioskować o zwolnienie z opłat sądowych.