DzieckoNews

Co robić, jeśli Twoje dziecko ma czkawkę?

Możesz zauważyć, że Twoje dziecko bardzo często ma czkawki — mogło ją mieć nawet w łonie matki. Jest to całkowicie normalne i zwykle nie ma powodu do zmartwień.

Co powoduje czkawkę?

Czkawka jest jednym z pierwszych nawyków, które wykształci Twoje dziecko. Czkawka jest niezbędna dla rozwoju mózgu i oddychania Twojego dziecka. Niemowlęta — i dorośli, jeśli o to chodzi — nie mają kontroli nad czkawką. Czkawka to odruch, który pojawia się, gdy przepona powoduje szybkie otwieranie i zamykanie strun głosowych. Zwykle zdarzają się podczas jedzenia, picia lub radzenia sobie ze stresującymi wydarzeniami. Czkawka jest powszechna u niemowląt. Większość noworodków dość często ma czkawkę, co może świadczyć o tym, że Twoje dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija.

Co robić, gdy Twoje dziecko ma czkawkę

Niemowlęta zwykle nie są zaniepokojone czkawką i mogą nawet jeść i spać, gdy je mają. Zazwyczaj czkawka ustępuje samoistnie w ciągu 5–10 minut, co sprawia, że ​​leczenie nie jest konieczne. Jeśli martwisz się czkawką Twojego dziecka, istnieją pewne strategie, które mogą pomóc mu szybciej przestać lub całkowicie im zapobiec:

Odbij swoje dziecko podczas karmienia. Niemowlęta mogą zacząć czkać podczas karmienia, ponieważ nadmiar gazu podrażnia ich żołądek. Pomocne może być podparcie ich w pozycji pionowej i delikatne stukanie w plecy.

Zwolnij karmienie. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zawsze czkawki podczas karmienia, być może karmisz je zbyt szybko. Spowolnienie może zmniejszyć ryzyko, że Twoje dziecko dostanie czkawki.

Karm tylko wtedy, gdy dziecko jest spokojne. Spróbuj nakarmić dziecko, zanim zgłodnieje i zacznie płakać. Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane podczas karmienia, mleko lub mieszanka może nie spływać gładko, co może podrażnić jego przełyk.

Po karmieniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej. Pozycja wyprostowana pomaga zapewnić płynne trawienie Twojego dziecka. Upewnij się, że smoczek w Twojej butelce jest całkowicie wypełniony mlekiem podczas karmienia. Jeśli karmisz butelką, zmniejsz ilość powietrza w smoczku przed karmieniem dziecka. Dodatkowe powietrze może pogorszyć czkawkę.

Wybierz odpowiedni rozmiar smoczka dla swojego dziecka. Jeśli karmisz butelką, upewnij się, że wypływ ze smoczka nie jest zbyt szybki lub zbyt wolny dla dziecka. Prawidłowy przepływ może zależeć od wieku dziecka, więc być może będziesz musiał wymieniać smoczki co kilka miesięcy.

Karmienie piersią a czkawka

Jeśli karmisz piersią, upewnij się, że dziecko prawidłowo przystawia do piersi cały sutek. Być może będziesz musiał udać się do lekarza, jeśli Twoje dziecko nie przestało czkać przez bardzo długi czas lub jeśli wygląda na nieswojo podczas czkawki.

Domowe środki na czkawkę

Zachowaj ostrożność podczas używania domowych środków na czkawkę. Wiele stron internetowych może zalecać stosowanie środków odpowiednich dla dorosłych, ale nie dla niemowląt. Przełyk i żołądek Twojego dziecka są delikatne, więc upewnij się, że środki, których używasz, są bezpieczne.

Czkawka jest normalna i zwykle nie boli dziecka. U młodszych dzieci czkawka jest zwykle oznaką, że muszą siedzieć prosto podczas karmienia lub po nim, że karmienie musi być dla nich wolniejsze lub że potrzebują więcej czasu przed lub po karmieniu, aby się zrelaksować. Jeśli Twoje dziecko ma długą czkawkę, nie jest to powód do niepokoju. Poszukaj pomocy medycznej, jeśli Twoje dziecko wygląda, jakby cierpiało lub jeśli nie przestało czkać od wielu godzin.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko