DomNews

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – 7 zasad

Budując dom należy zdecydować między innymi w jaki sposób będą odbierane nieczystości. Przydomowa oczyszczalnia ściegów to niezwykle wygodna alternatywa dla zwykłego szamba. Jest tania w eksploatacji, ekologiczna i przede wszystkim bezpieczna. Warto więc, aby jej komponenty dobrać u specjalistów. Oni znają się na jej budowie i potrafią nam skutecznie i profesjonalnie doradzić. Taką firmą jest między innymi oczyszczalnie24.eu, która znana jest ze swojego fachowego podejścia do klienta. Ja osobiście posiadam taką oczyszczalnię, dlatego też, jeśli wahacie się nad jej zrobieniem, to chętnie wymienię Wam jej zalety i nie tylko.

Jeśli chodzi o główne zalety przydomowej oczyszczalni ścieków to przede wszystkim jest ona wygodna i tania. Owszem, zbudowanie szamba kosztuje mniej, jednak jego eksploatacja jest znacznie droższa niż utrzymanie indywidualnej oczyszczalni. Suma summarum inwestycja, mimo, że droższa to zwróci się po kilku latach. Dodatkowo nie wymaga absorbujących zabiegów konserwacyjnych. Jest ekologiczna. Zanieczyszczenia, które znajdują się w ściekach są poddane naturalnym procesom biologicznym. Rozkładają się do postaci prostych związków mineralnych nieszkodliwych dla środowiska. Warto więc co jakiś czas wzmacniać działanie bakterii poprzez wrzucanie odpowiedniej dawki w tabletce. Indywidualna oczyszczalnia ścieków nie stanowi zagrożenia dla ujęć wody. Jeśli jest właściwie dobrana i odpowiednio eksploatowana to opuszczająca ją ciecz może być bez żadnych przeszkód rozsączana do gruntu. Można ją także odprowadzać do rzeki albo rowu melioracyjnego.

Teraz czas na kilka faktów dotyczących budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Najważniejsze z nich to brak obowiązku posiadania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub ziemi, o ile ich ilość nie będzie przekraczała 5m3 na dobę. Jeśli ilość ta przekracza 5m3, ale nie jest większa od 7,5m3 na dobę to do jej budowy wystarczy tylko zgłoszenie. Jeśli chodzi o rozpoczęcie prac związanych z budową oczyszczalni przydomowej to najlepiej jest zacząć je w terminach od wiosny do jesieni. Wykopy w tym terminie pójdą na pewno bezproblemowo. Warto także zgrać to z terminem zasiedlenia domu, gdyż oczyszczalnie z osadem czynnym nie powinny funkcjonować bez stałego dopływu ścieków.

Warto także posiadać projekt oczyszczalni, gdzie określimy sposób oczyszczania ścieków odpowiedni do warunków na naszej działce. Zawrzemy w nim także informację o odbiorniku oczyszczonych ścieków oraz dobierzemy odpowiednie elementy oczyszczalni. Kompleksową usługę świadczą właśnie firmy sprzedające tego typu oczyszczalnie.

Pamiętajmy także o osadniku wstępnym, który jest niezbędny. Powinien być zakopany jak najbliżej domu i być dobrze odpowietrzany poprzez wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Proces rozkładu będzie intensywniejszy jeśli ścieki będą docierały do niego jeszcze ciepłe. W nowo budowanych domach warto poprowadzić instalację kanalizacyjną, tak aby rura budynku wychodziła na tę stronę działki, gdzie będzie umiejscowiona oczyszczalnia.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu zdecydujecie się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. To zdecydowanie lepszy wybór niż posiadanie szamba.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom