Kontrola policyjna trzeźwości na pewno była dokonywana u każdego z Was co najmniej raz. Dlatego też jej przebieg na pewno jest Wam znany. Mowa tu oczywiście o pomiarze zawartości alkoholu we krwi za pomocą alkomatu. To badanie jest bardzo istotne, gdyż na podstawie wyniku kontroli mamy dalszą decyzję odnośnie naszej podróży samochodem. Urządzenie wykorzystywane do takiego pomiaru musi więc być nad wyraz precyzyjne i godne zaufania.

W teorii wszystkie alkomaty wykorzystujące do swojej pracy czujnik elektrochemiczny działają na tej samej zasadzie. Jednak wcale nie gwarantuje to różnorodności cen urządzeń. Rozpiętość jest na prawdę wysoka i już samo to powinno dać do myślenia. Producenci prześcigają się w doskonaleniu modeli, opracowują co rusz te dokładniejsze i jeszcze bardziej niezawodne. Dodatkowo służby mundurowe mają również narzucony sposób wykonywania badań. Alkomat policyjny musi np. mieć możliwość dokumentowania wyników wykonywanych pomiarów. Dlatego też tylko niektóre z urządzeń stanowią sprzęt, którego przydatność i funkcjonalność sprawia, że są odpowiednie do użycia przez przedstawicieli funkcjonariuszy. Oczywiście powinny mieć one stosowane atesty.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy sami prywatnie również posiadali tego typu urządzenie. Dokona on nam pomiaru, gdy będziemy mieć wątpliwości czy jesteśmy w stanie usiąść za kierownicą swojego samochodu. Aby badania były zgodne i ważne musimy mieć należyte przeglądy. Odpowiedni fachowiec jest w stanie sprawdzić nam poprawność działania i wystawi potrzebne dokumenty. Pamiętajmy także o prawidłowym użytkowaniu. Badanie wykonywanie w otwartej przestrzeni nie powinno odbywać się w zbyt niskiej temperaturze. Dlatego też zazwyczaj, przy kontroli, dokonuje się badania w ogrzanym wnętrzu radiowozu.

 

 

You may also like

1 Comment

  1. Każdy alkomat z sensorem elektrochemicznym będzie godny zaufania, jeśli będzie odpowiednio serwisowany 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News