InneNewsPorady

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – jak je dostać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy
Zadośćuczynienie z OC sprawcy

Jeśli doszło do stłuczki z winy drugiego kierowcy, a Ty po tym zdarzeniu odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, lub zwyczajnie od tego momentu boisz się ponownie wsiąść za kółko, możesz ubiegać się o zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak to skutecznie zrobić?

Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia?

Odszkodowanie i zadość uczynienie wypłacane są poszkodowanemu, jednak dotyczą innych dóbr. Pierwsze otrzymasz w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia auta, wypłacane z OC sprawcy. Charakter szkody jest materialny, poza tym musi być ona możliwa do oszacowania.

Gdy mówimy o szkodach niematerialnych, wtedy w grę wchodzi zadośćuczynienie od sprawcy wypadku. Świadczenie to ma charakter kompensacyjny. Jego celem jest zmniejszenie cierpienia tego, które występuje aktualnie, ale również tego, które ma nadejść w przyszłości.

Zadośćuczynienie wynagradza straty niematerialne w formie finansowej osobie poszkodowanej. Bardzo ciężko jest oszacować odpowiednią wartość — trudno czyjeś cierpienie przeliczyć na pieniądze. Jednak występując o nie, należy oszacować z dokładnością doznane szkody i pomyśleć, jakie mogą wypłynąć w przyszłości. To również należy wycenić.

Oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia poszkodowany ma możliwość zażądania zwrotu kosztów leczenia, utraconych zarobków, w związku z wypadkiem, renty. Czy też przekwalifikowania się w pracy w przypadku, gdy doszło do poważnego uszczerbku, oraz długotrwałe leczenie.

Jak skutecznie ubiegać się o zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Po pierwsze należy zgłosić się do ubezpieczyciela na przykład Codex , gdy odczuwamy jakieś niedogodności w związku z wypadkiem. Informację dostarczamy do towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca. Dodajemy oczywiście również całą dokumentację medyczną. Zadośćuczynienie należy się również, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku, czy też nie posiadał ważnej polisy. W takiej sytuacji wypłatą świadczenia za szkody osobowe zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wtedy zgłaszasz się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, musi mieć tylko w swojej ofercie ubezpieczenia OC. Powinieneś zostać obsłużony bez problemu.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Inne