DzieckoNews

Sapka u noworodków. Przyczyny, objawy i sposoby leczenia sapki

Często zdarza się, że dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy mają zatkany nos (powszechnie nazywany sapką). Jest to zwykle spowodowane normalnym śluzem, który gromadzi się w nosie, który dziecko jest trudne do oczyszczenia. Nie jest wymagane leczenie, jeśli dziecko ma się dobrze i nie ma problemów z jedzeniem.

Przyczyny sapki u noworodków

Pociąganie nosem dziecka jest zwykle spowodowane normalnym śluzem, który może gromadzić się w nosie dziecka. Sapki nie są spowodowane przez przeziębienia lub infekcje — chociaż infekcja może pogorszyć sytuację. Sapka może być powszechna u noworodków, ponieważ przyzwyczajają się do oddychania powietrzem po dziewięciu miesiącach w brzuchu. Niemowlęta oddychają przez nos i nie mogą wydmuchać nosa, aby go oczyścić.  Jednak karmienie może czasami stać się trudne, jeśli dziecko nie może dobrze oddychać przez nos.

Domowe sposoby na zwalczanie sapki u noworodków

Nic nie trzeba robić, jeśli dziecko jest szczęśliwe i może jeść. Jednak poniższe sposoby mogą pomóc, jeśli karmienie stanie się trudne. Spróbuj umieścić miskę z ciepłą wodą w pokoju, w którym śpi dziecko. Podnosi to wilgotność, co może pomóc w rozluźnieniu gęstego śluzu.

Spróbuj siedzieć w parnej atmosferze z dzieckiem przed karmieniem. Na przykład uruchom gorący prysznic w łazience i zamknij drzwi. Siedź z dzieckiem na pięć minut przed karmieniem. Spróbuj podawać mniejsze posiłki, ale często.

Krople do nosa z wodą morską lub spraye (sól fizjologiczną) mogą być przydatne, jeśli powyższe środki nie pomogą. Krople soli fizjologicznej rozrzedzają śluz i ułatwiają dziecku usuwanie śluzu z nosa. (Sól fizjologiczna wydaje się działać lepiej niż zwykła woda.) Krople soli fizjologicznej można kupić w aptece. Krople należy stosować tylko tuż przed karmieniem i tylko wtedy, gdy nos jest zatkany. Jeśli sól fizjologiczna jest używana zbyt często, skóra wokół nosa może stać się trochę bolesna.

Większość dzieci z sapką nie wymagają porady i mają się dobrze. W niektórych przypadkach niemowlęta z tą dolegliwością jedzą wolniej i z pewnymi trudnościami. Jeśli obawiasz się, że karmienie jest problemem, skontaktuj się z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem.

Aspiratory do nosa to urządzenia, które umożliwiają odsysanie śluzu z nosa dziecka. Występują w różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre to strzykawki, inne są wyposażone w rurkę, dzięki czemu można ssać na drugim końcu, a niektóre można podłączyć pod odkurzacz. Które wybierzesz zależy od Ciebie.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko