NewsPorady

Rozwód z adwokatem czy bez?

Rozwód z adwokatem czy bez
Rozwód z adwokatem czy bez

Zaraz po podjęciu decyzji o skierowaniu sprawy do sądu stawiamy sobie pytanie, czy potrzebuję adwokata do sprawy rozwodowej? Dowiedz się kiedy lepiej się na niego zdecydować.

Być może wahacie się dlatego, że prawnicy nie należą do tanich, a przecież to nie jedyny koszt związany z założenie sprawy rozwodowej w sądzie. Dochodzą do tego jeszcze potem  alimenty, utrzymanie dzieci oraz typowe życiowe wydatki. Nic więc dziwnego, że większość z nas chce zaoszczędzić i wynajęcie prawnika w tej sytuacji wydaje się zbędnym luksusem.

Czy zatem możliwe jest wzięcie rozwodu bez adwokata?

Oczywiście, jak najbardziej jest możliwe wzięcie rozwodu bez adwokata. Jednak warto pamiętać o tym, że występując samodzielnie jako strona sprawy o rozwód, należy stosować się do wymogów formalnych określonych w przepisach procedury cywilnej. Oznacza to, że każde pismo procesowe, które składamy podczas rozprawy, musi spełniać takie same wymogi, jakie nakłada się na adwokata. Zabieranie głosu na sali, odbywa się także tylko w przypadkach wskazanych przez przepisy i w określonym zakresie.

Sędzia oraz urzędnicy sądowi powinni być bezstronni i nie mogą udzielać w żaden sposób porad prawnych, gdyż mogłoby to naruszyć bezstronność w trakcie trwającej rozprawy rozwodowej.

Jakie czynności wykonuje się w czasie rozprawy rozwodowej?

Przede wszystkim zakładając sprawę o rozwód, należy wykonać następujące m.in. czynności:

  • Przygotować poprawny pod względem formalnym pozew o rozwód
  • dołączyć do niego odpowiednie załączniki
  • przygotować wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów oraz kontaktów z dziećmi
  • brać udział w rozprawie przed sądem
  • napisać żądanie w przedmiocie sposobu rozwiązania małżeństwa, wysokości należnych alimentów oraz zasad sprawowania opieki i władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, oraz uzasadnić żądanie przytaczając niezbędne twierdzenia
  • odpowiadać na wszelkie pisma sądowe,
  • pamiętać o zabezpieczeniu odpowiednich dokumentów jak np. akty z urzędu stanu cywilnego

Oczywiście jest ich wymienionych tylko kilka, a lista ta może się powiększać. Ze wszystkim będziecie musieli poradzić sobie sami. Oczywiście internet jest pełen odpowiedzi, jednak są sytuację kiedy warto powierzyć swoją sprawę rozwodową adwokatom.

Kiedy warto pomyśleć nad wynajęciem adwokata do sprawy rozwodowej

Na pewno w momencie, gdy potrzebujesz trafnej oceny Twojej sytuacji prawnej i nie bardzo rozumiesz język urzędowy. Warto również pomyśleć o zatrudnieniu pełnomocnika, gdy druga strona już takiego ma lub jeśli istnieje podejrzenie, że współmałżonek będzie próbował znacznie manipulować faktami. W momencie, gdy w grę wchodzą kontakty z dzieckiem, również warto zasięgnąć porady adwokata, on także pomoże wspólnie podzielić zgromadzony majątek. Pamiętaj kancelaria prawna jest od tego, by Ci pomóc.

Podczas podejmowania decyzji o tym, czy warto wynająć adwokata, należy przede wszystkim zastanowić się, jakie są plusy i minusy i wybrać optymalną opcję.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News