Jak mówią statystyki w Polsce, co roku, decyzję o rozwodzie podejmuje ok. 65 tys. par. Do tej pory raczej decydowali się na pozostanie w związku, ze względu na dobro dzieci. Teraz coraz częściej wygląda to całkiem inaczej.

Mimo to warto skonsultować nasz zamiar z osobą będącą specjalistą w tym temacie, na przykład psychologiem rodzinnym. Nie unikajmy także rozmów z mężem lub żoną przed zgłoszeniem sprawy do sądu. Niestety bardzo często zapominamy, jak ważna jest dobra komunikacja międzyludzka.

Jak się rozwieść?

Jeśli chcesz się rozwieść, sprawdź, czy możesz złożyć pozew, czy są do tego przesłanki. Przede wszystkim musi dojść do zerwania wszelkiego rodzaju więzi między małżonkami. Chodzi tutaj o więzi uczuciowe, fizyczne i gospodarcze. Dodatkowo musi to być trwałe. Nie jest niestety określono ustawowo, jak długo. Teraz czas na sprawy techniczne, czyli wskazaniem ważnych dla Ciebie wniosków, ustaleniem wysokości alimentów itd.

Rozwód krok po kroku

Na początku warto sobie zadać pytanie, czy na pewno chcemy się rozwieźć. Być może to chwilowe nieporozumienie, które jednak można rozwiązać. Szczera rozmowa, na spokojnie może przynieść sporo korzyści. Dodatkowo jeśli do niej dojdzie i nadal będziesz zdecydowany się rozwieść to warto w pozwie rozwodowym podkreślić, że podjęliście próbę mediacji i niestety nie przyniosła ona skutku.

Zastanów się co czujesz do partnera/ partnerki i czy możesz nadal określić to jako miłość, czy jest to tylko przywiązanie bądź przyzwyczajenie do życia w ten sposób. Wiele osób tkwi w związku, gdyż zwyczajnie boi się zmian i jest im w ten sposób po prostu wygodnie. Zanim ostatecznie złożysz pozew sądowy, być może warto jest przedyskutować jego treść ze swoim partnerem. Pozew jest sformalizowanym pismem procesowym, który warto napisać przy pomocy specjalisty https://www.adwokatchojka.pl/rozwody.html.

Jeśli chodzi o opłatę sądową to aktualnie wynosi ona w sprawie o rozwód 600 zł.  Mozesz ją wpłacić w sądzie lub przelać na rachunek bankowy sądu.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News