NewsPorady

Windykacja – jak wygląda w Polsce i co powinieneś o niej wiedzieć?

Windykacja sieje postrach wśród osób zalegających ze spłatami swoich zobowiązań. Dzieje się tak dlatego, że mamy tu na myśli proces odzyskania ich, dla wielu nie jest on niestety przyjemny. Patrząc natomiast z drugiej strony, postępowanie windykacyjne to często jedyny sposób na odzyskanie zaległych płatności. Czym dokładnie jest windykacja i jakie są jej rodzaje?

Jak podają najnowsze dane, w Polsce liczba dłużników sięga 2,8 miliona. Głównie chodzi o niezapłacone faktury, rachunki, raty kredytów gotówkowych oraz kredytów hipotecznych. Niestety uchylając się od ich płacenia, w końcu dosięgną ich wierzyciele, którzy będą chcieli odzyskać swoją część należności.

Windykacja – definicja i pojęcie

Windykacja to pojęcie występuje w momencie, gdy mamy do czynienia z długiem. Postępowanie windykacyjne ma miejsce, gdy osoba zadłużona nie jest w stanie zapłacić zaległych należności. Rozpoczyna się w momencie powstania zaległości płatniczej, czyli zazwyczaj gdy przekroczymy termin wyznaczony przez osobę pożyczającą nam pieniądze, bądź przez bank udzielający pożyczki.

Jeśli osoba, od której musisz odzyskać należność, nie odpowiada na Twoje próby kontaktu, to prawdopodobnie jest już to czas, kiedy powinieneś zacząć proces windykacji należności. Czyli co dokładnie? Różne czynności prawne i procesowe, które mają na celu motywację dłużnika do spłacenia należności, które zaciągnął u wierzyciela. Najlepiej proces ten powierzyć specjaliście https://www.aif.com.pl/windykacja/

Samo słowo windykacja wzięło się z łaciny, czyli vindicatio — dochodzenie roszczeń. Znana była i stosowana już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jednak wtedy miała ona zastosowanie głównie do odzyskiwania rzeczy od osób, które bezprawnie je przywłaszczyły. Dzisiaj pojęcie windykacji dotyczy przeważnie długów w wyrażonych w pieniądzach.

Zazwyczaj windykacja dotyczy niezapłaconych faktur, które nie zostały uregulowane w wyznaczonym terminie przez osoby, które zapewniły nam towar lub daną usługę. Dzięki postępowaniu windykacyjnemu można zaradzić powstawania zaległości, które zazwyczaj przekładają się na brak płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to najczęściej proces windykacji jest prowadzony wobec długów powstałych na skutek niezapłaconych rachunków, rat kredytów i pożyczek, alimentów.

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News