Ogólnie rzecz biorąc, przeziębienie w czasie ciąży nie jest raczej niczym groźnym i najprawdopodobniej obędzie się bez wizyty swojego lekarza rodzinnego, czy położnej. Ważne, by odpoczywać jak najwięcej, pić dużo płynów i starać się stosować zdrową i zbilansowaną dietę.

Leczenie przeziębienia podczas ciąży

Aby złagodzić ból głowy i gardła oraz zmniejszyć wysoką temperaturę, możesz rozważyć przyjmowanie paracetamolu. Paracetamol jest ogólnie uważany za bezpieczny do stosowania na wszystkich etapach ciąży. Podobnie jak w przypadku każdego leku, należy przyjmować najmniejszą potrzebną dawkę przez najkrótszy wymagany czas. Jeśli masz jakieś pytania, twój farmaceuta może udzielić porady.

Leki na przeziębienie i grypę w ciąży

Popularne gripexy i inne teraflu, często zawierają paracetamol wraz z innymi składnikami, które mogą nie być odpowiednie w ciąży. Niektóre zawierają ibuprofen, który nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Porozmawiaj ze swoim farmaceutą, aby dowiedzieć się, jakie leki są dla Ciebie najbezpieczniejsze.

Kiedy należy udać się do lekarza, będąc przeziębionym w ciąży?

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, położną lub zadzwoń pod numer 112 w celu uzyskania porady, jeśli:

• Twoje objawy nie ustępują po trzech tygodniach
• Twoje objawy nagle się nasilają
• Twoja temperatura jest bardzo wysoka (38°C lub wyższa) lub czujesz się gorąco i drżysz
• Trudno Ci oddychać
• Twoja klatka piersiowa boli

Objawy grypy w ciąży

Grypa różni się od przeziębienia i może być znacznie poważniejsza. Pojawia się szybko (w ciągu kilku godzin), a objawy obejmują:

• Wysoka temperatura
• Bóle głowy i mięśni
• Poważne wyczerpanie
• suchy kaszel
• Trudności ze snem
• Ból żołądka, nudności lub biegunka

Zachorowanie na grypę podczas ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, układ odpornościowy twojego organizmu jest naturalnie słabszy. Oznacza to, że jesteś bardziej podatny na rozwijające się komplikacje. Złapanie grypy podczas ciąży może również poważnie wpłynąć na Twoje dziecko. Z tego powodu NHS radzi, aby wszystkie kobiety w ciąży otrzymały szczepionkę przeciw grypie. Szczepionka przeciw grypie nie zapewnia 100% ochrony przed grypą, ponieważ została zaprojektowana, aby chronić Ciebie i Twoje dziecko przed niektórymi szczepami, ale znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Jeśli złapiesz szczep grypy, przed którym szczepienie cię nie chroni, powinno to skrócić czas trwania i nasilenie choroby.

Badania wykazały, że szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne na wszystkich etapach ciąży, od pierwszych kilku tygodni do oczekiwanego terminu porodu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o darmowym szczepieniu przeciw grypie, ponieważ powinien być w stanie go zapewnić. Możesz również sprawdzić, czy Twój lokalny farmaceuta oferuje bezpłatne szczepienie przeciw grypie lub czy może je zapewnić Twoja położna.

Leczenie grypy podczas ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i myślisz, że masz grypę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Twój lekarz rodzinny może przepisać leki, które pomogą zmniejszyć ryzyko powikłań grypy, ale należy je przyjąć wkrótce po pojawieniu się objawów.

Następne kroki

• Jeśli przeziębisz się podczas ciąży, możesz rozważyć zastosowanie prostego paracetamolu, aby złagodzić objawy
• Grypa w ciąży może spowodować poważne komplikacje dla Ciebie i Twojego dziecka. Z tego powodu NHS radzi, aby wszystkie kobiety w ciąży otrzymały szczepionkę przeciw grypie
• Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz, że masz grypę, powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza rodzinnego

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News