DzieckoNews

Czy ilość kup u noworodka jest zależne od rodzaju karmienia?

ilość kup u noworodka
ilość kup u noworodka

Ile kup robi noworodek? Zapewne niejedna świeżo upieczona mama zadała sobie to pytanie, zastanawiając się, czy jej  dziecko rozwija się prawidłowo. Jak często niemowlak powinien robić kupki? Czy ilość kupek może być podstawą do niepokoju?

Jest to dość oczywiste, że młode mamy starają się analizować dziecko pod każdym kątem. Przyglądają się nawet jego kupkom. I bardzo dobrze, gdyż wygląd kupy oraz częstość wypróżniania się przez noworodka może stanowić źródło cennych informacji na temat jego zdrowia. Prawidłowa ilość i częstotliwość zależy od wieku malucha i od tego, czy mama karmi je piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Ile kup robi noworodek – karmienie piersią a mlekiem modyfikowanym?

Informacja o ilości kup robionych przez noworodka jest ważna, jednak sama w sobie nie stanowi powodu do niepokoju. Bardzo istotny jest tutaj sposób karmienia. W zależności od tego, czy niemowlę jest karmione piersią, czy pije mleko modyfikowane, częstotliwość wypróżniania się może się znacznie różnić. Mleko matki jest łatwo przyswajalne i dziecko będące na nim może robić kupki znacznie częściej niż to na mm. Najważniejszym okresem jeśli chodzi o obserwacje, jest pierwsze sześć tygodni życia niemowlęcia. Świadczy o skuteczności karmienia.

Ile razy noworodek powinien robić kupki – kiedy powinnam się niepokoić?

Pierwsza kupka noworodka to smółka, która pojawia się w pierwszej lub drugiej dobie po porodzie. Jest całkiem naturalnym zjawiskiem, ma czarną barwę i jest bardzo lepka. Następnie występuje kupka przejściowa od trzeciego lub czwartego dnia życia. Jej kolor nie jest już tak ciemny jak smółka, jednak jest jeszcze odmienna od zwykłej. Ma ciemną, zielonkawą barwę i malec robi ją trzy do czterech razy dziennie.

W piątej dobie rytm wypróżnień zaczyna być stabilny. W szóstym tygodniu dziecko karmione piersią powinno robić co najmniej trzy — cztery kupy dziennie o konsystencji zważonej jajecznicy. Ilość jest raczej niewielka. Kupka ma dość charakterystyczny zapach.

Choć ilość kup, które robi noworodek, zależy od konkretnego dziecka. Nie warto więc porównywać dzieci między sobą. Jednak brak kupki przez kilkanaście dni może stanowić podstawę do wizyty u pediatry. Maluchy karmione piersią robią zwykle więcej kupek. Czasem ich liczba sięga dziesięciu dziennie. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej, zwykle trzy – cztery razy na dobę.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko