DomNewsPorady

Osuszanie budynków – co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?

osuszanie budynków
osuszanie budynków

Wysoki poziom wilgoci w domu to bardzo niekorzystne zjawisko. Zazwyczaj winę ponoszą za to nieodpowiednio zaizolowane ściany lub fundamenty. Wilgoć w domu nie wpływa dobrze także na zdrowie osób go zamieszkujących. Zawilgocona ściana oraz ciepłe powietrze to idealne warunki dla groźnych grzybów, oraz pleśni. Dlatego też proces, jakim jest osuszanie budynków, jest niezwykle ważnym. 

Osuszanie budynków rozpoczyna się przeważnie od zdiagnozowania i wyeliminowania przyczyny problemu. Gdy tego nie zrobimy, efekt, jaki przyniesie całe przedsięwzięcie, będzie tylko tymczasowy i krótkotrwały.

Przyczyny zawilgocenia w domu

Do najczęściej wymienianych przyczyn zawilgocenia w domu zaliczana jest niesprawna bądź nieodpowiednio wykonana wentylacja pomieszczenia. Współczesne budownictwo wykorzystuje bardzo szczelne okna oraz drzwi zewnętrzne. Miejscem, które ma służyć odprowadzeniu wilgoci, jest wentylacja. Zazwyczaj jest to wentylacja grawitacyjna. Należy więc dołożyć starań, by była ona jak najbardziej sprawna. Największą wilgoć spotykamy w łazienkach, kuchniach oraz sypialniach o niewielkich rozmiarach. Pojawić się tutaj może ona na ścianach jako skutek słabej wentylacji. Osuszanie powinno przynieść skutek, jednak konieczne jest także wyeliminowanie problemu oraz usprawnienie systemu wentylacji.

Przyczyną powstania wilgoci w domach jest także słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów. Zjawisko to występuje zazwyczaj w starym budownictwie. Długoletnie domy i budynki mieszkalne posiadają dość słabą lub uszkodzoną izolację przeciwwilgociową. Opady atmosferyczne także mogą spowodować podniesienie wód gruntowych, a skutkiem tego jest podniesienie wilgoci w budynku. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest osuszenie fundamentów oraz stworzenie dodatkowej izolacji. To zapewni barierę przeciwwilgociową. Te dwa działania w duecie dadzą długofalową ochronę przed działaniem wilgoci.

Zalanie budynku

Zalanie budynku mieszkalnego należy do ostatniej wymienianej przyczyny zawilgocenia budynku. Najczęściej zalewane są piwnice pod poziomem gruntu, jednak takie sytuacje nie są regułą. Podwyższony poziom wód gruntowych oraz nieszczelność instalacji wodnej powodują dość duże zniszczenia. Osuszanie budynków po zalaniu wymaga zainwestowania w profesjonalny sprzęt. Jednak rodzaj metody osuszania murów należy dobrać do skali zalania, poziomu wilgoci, ale także specyfiku budynku mieszkalnego.

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom