KsiążkiNews

Katherine Paterson – Wspaniała Gilly

Lubicie czasem sięgnąć po literaturę, którą czyta się lekko, nie ma tam zawiłych problemów, przerażających scen, czy też wielkiego romansidła? Rzekłabym nawet po literaturę, która jest bardziej „dziewczeńska” niż kobieca. Bo właśnie tak nazwałabym książkę, którą ostatnio miałam okazję przeczytać – mowa o Wspaniała Gilly wydawnictwa Nasza Księgarnia. Pozycja typowo dla nastolatek, ale czasem i  po taką sięgnąć trzeba.

 

Jedenastoletnia Gilly, opuszczona we wczesnym dzieciństwie przez matkę, po wielu złych doświadczeniach znajduje schronienie w kolejnej rodzinie zastępczej. Inteligentna i zbuntowana dziewczyna myśli jednak jedynie o tym, by nieznana i idealizowana w marzeniach matka zabrała ją w końcu do siebie. Robi wszystko, by nie przywiązać się do nowej rodziny i zniechęcić ją do siebie. Czy z Trotterami poradzi sobie tak samo jak z poprzednimi opiekunami?
Gilly poznajemy w momencie, gdy przyjeżdża do nowej (kolejnej) rodziny zastępczej. W nowym domu czekają na nią Pani Trotter (czyli nowa matka zastępcza Gilly) oraz jej podopieczny, który, według dziewczynki jest opóźniony umysłowo. Pierwsza myśl dziewczynki to przede wszystkim owinąć sobie wokół palca tą nową rodzinę, zmanipulować ich, a następnie wydostać się z tego domu i spotkać się z matką, która zostawiła ją we wczesnym dzieciństwie. Matka dziewczynki nie utrzymuje z nią kontaktu, aż do czasu, gdy  Gilly otrzymuje od niej jej list. Na kopercie odczytuje jej adres i postanawia jak najszybciej ją odnaleźć. Jakim sposobem i czy w ogóle udaje się jej to osiągnąć ? Tego nie zdradzę.
Jeśli chodzi o samą główną bohaterkę to dziewczynka wbrew pozorom, jakie stwarza, jest bardzo mądra i inteligentna. Chociaż stara się tego nie pokazywać i na co dzień bywa arogancka i zadziorna, tak, że wręcz trudno jest z nią wytrzymać. Jednak pod tą pozą kryją się uczucia i tęsknota za prawdziwym matczynym uczuciem. Książka „Wspaniała Gilly”  to powieść skierowana przede wszystkim do dzieci w wieku od 13 lat i młodzieży, ale także dorosłych. Warto aby zapoznali się z nią również rodzice, bo to jedna z nielicznych dostępnych dla dzieci książek ukazująca tak wiele emocji, empatii i trudnych, gorzkich tematów.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Książki