Ekologiczne ogrody są naturalnie piękne i niepowtarzalne. Ich specyfiką jest to, że wyjątkową łączność z naturą czuć wszystkimi zmysłami na każdym kroku. Wystarczy dobrać odpowiednie meble ogrodowe i stylowy dekor, aby móc miło spędzać czas właśnie w takim ogrodzie.

Subtelne, trwałe i naturalne rattanowe meble

Rattan jest surowcem bardzo często używanym do produkcji mebli ogrodowych. Charakteryzuje się niezwykle zjawiskowym wyglądem i przede wszystkim naturalnością. Efektownie prezentująca się winorośl palmowa ma charakterystyczny pionowy układ usłojenia. Dzięki temu rattan jest trwały i zarazem plastyczny. Można z niego stworzyć fantazyjne kształty – mniej lub bardziej filuterne – do ekologicznego ogrodu. Meble wykonane z takiego surowca mają jednak jedną dużą wadę. Jeśli nie zostaną dobrze zaimpregnowane, wtedy ulegną zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne. Promienie słoneczne, mróz czy deszcz spowodują poszarzenie i wyblaknięcie mebli. Z powodu małej odporności na czynniki pogodowe meble rattanowe nie powinny stać w ogrodzie czy na werandzie przez okres zimy. Dopiero po nastaniu cieplejszych dni można je ponownie wystawić.


Zestaw drewnianych mebli obiadowych Garden Point, fot. Ogrodosfera.pl

Mocne, stylowe i eleganckie meble z litego drewna

Meble zrobione z naturalnego drewna sosnowego lub jeszcze częściej egzotycznego (trwalsze) są wyjątkowo eleganckie. Nawet te utrzymane w stylu klasycznym mają nowoczesne akcenty, co w sumie składa się na bardzo udaną całość. Na pewno trzeba też  docenić je za uniwersalność i ponadczasowość. Pasują prawie wszędzie, dlatego nie będziesz się martwić o to, jak wkomponują się w pejzaż ogrodu.

Kolejnym plusem tego typu mebli jest możliwość odmalowania na wybrany kolor, co zawsze wnosi do ogrodu nową jakość i wiele świeżości. Chyba najważniejszą cechą mebli z drewna jest ich niepowtarzalność. Każdy mebel jest inny, bo ma unikatowe usłojenie. Znajdujące się w drewnie drzazgi, przebarwienia czy inne właściwe im cechy jednostkowe świadczą o atrakcyjności tego surowca.

Nie można zapomnieć jednak o wadach, jakie w wielu przypadkach zniechęcają do wyboru właśnie tego surowca na meble. Drewno jest trwałe, ale ulega niszczeniu pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Jeśli zdecydujesz się na meble ogrodowe drewniane, musisz je koniecznie dobrze zaimpregnować. Jeśli tego nie zrobisz, po jednym sezonie niektóre z nich mogą nosić na sobie mocne oznaki zniszczenia. Oprócz ww. czynników, które nie przemawiają za wyborem mebli drewnianych jest także kwestią ekologii.  Do wykonania mebli z polskich, jak i egzotycznych gatunków drewna potrzebna jest duża ilość drzew. Jeśli chcesz wspierać środowisko przemyśl dobrze swój zakup. Są bardzo atrakcyjne surowce, które bardzo dobrze naśladują drewno i nie wymagają konserwacji.


Elegancki zestaw mebli technorattanowych na balkonie, fot. Ogrodosfera.pl

Technorattan – godny zastępca rattanu i drewna!

Jeśli nie chcesz troszczyć się każdego roku o meble ogrodowe: chować je przed deszczem i słońcem oraz impregnować, wybierz technorattan. Meble wykonane na bazie tego materiału, który do złudzenia przypomina rattan, wyglądają równie zjawiskowo. Niewątpliwie do ich największych zalet należą – trwałość na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Nie trzeba ich co roku impregnować i są bardzo wygodne. Odpoczynek na komfortowej sofie ogrodowej czy eleganckim fotelu to czysta przyjemność.

Meble wykonane z technorattanu kupisz w zestawach obiadowych i wypoczynkowych oraz w pojedynczych egzemplarzach. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca w ogrodzie, wystarczy, jak ustawisz mini zestaw wypoczynkowy. Elegancki, stylowy fotel z plecionki, mały stolik kawowy i ewentualnie niewielka sofa w zupełności wystarczą, aby stworzyć arcyciekawe wrażenie. Wyjątkowego uroku dodadzą im bawełniane kolorowe pledy, które ożywią kolekcję mebli. Jeśli wybierzesz eleganckie narzuty w stonowanych barwach, to również uzyskasz modny efekt. Ważne, aby tkanina była mocna i atrakcyjnie tkana.

Czy meble technorattanowe mają jakieś wady? Jedynie takie, że wykonane są ze sztucznego materiału. Można jeszcze dodać mały minusik za brak możliwości składania. Nie są to jednak duże niedogodności, na które nie można przymknąć oka. Technorattan na tle mebli drewnianych i rattanowych wygląda bardzo dobrze. Tańszy, bardzo trwały, ma ciekawy design i świetnie imituje naturalne surowce. Co więcej, technorattan podlega recyklingowi, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne.

Meble technorattanowe są również bardzo solidne i trwałe. Nie będziesz wciąż kupować nowych mebli, a to przekłada się na spore oszczędności. Jeśli więc zależy Ci na ekologii i ekonomicznych zakupach, wybór technorattanu będzie najlepszym rozwiązaniem.


Wygodny zestaw wypoczynkowy z technorattanu ze stolikiem kawowym, fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli szukasz ciekawych mebli ogrodowych, znajdziesz je w bogato zaopatrzonych sklepach stacjonarnych i internetowych. Ważne jest to, aby mieć szerszy ogląd na różne produkty i duży wybór. Warto sprawdzić meble technorattanowe w ogrodosfera.pl, i porównać poszczególne modele. Wybierz swój zestaw wypoczynkowy i urządzaj swój ogród eko i ze smakiem.

Ogród ekologiczny to nie tylko meble. To także sposób sadzenia kwiatów, wybór odpowiednich gatunków roślinności i ogólnie ekologiczne zagospodarowanie ogrodu. Wystarczy podać przykład nasadzeń drzewek liściastych, które oczyszczają powietrze. Drugi przykład dotyczy konkretnych roślin, które mogą być siedliskiem życia owadów czy ptaków. Jeśli marzysz o eko ogrodzie, dokładnie przemyśl każdy metr terenu zielonego. Tylko wtedy  uzyskasz wymarzony efekt aranżacyjny.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom