Porady

Jak wygodnie i bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Wielu kierowców w czasie wakacyjnym i nie tylko na pewno zamierza zabrać na wyjazd ze sobą rowery dla siebie i rodziny. Taki wyjazd to również fajny pomysł na weekend. Jednak pojawia się pytanie: jak wygodnie i bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zapakowanie roweru do auta. Jednak, aby móc to zrobić. Muszą być spełnione dwa warunki – musi o ono w typie kombi lub SUV, bagażnik nie może zawierać żadnych bagaży. Należy też złożyć tylną kanapę, a to ogranicza nam ilość osób przewożonych w samochodzie. Jeśli wybieramy się na wycieczkę z rodziną, to absolutnie żaden z tych punktów nie jest możliwy do spełnienia. Trzeba więc o nasze rowery zadbać w inny sposób.

Sposoby na przewiezienie roweru samochodem

Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązanie jest uchwyt na dach. Jednak, by go zamontować musimy mieć na wyposażeniu belki bazowe, które są mocowane w poprzek dachu. Belki montuje się do specjalnie przeznaczonych do tego gniazd w dachu auta. Jeśli pojazd ma relingi dachowe to wtedy mamy możliwość regulacji odstępu między belkami.Do belek powinniśmy dobrać uchwyty na rower. Dostaniemy je już w granicy 50zł, jednak są to konstrukcje bardzo niewygodne, gdyż montuje się je za pomocą śrub. Głównym minusem rowerowych bagażników dachowych jest opór powietrza, jaki stawiają zamontowane rowery. Limit dopuszczalnego obciążenia dachu, oraz niemożliwość wjazdu do niektórych parkingów podziemnych. Nasze auto staje się „wyższe” z takim bagażem.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest bagażnik montowany na klapę. Dostępny w wersjach dla sedanów, hatchbacków i kombi. Jednak nadal jest tu spory opór powietrza, jaki powodują przymocowane jednoślady. Mamy także utrudniony dostęp do kufra, każde dostanie się do bagażnika, oznacza demontaż rowerów.

Najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem na to, aby bezpiecznie przewieźć rower samochodem, jest uchwyt rowerowy na hak. Jego wielką zaletą jest łatwość montażu samego bagażnika, ale także przewożonych rowerów. Podczas jego kupna najlepiej wybrać ten wykonany z aluminium. Jest droższy od stalowego, jednak dużo lżejszy i wytrzymalszy. Są też takie, które nie wymagają demontażu podczas otwarcia pokrywy bagażnika.

Wybierając bagażnik rowerowy, najlepiej jest wybrać ten, który polecany jest przez producenta auta. Konstrukcja będzie wtedy dopasowana do pojazdu, a my będziemy mieć pewność, że przewozimy nasze rowery w bezpieczny sposób.

A jeśli szukacie nowego auta, które będzie odpowiednie na takie weekendowe wycieczki, to polecam odnaleźć najbliższy komis samochodowy i zorientować się w ich ofercie. Zakup auta wcale musi wiązać się ze strasznie dużym wydatkiem. Takie miejsce oferuje sprawdzone pojazdy w bardzo atrakcyjnych cenach.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Porady