W nowym roku postanowiłam znacznie poszerzyć moje horyzonty. Podnieść kwalifikacje zawodowe jak najbardziej się da. Nie jest to łatwe postanowienie, jednak we wszystkim wspiera mnie mój kuzyn, który także obrał sobie taki cel. Ostatnio zrobił dość dużo kursów i jeden z nich szczególnie mnie zaciekawił, gdyż nie bardzo wiedziałam co dokładnie znaczy. Był to kurs HDS. Który dziś Wam przybliżę.
Warto na początku zaznaczyć, że jest to jeden z kursów dzięki, któremu można zdobyć bardzo dobrze płatną i stabilną pracę. Jednak pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym są urządzeni HDS?
Hydrauliczny dźwig samochodowy to rodzaj ciężkiego sprzętu do podnoszenia oraz przenoszenia ładunków, materiałów lub innych urządzeń. Ich działanie opera się na układzie hydraulicznym, pozwalającym na znaczne zwiększenie ich mocy. Dzięki temu możliwe jest transportowanie np. ciężkich kontenerów, które wykraczają poza rozmiar i zakres innego urządzenia podnoszącego. Każde urządzenie HDS musi być starannie dobrane w oparciu o wymagania konkretnego użytkownika.
Kto może przystąpić do kursu na operatora HDS?
Osoby chcące wziąć udział w kursie powinny przejść bardzo szczegółowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypadków. Źle wyszkolony operator to zagrożenie dla siebie oraz innych ludzi. Nieprawidłowo ustawione żurawie potrafią się nawet przewrócić, co naraża firmę na straty o dużej skali.
Jak wygląda egzamin na operatora HDS?
Egzamin przed inspektorami UDT składa się z dwóch części – praktycznej oraz teoretycznej. Na pierwszej sprawdzana jest wiedza osoby szkolącej się na operatora HDS. Pytania są z zakresu dozoru technicznego, znajomości zagadnień zabezpieczeń mechanicznych, eletrycznych, hydraulicznych oraz BHP. Druga część to ocena zdolności praktycznych. Należy tu zademonstrować działanie HDS, wykonywać konkretne polecenia i symulować szczególne sytuacje. Kurs kończy sie certyfikatem zaswiadczającym o zdaniu egzaminu.
Czy znacie kogoś kto podnosi kwalifikacje w tej dziedzinie?