NewsPorady

Jak wybrać dobre wieczne pióro?

wieczne pióro
wieczne pióro

To Edson Waterman sprawił, że rok 1983 był rokiem przełomowym na rynku piśmienniczym. Wszystko dzięki jego wynalazkowi, jakim było napełniane wieczne pióro. Aktualnie oferta piór jest bardzo bogata. Produkty różnią się nie tylko kolorami, ale i swoją konstrukcją, która to wpływa na styl pisania. Jak wybrać dobre wieczne pióro? Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Po pierwsze – Stalówka

Stalówka to najważniejszy element pióra, gdyż wpływa ona na wygodę pisania oraz nadaje wygląd literom. Jest także determinantą stanowiącą o jakości naszego narzędzia. Możemy wyróżnić różne rodzaje stalówek, m.in. ze względu na:

  • grubość – bardzo cienka (EF), cienka (F), średnia (M), szeroka (B), bardzo szeroka (BB),
  • elastyczność – elastyczna (flex), lekko sztywna (semiflex), bardzo sztywna (manifold),
  • kształt zakończenia – standardowy (zaokrąglony), ze skośną końcówką, z prostą końcówką,
  • lateralizację – proste lub ze skosem prawym (praworęczni), proste lub ze skosem lewym (leworęczni).

Przykładem pióra wiecznego posiadającego stalówkę dobrej jakości jest Waterman Paris.

Rodzaj napełniania atramentem

Mamy tu do wyboru dwa rodzaje:

Pióro na naboje, które na pewno jest wygodniejsze w użyciu, gdyż nie istnieje tu ryzyko rozchlapania atramentu. Zużyty nabój wymienia się bardzo szybko. Jedynym mankamentem jest fakt, że brak tu zamienników i do markowych piór pasują zazwyczaj jedynie markowe naboje.

Pióro z tłoczkami ma ogromny plus w postaci różnorodności atramentu, jaki możemy je napełnić. Znajdziemy wbudowane, jak i wyciągane tłoczki, które napełnia się poza piórem.

Materiał wykonania

Oczywiście o jakości pióra wiecznego mówią także materiały, z jakich zostało ono stworzone. Te najtańsze pióra wykonane są z plastiku. Mogą je używać dzieci oraz osoby rozpoczynające przygodę z pisaniem, czy kaligrafią. Najdroższe egzemplarze, są równocześnie najtrwalszymi. Potrafią kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Stworzone są z materiałów szlachetnych, bardzo często z dodatkiem złota.

wieczne pióro

Gabaryty pióra

Pióro, którego będziemy używać, powinno być dopasowane do rozmiaru naszej dłoni. Jeśli szukamy idealnego egzemplarza dla kobiet, to zdecydujmy się na coś mniejszego. Przyda się także w podróży, gdy zawsze chcemy mieć je przy sobie. Jeśli jednak używamy go tylko do składania podpisów i będzie w większości leżało na biurku, lepiej kupić większe i bardziej reprezentacyjne. Duży wybór dobrej jakości piór wiecznych Watermana znajdziemy na stronie https://www.watermansklep.com/

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News