Każda mama wie, że ilość możliwych dolegliwości w okresie niemowlęctwa u dzieci jest ogromna. Do jednych z najbardziej uciążliwych i bolesnych należą odparzenia. Pojawiają się niespodziewanie zazwyczaj między 6 a 8 miesiącem życia i sprawiają ogromny dyskomfort maluszka. Potrafią utrzymywać się nawet do 3. roku życia. Jak im przeciwdziałać? I co zrobić, gdy już się pojawią? Najlepiej wybrać specjalistyczną pomoc i wsparcie w formie odpowiedniej pielęgnacji.
Przyczyny i objawy odparzeń – jakie są?
Odparzenia u dzieci są zazwyczaj zlokalizowane w okolicach pupy oraz między udami. Dlaczego tam? Gdyż te miejsca są szczególne narażone na nadmiar wilgoci, obecność kału, moczu, ciepła oraz tarcia. Najczęściej bez dostępu powietrza, okryte dość mocno przylegającą pieluszką. Nic więc dziwnego, że często dochodzi do odparzeń. Dodatkowo sama pieluszka ma za zadanie zatrzymać wilgoć, a to potrafi być niezłym siedliskiem sprzyjającym rozwojowy mikroorganizmów odpowiedzialnych za te niekomfortowe problemy skórne.
Niemowlęta mają tendencję do częstego poruszania się nogami, szczególnie te, które ukończyły już 3 miesiąc życia. Potrafią nimi machać nieustannie, co również powoduje obtarcia, w tych miejscach, gdzie ma swój koniec pieluszka. To bardzo prawdopodobne, że tam też pojawia się podrażniania skórne. Niekorzystnie wpływa także zbyt długi kontakt skóry z moczem, czy też kałem. Wytwarzający się amoniak, oddziałuje niekorzystnie, a w efekcie finalnym mamy odparzenie. Warto wspomnieć, że każde z dzieci może reagować inaczej, u każdego mogą pojawić się w inny sposób. Jak je więc rozpoznać?
Odparzenia – na co zwrócić uwagę?
Naszą uwagę powinno zwrócić każde zaczerwienienie w okolicy pupy i tam, gdzie pieluszka styka się ze skórą. Oprócz tego pojawić się również może obrzęk, suchość oraz łuszczenie się skóry. Niepokój wywołać mogą również wyczuwalne grudki, suche lub też wypełnione płynem, ale także wyraźnie cieplejsze obszary na skórze maluszka.
Jednak spokojnie, nawet jeśli zauważysz u swojego dziecka odparzenia, nie są one niebezpieczne. Można sobie z nimi z łatwością poradzić, za pomocą domowych sposobów oraz przy wsparciu odpowiednich kosmetyków. Jednak niektóre z objawów wymagają wizyty u lekarza:
- dziecko płacze, podczas dotykania odparzenia;
- występuje gorączka u dziecka;
- odparzenie jest pokryte pęcherzami lub krwawi;
- rozprzestrzenia się na inne części ciała;
- nie mija po około tygodniu i ma tendencję do nawracania.
Odparzenia u dziecka – jak sobie z nimi radzić?
Skórę niemowlaka należy bacznie obserwować, a gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany, należy podjąć kroki, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się ich. Najważniejsze to regularne zmienianie pieluszki, gdyż jest ona idealnym miejscem dla powstawania odparzeń. Przed każdym założeniem oczyśćmy skórę dziecka chusteczkami nawilżającymi lub zmoczonym wacikiem. Pozwólmy skórze wyschnąć. Teraz czas na zastosowanie kremu ochronnemu zapobiegającemu odparzeniom. Który będzie barierą ochronną. Tutaj warto skorzystać z Linii Amara CynkoKrem przeznaczonej do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka. Krem ochronny ochroni ją przed działaniem moczu, kału oraz wilgoci, a także przed efektami tarcia pieluszki o skórę.
CynkoKrem to nowa polska marka kosmetyków dla dzieci od pierwszych dni życia oraz osób cierpiących na podrażnienia skóry o różnym podłożu. Produkty CynkoKrem służą zarówno do zapobiegania podrażnieniom, takim jak przy pieluszkowym zapaleniu skóry, jak i wspomagają ich leczenie. CynkoKrem to produkty wolne od substancji drażniących lub uczulających. Odpowiednia kompozycja tlenku cynku, pantenolu, oleju ze słodkich migdałów, lanoliny i innych składników chroni, goi, wzmacnia i nawilża skórę, oraz ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Produkty CynkoKrem posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
CynkoKrem
CynkoKrem jest przeznaczony do ochrony i pielęgnacji skóry delikatnej oraz podrażnionej lub z objawami i odparzenia, m.in.: u niemowląt i dzieci, atopowej lub trądzikowej, na skórę narażoną na odparzenia. Posiada następujące składniki aktywne: Tlenek cynku, pantenol, lanolina, wosk pszczeli, olej ze słodkich migdałów.