Dowiedz się, co warto sprawdzić przed wyjazdem za granicę i co obowiązkowo spakować da walizki.

  1. Spakuj apteczkę

Spokojnie, nie musisz zabierać ze sobą wszystkich leków, które masz w domu. Chyba że wybierasz się na egzotyczną wyspę, oddaloną od cywilizacji. W innym wypadku najbardziej przydatne będą sprawdzone leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki na zatrucia pokarmowe, mały zestaw plastrów i bandaży oraz rozpuszczalne elektrolity do picia. Te ostatnie są ważne, zwłaszcza gdy wybierasz się w tropiki, bo w upale, kiedy intensywnie się pocisz, łatwo o gorsze nawodnienie i obniżenie poziomu cennych pierwiastków w organizmie.

  1. Krem z filtrem to podstawa

O ile nie wybierasz się na wakacje do Skandynawii lub innego miejsca, w którym stopień nasłonecznienia jest bardzo niski, nie zapominaj o ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. W krajach, w których indeks UV jest powyżej 4 (łatwo sprawdzisz to w aplikacji pogodowej na smartfonie), stosuj krem z SPF minimum 30, który dodatkowo będzie też chronił przed promieniowaniem UVA. Noś okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz lub czapkę z daszkiem.

  1. Higiena przede wszystkim

Jeśli wybierasz się do mniej rozwiniętego kraju, gdzie może łatwo dojść do zakażenia poważną chorobą, taką jak żółtaczka typu A czy dur brzuszny, zabierz ze sobą chusteczki ze środkiem bakteriobójczym lub spray dezynfekujący. Przecieraj nimi ręce przed jedzenie, zwłaszcza gdy nie masz możliwości ich umycia.

Sprawdź też, czy przed wyjazdem do miejsca, w które się wybierasz, MSZ nie zaleca zaszczepienia się na żółtaczkę typu A, dur brzuszny lub inne choroby przenoszone drogą pokarmową. Jeśli tak, warto to zrobić, bo przed wymienionymi schorzeniami ciężko jest się w inny sposób ochronić. Często zaleca się też wykonać szczepienia przeciwko żółtaczce typu B oraz tężcowi i błonicy. Na miejscu sprawdź też, czy woda z kranu nadaje się do picia lub gotowania. Jeśli nie, korzystaj tylko i wyłącznie z wody butelkowanej.

  1. Przygotuj się na klimatyzację

Jeśli wyjeżdżasz w tropiki, musisz przygotować się na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W metrze, w autobusach, taksówkach, hotelach czy restauracjach klimatyzacja nastawiana jest na bardzo niskie temperatury, nawet 16 stopni. Ciągłe zmiany typu „upał – chłód” mogą łatwo spowodować spadek odporności i doprowadzić do infekcji. Spakuj do walizki cieplejszy szal, którym zawsze możesz owinąć ramiona i szyję, gdy nagle znajdziesz się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pij też dużo wody, bo klimatyzacja wysusza drogi oddechowe, co również sprzyja infekcjom. Dlatego możesz pomyśleć też o wzięciu spreju do nosa z solą morską czy nawilżających tabletek do ssania.

Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com
  2. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News