DzieckoNewsPorady

Jak poprawić florę bakteryjną dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie? + KONKURS

Poród, czyli moment przyjścia naszego dzieciątka na świat, może odbywać się w dwojaki sposób – przez siły natury lub też cesarskie cięcie. Ten pierwszy nieco ułatwia budowaniu flory bakteryjnej, gdyż w czasie jego przebiegu dziecko, przechodząc przez kanał rodny ma kontakt z mikroflorą pochwy. Matczyne bakterie docierają do niego i dzięki nimi przychodzi na świat „wzmocniony”. Jednak w przypadku cc, które oczywiście jest niezwykłym wynalazkiem medycyny, gdyż niejednokrotnie ratuje życie i matki i dziecka, brakuje tego kontaktu.

Podczas takiego porodu operacyjnego noworodek wydobywany jest ze środowiska płodowego. Jego pierwsza styczność z bakteriami to sala operacyjna, personel medyczny, czy szpital. Brak mu natomiast kontaktu z mikroflorą pochwy i dróg rodnych matki. Istnieje bardzo silna korelacją pomiędzy rodzajem porodu a ukształtowaniem mikroflory przewodu pokarmowego dziecka. Rodzaj, czy też liczba bakterii nabytych przez dziecko w głównej mierze zależy od tego, w jaki sposób przyjdzie ono na świat.

Podczas porodu naturalnego w przeciągu pierwszej doby dochodzi do kolonizacji dolnej partii przewodu pokarmowego noworodka bakteriami z rodzaju Lactobacillus Bifidobacterium. Stanowią one naturalną barierę ochronną organizmu. Oprócz tych wymienionych, mikroflorę przewodu pokarmowego dziecka tworzą takie mikroorganizmy jak Bacteroides, Clostridium i Eubacterium. W przypadku CC, gdy często matka jest zbyt wyczerpana by sprawować opiekę nad dzieciątkiem, co oczywiście jest zrozumiałe, jego przewód pokarmowy zostaje zasiedlony niekorzystnymi bakteriami z otoczenia szpitalnego oraz mikroorganizmami pochodzącymi od personelu medycznego. Dziecko otrzymuje potencjalne patogeny, które występują w danym szpitalu.

Mikroflora przewodu pokarmowego znacznie wpływa na funkcjonowanie organizmu. System odpornościowy ma ważne zadanie, aby chronić organizm przed potencjalnymi patogenami tj. bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami. Układ immunologiczny odgrywa także istotną rolę w zwalczaniu komórek nowotworowych. Niestety cesarskie cięcie utrudnia kolonizację przewodu pokarmowego dziecka dobrymi bakteriami kwasu mlekowego. Prowadzić to może do zachwiania homeostazy organizmu, a  to może mieć wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia alergii, chorób autoimmunologicznych np. Leśniowskiego-Crohna, celiakii i cukrzycy w późniejszych etapach życia dziecka. Jak więc pomóc maluszkowi, który przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie ma powodu do obaw. Nie zamartwiajmy się tym, że nasze dziecko urodziło się przez cesarkę, bo nie to miał na celu ten artykuł. Kolonizacja dobrych bakterii u małych dzieci, odbywa się znacznie szybciej niż u nas, dorosłych. Oczywiście są również sposoby, aby ten cały proces wspomóc. Warto takie dziecko karmić piersią jak najdłużej, a także podawać probiotyki dedykowane maluszkom po cesarskim cięciu – takim dobrym suplementem jest Coloflor Cesario. Preparat ten należy zacząć stosować możliwie jak najszybciej, gdyż zmiany mikroflory jelitowej utrwalają się ok 2-3 roku życia. Probiotyki są produktami zawierającymi żywe, wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego, które mają działanie prozdrowotne. Dzięki takim preparatom eliminujemy bakterie chorobotwórcze i uszczelniamy ściany jelita. To idealna stymulacja rozwoju układu immunologicznego.

Każde narodziny dziecka to cud świata – niezależnie od tego czy odbywają się poprzez cesarskie cięcie czy też siłami natury. Jednak to w jaki sposób witamy dziecko na świecie, ma wpływ na jego system immunologiczny. Warto go odpowiednio wzmacniać poprzez probiotyki, takie jak Coloflor Cesario, który wspomaga kolonizację dobrych bakterii u małych dzieci. Nagradzajmy małe cuda i celebrujmy ich narodziny. Zróbcie to z nami, poprzez ten cudowny konkurs organizowany dla wszystkich MAŁYCH CESARZY, którzy od początku walczą z wieloma przeciwnościami, w tym z uboższą mikroflorą bakteryjną.

Zasady są na prawdę bardzo proste:
1. Zrób zdjęcie swojemu małemu cesarzowi.
2. Dorysuj mu koronę, na jaką zasługuje. Przykład poniżej :

3. Wstaw je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hasztagami #mycesario i #cesarz… lub #cesarzowa… z imieniem dziecka (np. #cesarzowaBlanka #cesarzAntek) oraz odpowiedz krótko na pytanie: „Czego nauczył Cię Twój mały cesarz/cesarzowa?”.

Nagrody są świetne i warto o nie zawalczyć!

Do wygrania:

  • 2 x sesja zdjęciowa wraz z fotoksiążką, którą wykonają słynne Fotosister! http://fotosister.eu/zaufali-nam/#ciazowe . Te dwie świetne siostry-fotografki uwieczniały sesje rodzinne takich gwiazd jak : Lewandowscy, Kożuchowska czy Socha. (Fotograf dojedzie w wybrane miejsce w Polsce).
  • 3 x aparat fotograficzny Instax.

Szczegóły konkursu na profilu @ColoflorCesario na Instagramie.

Życzymy powodzenia!

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko