HobbyNews

Jak pozbyć się glonów z akwarium?

glony w akwarium
glony w akwarium

Na wstępie należy zaznaczyć, iż obecność glonów w akwarium nie oznacza, że wszystko jest nieprawidłowo. Glony w akwarium są zjawiskiem naturalnym, ale musimy to kontrolować. Przede wszystkim należy stworzyć odpowiednie warunki w akwarium.

Należy sobie uświadomić, że jeśli akwarium będzie zbyt mocno oświetlone, a równocześnie nie będziemy dostarczać do wody CO2, wyhodujemy glony. Jeśli będziemy chcieli uprawiać tylko mało wymagające rośliny, nie będziemy musieli zanadto świecić i dostarczać CO2 do akwarium.

Przede wszystkim musimy zdecydować, jakie akwarium chcemy stworzyć. Jeśli będziemy zakładać akwarium roślinne, które wymaga silnego oświetlenia, z pewnością musimy dostarczać CO2 a rośliny posadzić w substracie dobrej jakości, najlepiej japońskim. Jeśli nie chcemy zbytnio inwestować w akwarium, możemy uprawiać rośliny wymagające mniejszą ilość światła (np. mchy i paprocie).

glony w akwarium

glony w akwarium

Wymiana wody w akwarium

Zmieniając regularnie (mniej więcej co dwa tygodnie) część wody w akwarium (około 1/3) pozbędziemy się nawozu, azotanów oraz pozostałości składników odżywczych potrzebnych glonom. Jednocześnie zaleca się usuwanie za pomocą odmulacza osadów, odchodów oraz odpadków ze zgniłych roślin z dna akwarium.

Filtr w akwarium

Nie mniej ważne jest utrzymanie filtra akwariowego w dobrym stanie, ponieważ jedną z przyczyn występowania glonów jest nieprawidłowa aktywność bakterii. Bakterie te znajdują się w substracie oraz w filtrze i rozkładają odpady takie jak odchody ryb, oraz martwa materia organiczna. Jeśli bakterie nie funkcjonują prawidłowo, w akwarium gromadzi się materia organiczna. Towarzyszy temu zjawisko mętnej wody, a także zwiększone występowanie glonów.

glony w akwarium

glony w akwarium

Mechaniczna likwidacja glonów

Dobrą decyzją jest użycie w akwarium tzw. zjadaczy glonów. Do takich glonojadów należą ślimaki, grubowargi syjamskie, gurami itp. Kirysek karłowaty zjada z dna akwarium pozostałości liści oraz pożywienia. Nie powinniśmy również zapominać o czyszczeniu szyb za pomocą skrobaka.

Glony a karmienie ryb

Z całą pewnością każdemu akwaryście sprawia radość karmienie rybek oraz obserwowanie ich stylu poruszania się. Ryby należy karmić tak, by nasypany pokarm były w stanie spożyć w ciągu kilku minut. Pokarm, którego ryby nie zjedzą, trafia na dno akwarium i jest przekształcany w azotany, fosforany i amoniak, czyli w pożywienie dla glonów

Rodzaje glonów

Przede wszystkim powinniśmy ustalić jakie glony mamy w akwarium. Jedynie w ten sposób możemy wybrać preparat, który nam pomoże w walce z glonami. Najbardziej znanymi glonami są krasnorosty, na które doskonale działa węgiel w płynie. Aplikacja jest prosta – należy aplikować pod wodą za pomocą strzykawki napełnionej węglem w płynie, bezpośrednio w miejscu, w którym znajdują się glony. Rozpadną się one w ciągu 2-3 dni. Oczywiście gorzej jest z zielonymi glonami, ponieważ nie istnieją żadne skuteczne preparaty zwalczające je. Należy dowiedzieć się, z jakiego powodu powstały w akwarium – np. z zainfekowanych roślin. Musimy je usunąć, ale nie możemy ich usunąć mechanicznie, ponieważ luźne zarodniki tylko rozsiałyby nam glony. Glony te żyją w trzytygodniowym cyklu, dopiero potem można je usunąć mechanicznie za pomocą czyścików oraz rękawic czyszczących.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Hobby