DzieckoNews

Dzieci w sieci, czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Dzieci w sieci to temat, który prędzej czy później dotyczyć będzie każdego rodzica. W dobie ogólnodostępnego internetu musimy liczyć się z tym, że również nasze dziecko zaloguje się do sieci. Warto więc je przygotować do tego, by umiało mądrze i świadomie korzystać z dobrodziejstwa, jakie oferuje sieć internetowa. Zapewne nie raz natknie się na swego rodzaju pułapki, jednak może je ominąć jeśli damy mu pewne wskazówki.

Oczywiście jeśli już pozwolimy dziecku korzystać z komputera to na początek warto ustalić limit czasowy. Następnie czas na naukę mądrego korzystania z Internetu. Powinna ona być tak samo ważna jak nauka zasad dobrego wychowania. Od czego więc zacząć naukę bezpiecznego korzystania z Internetu?

Zasady bezpieczeństwa oraz netykieta

Zasady bezpieczeństwa i tzw. netykieta to podstawy, jakich powinniśmy nauczyć nasze dziecko przed podłączeniem się do sieci. Kulturę wypowiedzi należy zachowywać nie tylko w życiu realnym, ale także w tym internetowym. Warto pamiętać kilka złotych zasad, które powinno przyswoić sobie nasze dziecko :

1. To ważne, aby nie podawać nikomu swoich danych osobowych w internecie. Nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie komputera i na to przede wszystkim uczulmy nasze dzieci w sieci. Jeśli jest taka potrzeba by dziecko było gdzieś zalogowane, uprzedźmy je by zawsze pytało nas o zdanie przed podaniem czegokolwiek na stronach.

2. Nie ma zaufania do osób poznanych w sieci. Nie straszmy dzieci, ale uczulajmy na ten problem. Powiedzmy, że są osoby podszywające się pod inne. Możemy podać przykład takiego zachowania, to bardziej zilustruje nasz przekaz.

3.Powiedz dziecku by zawsze mówiło o tym co je zaniepokoi w sieci. W razie wątpliwości ono może zawsze liczyć na nasze wsparcie. Nie zapomnijmy mu tego powiedzieć.

4. Nie każmy dziecko za to jeśli wejdzie na stronę zakazaną. Może zrobiło to przypadkiem a może nie jest świadome zagrożeń. Jeśli będzie się bać kary to jest prawie pewne, że nie powie nam nic więcej. W ten sposób mogą ominąć nas ważne informacje i nie będziemy świadomi co się dzieje w sieci.

Sprawdź, czy Twoje dziecko jest uzależnione od komputera.

Internet to także te ciemne strony

Nie zapominajmy o ciemnych stronach internetu, gdyż niestety takie również istnieją i są jego nieodłączną częścią. Pomówmy z dziećmi o zjawiskach na które mogą natrafić tj. cyberprzemoc czyli zastraszanie, prześladowanie czy wyśmiewanie innych osób poprzez łącze internetowe. Hejt, który z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny i coraz bardziej dotyka nasze dzieci. Trolling czyli wywoływanie kłótni poprzez osoby podstawione specjalnie do tego zadania. Uzależnienie od komputera i innych mediów – tu może okazać się przydatna bajka z serii Sieciaki.

Dajmy dobry przykład

Zanim zaczniemy pouczać dzieci, spójrzmy również na siebie, jak my korzystamy z internetu i czy znamy zasady netykiety. Przecież każdy wie, że internet potrafi nieźle wciągnąć. Dzieci stale nas obserwują, dlatego ważne jest, aby przyjąć odpowiednie zasady i schematy zachowania. Nie publikujmy naszego wizerunku w sieci, nie podawajmy, gdzie dokładnie jesteśmy w czasie rzeczywistym. To może być okazją dla cyberprzestępców.

Pamiętaj o zabezpieczeniu komputera / tableta / laptopa

Jako rodzice powinniśmy również pamiętać o zabezpieczeniu komputerów i innych urządzeń, z których korzystają nasze dzieci. Oczywiście należy to zrobić w odpowiedni sposób za pomocą programów specjalnie do tego celu przeznaczonych. Program antywirusowy, bo właśnie o tym tutaj mowa zapewni bezpieczne korzystanie z internetu w Twoich urządzeniach. Antywirus dla androida to konieczność, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko jest odpowiednio zabezpieczone w sieci.

Właściwy moment na Internet

To od Ciebie zależy kiedy nadejdzie właściwy moment na odkrywanie Internetu razem z dzieckiem. Czeka na was mnóstwo wartościowych stron, a wspólne szukanie interesujących informacji może okazać się świetną zabawą. Pamiętaj sieć internetowa to prawdziwa skarbnica wiedzy, jednak tylko i wyłącznie wtedy jeśli korzystasz z niego z rozsądkiem.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko