HobbyNewsPorady

Do czego służy zasilacz UPS i czy warto go mieć?

UPS jest często mocno niedoceniany, co niestety jest sporym błędem, gdyż okazuje się, że jest to bardzo przydatne urządzenie. Zasilacz awaryjny zwany UPS może współpracować z komputerem i nie tylko. Dzięki niemu możemy uchronić nasz sprzęt podczas nieoczekiwanych spadków napięcia. Takie niestety są dość częste w moim miejscu zamieszkania, a posiadając akwarium morskie wraz z osprzętowaniem nie mogę pozwolić sobie na częste awarie.

Do czego służy zasilacz UPS?

Jak już wspomniałam na początku, UPS-y są mocno niedoceniane. Typowy użytkownik elektroniki często nawet nie jest świadomy, że istnieje takie urządzenie mogące podtrzymać zasilanie w przypadku awarii. Komputer, karta graficzna, monitor LCD czy, jak w moim przypadku, akwarium są nieodporne na wahania napięcia. Oczywiście na brak popularności UPS wpływają także braki w informacjach czy też mało skuteczny marketing producentów oraz niewiele reklam. Inaczej mówiąc zazwyczaj to klient sam szuka informacji na temat dostępnego sprzętu i wyszukuje go.

Zatem po co nam zasilacz UPS? Zapewne nie raz przydarzyło ci się utracić efekty swojej pracy z powodu nagłej awarii zasilania. Ja mieszkam pod miastem i niestety spadki napięcia są dość częste i wiążą się z utratą danych. W domu posiadamy także akwarium morskie wraz ze sprzętami, które są dość wrażliwe na chwilowe spadki napięcia. Co za tym idzie urządzenia mogą łatwo się popsuć i wygenerować kolejne koszty na zakup nowych.

Jeśli chodzi o zasilanie, to to słabej jakości może także stanowić przyczynę wielu problemów z pracą na komputerze. Zasilanie może być odpowiedzialne m.in. za nieoczekiwane zawieszanie się system, uszkodzenie niektórych komponentów czy też błędy programowe. Możesz nawet stracić zawartość twardego dysku, gdy komputer zostanie niespodziewanie pozbawiony energii elektrycznej.

Kogo dotyczą spadki napięcia?

Spadki i zaniki napięcia dotyczą przede wszystkim mieszkańców dużych osiedli oraz wsi. Jednak tak naprawdę wszystkie osoby są narażone na takie niebezpieczeństwo. Chwilowa awaria zasilania może przyjść nieproszona i zdarzyć się zawsze, na przykład w postaci piorunu, który uderzy niedaleko twojego domu.

W tej sytuacji warto być przezornym i zaopatrzyć się w zasilacz UPS. Zasilacz awaryjny przy nieoczekiwanym spadku napięcia pozwoli bezpiecznie wyłączyć komputer, a przy tym pozbędzie się zagrażających mu impulsów i przepięć w sieci. Podtrzymuje także moje akwarium w trybie pracy, tak, że nic złego nie zadzieje się ze sprzętami. Jednak warto pamiętać, że baterie wbudowane w zasilacz UPS pozwalają tylko na kilka/kilkanaście minut pracy.

GT Powerbox UPS 2200VA/1200W 2x IEC C13 + 2x Schuck

Zasilacz UPS GTUPS, na który zdecydowałam się ja z powodzeniem chroni moje domowe akwarium morskie oraz cały przyłączony do niego sprzęt. Niestety, spadki napięcia są u mnie dość często i obawiam się, że bez zasilacza miałabym awarie sprzętowe, a co za tym idzie koszty. GT Powerbox UPS 2200VA/1200W 2xIEC C13 przeznaczony jest do użytku domowego oraz biurowego. Idealnie sprawdza się w moich domowych warunkach. Jego zaletą są dość małe gabaryty i z powodzeniem można go schować na przykład pod fotelem.

Seria zasilaczy awaryjnych UPS POWERbox stanowi zintegrowaną ochronę sprzętu komputerowego, i nie tylko, zarówno w domu i biurze. Zasilacze POWERbox służą do ochrony wrażliwych urządzeń przed skutkami spadków i wzrostów napięcia oraz jego zaniku, przez co wpływają na ich dłuższe, bezawaryjne działanie.

Dedykowane są do podtrzymywania zasilania komputerów osobistych, stanowisk DTP, siłowników do bram, kas fiskalnych, systemów telewizji przemysłowej, routerów oraz innych urządzeń komunikacyjnych i komputerowych. Ergonomiczna obudowa typu TOWER, złącze USB umożliwiające zarządzanie zasilaczem przez komputer ułatwiają instalację w środowisku biurowym i domowym.

Niebezpieczne stany mogące mieć wpływ na użytkowane przez nas urządzenia

1. Zaniki napięcia sieciowego

Zwane przez nas inaczej „awarią zasilania”, zaniki napięcia sieciowego mogą być krótko- lub długotrwałe. Tak dokładnie to jest to przerwa w dostawie energii elektrycznej, mogąca spowodować restart urządzenia lub jego wyłączenie.

2. Zakłócenia w sieci energetycznej

Zakłócenia te są spowodowane tym, iż większość urządzeń chroni się przed nimi sama – nie zawsze jednak w wystarczającym stopniu. Pojawiają się w miarę regularnie, a narażeni na nie jesteśmy zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu znajduje się warsztat posługujący się elektronarzędziami. Niemniej jednak zakłócenia mogą także wywołać stare urządzenia.

3. Przepięcia

Przepięcie ma miejsce, gdy napięcie w sieci wzrasta do poziomu znacznie wyższego od swojej wartości znamionowej. To powoduje dość spore zagrożenie dla naszego sprzętu, gdyż może dojść do jego uszkodzenia – i najczęściej do tego dochodzi. Wówczas możemy nie tylko stracić dane, ale także kosztowne urządzenia.

4. Spadki napięcia

Napięcie w sieci znacznie obniża się w stosunku do wartości znamionowej, a to natomiast może spowodować niestabilną pracę urządzeń.

5. Wyładowania atmosferyczne

Dotyczą nas szczególnie w okresie letnim. Gdy piorun uderzy bezpośrednio w instalację elektryczną, wszystkie podłączone do niej urządzenia ulegają awarii. Niestety najczęściej są to uszkodzenia całkowite i sprzęt nie nadaje się już do niczego.

A jeśli jesteśmy przy domu i urządzeniach w nim znajdujących się to warto wspomnieć, że aby akwarium morskie ze spokojem mogło zdobić nasz salon, powinniśmy przygotować odpowiednią posadzkę pod nie. Jeśli jednak stanie się tak, że ulegnie ona zniszczeniu to na szczęście możemy spróbować ją naprawić. Dylatacja posadzki betonowej wpływa nie tylko na wygląd, ale również jest sporym zagrożeniem. Warto więc o tym pamiętać.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Hobby